Jak někoho přesvědčit, aby zhubnul

<span>S nadměrnou váhou (nadváha je předstupeň obezity) souvisí celá řada různých nemocí a zdravotních problémů. </span> S nadměrnou váhou (nadváha je předstupeň obezity) souvisí celá řada různých nemocí a zdravotních problémů.

Možná nejste spokojeni s tím, že vaše přítelkyně, přítel, manžel, manželka nebo někdo z rodiny je obézní, a přemýšlíte, jak ho přesvědčit, aby začal hubnout. Je to citlivé téma. Lidé, kteří mají nadváhu, zpravidla nechtějí slyšet, že mají problém. Zvlášť citlivé téma je to mezi manžely nebo partnery.  Existuje ale několik způsobů, jak někoho přesvědčit, aby zhubnul, aniž by to nutně znamenalo ohrožení vašeho vzájemného vztahu.

Fakta: Vliv nadváhy a obezity na lidské zdraví

S nadměrnou váhou (nadváha je předstupeň obezity) souvisí celá řada různých nemocí a zdravotních problémů. Kila navíc zatěžují organismus a v celé řadě případů mohou vést i ke zkrácení délky života. Mezi hlavní zdravotní rizika spojená s nadváhou patří především vysoký krevní tlak, ateroskleróza nebo cukrovka. Obezita je také jedním z rizikových faktorů pro vznik některých typů rakoviny.

Například vysoký krevní tlak je diagnostikován u víc než poloviny obézních lidí. Naproti tomu v běžné populaci je to jen zhruba jedna pětina jedinců. Vysoký krevní tlak je pak rizikovým faktorem pro infarkt myokardu nebo cévní mozkovou příhodu.

U obézních lidí je také 3x vyšší podíl výskytu cukrovky. Zatímco v běžné populaci je to necelých 7%, u lidí s nadváhou to je již přes 20% jedinců. Výjimkou pak nejsou ani jedinci s cukrovkou způsobenou nadměrnou váhou, kterým je teprve 20 nebo 30 roků. Cukrovka je velmi vážné onemocnění, které v mnoha případech může vést k potížím s ledvinami, v extrémních případech dokonce ke ztrátě končetin. O omezeních v běžném životě ani nemluvíme.

Podobných argumentů, které lze použít při přesvědčování někoho, aby se svojí váhou začal něco dělat, je celá řada. Bohužel ale ne každý je ochotný přistoupit na racionální argumenty. Je to podobné jako u kouření. Velká většina kuřáků si uvědomuje zdravotní rizika spojená s kouřením. A i přes to se nemohou odhodlat k tomu, aby přestali kouřit.

Uvědomuješ si, jak vypadáš?

Mezi další způsoby, jak někoho upozornit na to, jak vypadá, je vizuální srovnání. Tedy porovnání toho, jak vypadá nyní, a jak vypadal dříve. Stačí pořídit několik aktuálních fotek a ty pak položit vedle těch z dřívější doby. Mnoho lidí si ani pořádně neuvědomuje to, jak vypadají. Nárůst jejich váhy je postupný, a tak při pohledu do zrcadla nevidí tu velikou změnu.

Vizuální důkaz v podobě několika vybraných obrázků je velmi silný přesvědčovací argument. Pouhé srovnání aktuálního vzhledu, a toho jak dotyčný vypadal před několika lety, může být tím správným startovacím argumentem pro začátek hubnutí.

Nejsi v tom sám!

I to je důležité. Dát tomu druhému najevo, že v tom není sám. Mnoho lidí se opakovaně snaží zhubnout a bez úspěchu. Střídají jednu dietu za druhou, zkouší cvičit, dodržovat zdravý jídelníček, ale bez valného úspěchu. Navrhněte tomu druhému nějakou aktivitu, kterou můžete vykonávat společně. Třeba nějaký aktivní pohyb – jízda na kole, společné běhání nebo spolu začněte chodit učit společenské tance nebo cokoliv jiného.  Způsobů, jak toho druhého vyprovokovat k nějaké pohybové aktivitě je celá řada.

Žádné nucení a ultimáta

Na to velký pozor. Nutit někoho do něčeho, čemu sám nevěří, je zbytečně investovaná energie. Výhružky typu „jestli nezhubneš tak …“ nebo podobná ultimáta opravdu nefungují. I kdyby se ten druhý nakrásně rozhoupal, a pokusil se něco dělat, pořád by v sobě nesl „křivdu“, že jste ho k tomu donutili, a dříve nebo později by vám to vrátil.

A co když se pletete?

Zvláště u mužů je často možné narazit na pocit, že jejich přítelkyně nebo manželka ztloustla a oni nejsou spokojeni s tím, jak vypadá. Často je to v období po porodu, kdy jsou muži překvapeni, jak málo se změnila postava ženy hned po porodu. Zatímco oni čekali, že budou mít zase zpátky svoji krásnou štíhlou ženu, realita je trochu jiná.

V takovém případě není snaha přesvědčovat tou druhého, aby zhubnul příliš na místě. Tělo ženy před i po porodu prochází celou řadou změn.  To by si měl muž uvědomit a být alespoň trochu chápavý a tolerantní.

To samé ale platí i pro ženy, které třeba nejsou spokojeny, že se jejich manželovi po čtyřicítce zakulatilo břicho, nebo mu začaly vypadávat vlasy a on plešatí. Krása přece není jen o obvodu v pase nebo svalnatém hrudníku.

Ostatní čtenáři si prohlédli:

Diskuse: Jak někoho přesvědčit, aby zhubnul

Diskuse: 1
  • Custom avatar Miky

    Ahojky holky. Pokud některá z vás potřebuje zhubnout, tak napište. Sestavuji jídelníčky přímo na míru a poradím i ohledně cvičení a podobně. Sama jsem zhubla 20 kilo a jsem spokojená. Hlavní je, cítit se ve svém těle fajn! – Miky967@seznam.cz

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar