Cukrovka – hubnutí a dieta pro diabetiky

U cukrovky je ale i malý úbytek váhy velmi pozitivní.

Obezita (nadváha) a cukrovka (diabetes) jsou velmi těsně propojené. Navzájem se ovlivňují a zhojují. Růst váhy vede ke zhoršení nemoci. Nedodržování léčebného režimu u cukrovky, pak vede ke změnám váhy.

Hlídat si svoji váhu, nebo se snažit zhubnout je pro lidi s cukrovkou mnohem obtížnější než pro zdravé lidi. I normální zdravý člověk má často velké problémy ohlídat si svoji váhu a snažit se zhubnout. Pro diabetiky je to pak složitější díky omezením v jídelníčku i díky menší možnosti věnovat se intenzivním fyzickým aktivitám,

Pro hubnutí u diabetiků také platí jiná pravidla. Zatímco pro běžné zdravé lidi se doporučuje rychlost hubnutí v rozmezí 1 – 1,5 kila za týden, při cukrovce by to nemělo být víc než 0,5 kila. U cukrovky také není možné zkoušet experimentovat s drastickými nebo hladovými dietami. To by v kombinaci s touto nemocí mohlo mít velmi negativní zdravotní následky.

U cukrovky je ale i malý úbytek váhy velmi pozitivní. I malé zhubnutí vede ke snížení hladiny cholesterolu, zmenšuje se zátěž na šlachy a klouby, zlepšuje se srdeční a oběhový systém. K postupnému hubnutí u cukrovky by mělo stačit řídit se doporučením od lékaře. Dieta pro diabetiky je zpravidla navržena tak, aby pomohla snižovat váhu.

Mohlo by vás zajímat: Rafinované cukry, Zdravý a vyvážený jídelníček, Nízký glykemický index

Doporučená denní dávka soli, je cca 5 gramů na den. Doporučená denní dávka cukru je cca 30 gramů na den. Cukr i sůl, lidské tělo potřebuje. Nadbytečný příjem ale vyvolává různé zdravotní problémy. Nadbytek cukru nebo nadbytek soli, vás v konečném důsledku může i zabít.
Asi každého alespoň občas „přepadne“ chuť na něco sladkého. Na tom není nic špatného. Co ale dělat s tím, když vás neustále „honí mlsná“ a vy máte pořád chuť na sladké? Podívejte se, proč vás trápí chuť na sladké a jak se jí zbavit, nebo ji alespoň omezit.
Nejefektivnější metodou, jak zhubnout tuky, je nízkosacharidová dieta. Díky omezení množství sacharidů (na jídelníčku byste měli mít jen 5% sacharidů, cca 20 gramů na den), bude vaše tělo spalovat především tuky. A vy tak budete hubnout právě tam, kde potřebujete.
S nadměrnou váhou (nadváha je předstupeň obezity) souvisí celá řada různých nemocí a zdravotních problémů.