Jak rychle snížit cholesterol přírodní cestou, bez léků

<span>Olivový olej má opravdu jedinečné výsledky při snižování hladiny LDL cholesterolu, aniž by při tom zároveň snižoval hladinu HDL cholesterolu </span> Olivový olej má opravdu jedinečné výsledky při snižování hladiny LDL cholesterolu, aniž by při tom zároveň snižoval hladinu HDL cholesterolu

Existuje hned několik způsobů, jak rychle snížit cholesterol přírodní cestou. Tedy bez toho, že byste používali nějaké léky nebo jiné produkty farmaceutického průmyslu. V tomto článku se podíváme na několik efektivních způsobů, jak snížit cholesterol, s pomocí přírodních, přirozených prostředků.

Co je to cholesterol

Cholesterol je „mastná“ látka, která je jednou z hlavních složek využívaných při různých metabolických procesech v lidském těle. Takže neplatí, že cholesterol je automaticky ten „špatný“. Nicméně ale platí, že pokud hladina cholesterolu přesáhne určité běžné limity (150 – 200 mg), tak to již začíná představovat vážnou hrozbu pro cévy a srdce.

Cholesterol se nerozpouští v krvi. Krev cholesterol pouze transportuje prostřednictvím lipoproteinů. Low density lipoprotein (neboli LDL) je zpravidla označován jako „špatný“ cholesterol. High density lipoprotein (neboli HDL) je zpravidla považována za ten „dobrý“ cholesterol.

Celková hladina cholesterolu v krvi pak odpovídá součtu obsahu LDL a HDL. Hladina cholesterolu v krvi se dá zjistit poměrně jednoduchým krevním testem.

Jezte česnek

Česnek je velmi dobrá přírodní látka, která vám efektivně pomůže snížit cholesterol, tak aby se jeho hodnoty pohybovaly na přiměřené úrovni. Pravidelná konzumace česneku napomáhá snížit hladinu cholesterolu v krvi, aniž by způsoboval jakékoliv nežádoucí účinky. Česnek je také velmi dobrá prevence proti tvorbě krevních sraženin, snižuje krevní tlak a chrání proti infekcím.

Česnek můžete konzumovat jak v „syrové“ podobě, tak i v různých úpravách. Můžete si jím dochutit nejrůznější jídla, používat ho při vaření.

Jezte ořechy a semena

Například slunečnicová semínka jsou velmi účinná při udržování správné hladiny cholesterolu. Slunečnicová semínka obsahují kyselinu linolovou, která mimo jiné napomáhá krevnímu oběhu a třeba také zabraňuje tvorbě zubního plaku.

Vlašské ořechy, mandle nebo i jiné ořechy jsou také dobré pro snižování cholesterolu. Různé ořechy obsahují zpravidla polynenasycené mastné kyseliny (ten „dobrý“ druh). Pokud nebudete jíst pražené ořechy obalené v soli nebo třeba mandle v čokoládě, tak to vašemu zdraví jenom prospěje. Optimální množství, které byste měli sníst každý den je cca „jedna hrst“ (tedy 40 – 50 gramů semen nebo ořechů).

Jezte ryby

Pravidelná konzumace ryb a plodů moře je zdravá. Nejenom díky nízkému obsahu tuků. Různé ryby jako je třeba losos, makrela, sleď ale i další, jsou velmi dobré pro vaše tělo. Obsahují poměrně velké množství omega-3 mastných kyselin. Ty napomáhají snižovat krevní tlak, zabraňují srážení krve a slouží třeba i jako prevence infarktu.

Alternativou ke konzumaci ryb a rybího masa je třeba rybí olej. Mezi další alternativní zdroje, pokud třeba neradi jíte ryby, pak patří třeba sója, řepka, lněné semínka, vlašské ořechy.

Jezte hodně vlákniny

Obecně platí, že ovoce, zelenina nebo celozrnné potraviny, by měli tvořit nedílnou a podstatnou část vašeho jídelníčku. To je dobré nejenom pro štíhlou a hezkou postavu, ale je to velmi dobré i pro zdraví.

Vláknina má tu výhodu, že ji naši tělo příliš netráví. Vláknina prochází trávicím traktem a následně je vyloučena. Strava s dostatečně vysokým podílem vlákniny pak má hned několik benefitů. Jednak napomáhá vyprazdňování střev. Jídlo s vyšším obsahem vlákniny vás také zasytí na delší dobu (to se hodí, třeba když chcete zhubnout). Vláknina má ale i tu vlastnost že v trávicím traktu absorbuje cholesterol dříve, než se ten dostane do krevního oběhu. Jídlo s obsahem vlákniny tak napomáhá efektivnímu snižování hladiny cholesterolu.

Ideální potravinou s vyšším obsahem vlákniny jsou třeba ovesné vločky. Ty napomáhají snižovat hladinu LDL cholesterolu. A nejsou to jenom ovesné vločky, patří sem třeba i fazole, jablka, hrušky, švestky a mnoho dalších.

Používejte olivový olej

Olivový olej má opravdu jedinečné výsledky při snižování hladiny LDL cholesterolu, aniž by při tom zároveň snižoval hladinu HDL cholesterolu (ten první nám škodí, ten druhý „cholesterol“ je naopak prospěšný).

Extra panenský olivový olej je pak nejlepší volbou (je lepší než jiné druhy olivového oleje). Když pomineme efekt snižování hladiny cholesterolu, tak olivový olej obecně obsahuje velmi mnoho živin a antioxidantů. Můžete jej používat třeba do salátů nebo i při přípravě jiných jídel.

Začněte cvičit

Snažte se cvičit a udržovat se v kondici tak, jak vám to váš fyzický stav dovoluje. Pravidelná fyzická aktivita zvyšuje pružnost těla a rozvíjí krevní oběh. Každý den byste tak měli alespoň 20 minut věnovat nějakému cvičení / pohybové aktivitě. To je naprosté minimum.

Během cvičení vaše tělo produkuje různé enzymy, které napomáhají přesunout LDL cholesterol z krve (a stěn cév, kde se často LDL cholesterol hromadí) do jater. V játrech je pak cholesterol metabolizován nebo je pak vyloučen. Čím více cvičíte, tím více vaše tělo vyloučí LDL cholesterolu.

Pokuste se zhubnout

Tím, že svoji aktuální váhu snížíte už jenom o 5% nebo 10%, dojde k velmi výraznému snížení cholesterolu. A to ani nemluvíme o dalších zdravotních benefitech, které jsou spojeny se snížením váhy.

Sledujte to, co jíte, kolik kalorií běžně v jídle přijmete. Zvýšený příjem kalorií vede k nárůstu tělesné hmotnosti. Snažte se mít ve svém jídelníčku vyváženou kombinaci ovoce, zeleniny, celozrnného pečiva (nebo jiných potravin na celozrnné bázi), libové maso a nízkotučné mléčné výrobky.

Přestaňte kouřit

Pokud kouříte, tak přestaňte. Když už pomineme všechny ostatní důvody, proč přestat kouřit (a že jich je opravdu hodně), ukončení kouření napomůže zvýšení hladiny toho „dobrého“ (HDL) cholesterolu. Pokud přestanete kouřit, už během velmi krátké doby dochází k pozitivním změnám. Už za pouhý rok, od té chvíle co se rozhodnete přestat kouřit, klesá riziko infarktu o polovinu, oproti lidem co kouří.

Ostatní čtenáři si prohlédli:

Diskuse: Jak rychle snížit cholesterol přírodní cestou, bez léků

Diskuse: 1
  • Custom avatar Jana

    zdravím všechny s vysokým cholesterolem

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar