HDL cholesterol – „dobrý“ cholesterol

Problém vzniká, pokud je hladina příliš vysoká, a pokud je příliš vysoký podíl toho „špatného“ LDL.

Problém vzniká, pokud je hladina příliš vysoká, a pokud je příliš vysoký podíl toho „špatného“ LDL.

HDL cholesterol, neboli High Density Lipoprotein (vysokodenzitní lipoprotein), tvoří shluky částic o velikosti cca 10 nm a tvoří jej převážně apolipoprotein A1.

Zatímco LDL cholesterol je ten špatný, HDL cholesterol, resp. vysoká hladina HDL v krvi je naopak známkou dobré schopnosti lidského těla vylučovat nadbytečný cholesterol z organismu.

Cholesterol sám o sobě není „špatný“. Cholesterol je látka steroidní povahy, která je ve výsledku součástí každé lidské buňky. Není tedy možné říci, že jakýkoliv cholesterol je špatný. Bez cholesterolu bychom nebyli vůbec naživu. Cholesterol je pro lidské tělo nepostradatelný.

Problém vzniká, pokud je hladina příliš vysoká, a pokud je příliš vysoký podíl toho „špatného“ LDL. Ten způsobuje hromadění ve stěnách cév a tepen, což pak vede k mnoha různým zdravotním komplikacím. Vysoká hladina HDL je naopak správná.

Mohlo by vás zajímat: Snížení cholesterolu, Rychlé spalování tuku, Rychlé hubnutí bez cvičení

Jak příliš nepřibrat v těhotenství

To, že se vaše váha během těhotenství zvýší, je přirozené, normální a zdravé. Bojovat se zvyšováním váhy během těhotenství „nemá cenu“.... [ ČÍST VÍCE ]

Jak rychle snížit cholesterol přírodní cestou, bez léků

Existuje hned několik způsobů, jak rychle snížit cholesterol přírodní cestou. Tedy bez toho, že byste používali nějaké léky nebo jiné produkty farmaceutického... [ ČÍST VÍCE ]