Snížení cholesterolu

Vysoká hladina cholesterolu způsobuje jeho postupné ukládání do cévních stěn. To pak omezuje průtok krve a může vést až k infarktu.

Cholesterol není jenom škodlivý. Lidské tělo cholesterol potřebuje, aby bylo schopné vytvářet některé hormony a vitamín D. Bez cholesterolu by ani nemohl správně fungovat proces vytváření buněčných membrán. Neplatí tedy, že jakýkoliv cholesterol je automaticky škodlivý.

Problém nastává ve chvíli, kdy je v těle cholesterolu příliš mnoho. Přiměřené množství cholesterolu v krvi je po 5,16 mmol/litre, tedy asi 2 gramy cholesterolu na litr krve. Nad 6,18 mmol se pak už mluví o vysoké hranici cholesterolu v krvi.)

U cholesterolu se také rozlišuje několik variant.

HDL je vysokodenzitní cholesterol, vysoký podíl HDL cholesterolu svědčí o schopnosti organismu účinně snižovat celkovou hladinu cholesterolu v organismus. Označuje se jako „hodný, správný“ cholesterol.

LDL je nízkodenzitní cholesterol. V těle vzniká v játrech a někdy bývá označován jako „špatný cholesterol“. Pokud je hladina LDL příliš vysoká, dochází k jeho usazování ve stěnách cév. Tím se snižuje jejich průchodnost a to pak vede k poruchám oběhové soustavy nebo i k infarktům.

VLDL cholesterol je nízkodenzitní. Vzniká v játrech a ve střevě.

Ke snížení cholesterolu napomáhá celá řada přírodních látek. Může to být třeba skořice, med, zelený nebo bílý čaj. Nízký obsah cholesterolu také obsahuje zelenina, ovoce, potraviny s vyšším obsahem vlákniny, omezení přísunu soli.

Mohlo by vás zajímat: Méně soli = zdravý život, Zdravý a vyvážený jídelníček, Postupné snižování váhy

Při hubnutí je důležitý jídelníček. Ten dělá až 70% úspěchu při hubnutí. Zdravý a dietní jídelníček musí zahrnovat 50% sacharidů, 30% bílkovin a 20% tuků. Pokud máte rádi těstoviny, při hubnutí dejte přednost celozrnným těstovinám (nebo těm ze špaldové, žitné či ječné mouky). Nebo vyzkoušejte proteinové těstoviny.
Zhubnout se dá i po 40. Vyžaduje to ale celkovou změnu myšlení, změnu životního stylu. Měli byste přejít na zdravý jídelníček (více zeleniny, méně zbytečných kalorií). Podstatný je i pravidelný pohyb. Každý den byste měli mít alespoň jednu hodinu aktivního pohybu. To vám pomůže při spalování kalorií, zlepšení fyzické a mentální kondice.
Olivový olej má opravdu jedinečné výsledky při snižování hladiny LDL cholesterolu, aniž by při tom zároveň snižoval hladinu HDL cholesterolu
Pokud každý den ujdete 10 tisíc kroků, pak podle některých studií máte velkou šanci na prodloužení délky života až o 3 roky.
Paní Jarka nám napsala svůj příběh, jak se jí podařilo zhubnout o 10 kilo s pomocí její dcery. (ilustrační foto)
Nemáte čas na pravidelné cvičení nebo běhání? Zhubnout se dá i bez toho, kolem vás je plno možností, jak na to.
Tento článek obsahuje rady, jak zhubnout rychle po 40. Návod je vhodný nejenom pro ženy, ale i pro muže, kteří už mají čtyřicítku za sebou, a chtěli by něco udělat s tím, jak vypadají.
Jogurty obsahují aktivní složku – probiotické bakterie. Ty napomáhají trávení a lepšímu zdravotnímu stavu.