Hubnutí a jo-jo efekt

Jo-jo efekt je stav když opakovaně shazujete kila dolů a pak je zase nabíráte zpět.

Jo-jo efekt je stav když opakovaně shazujete kila dolů a pak je zase nabíráte zpět. Pro jo-jo efekt je pak také typické i to, že následné nabírání kil je zpravidla rychlejší než jejich shazování dolů. Jo-jo efekt je typický pro různé drastické / hladové redukční diety. Každý kdo někdy zkoušel hubnout ví, že není až tak velký problém rychle, jednorázově snížit váhu. Problém bývá vyhnout se jojo efektu a kila zase nenabrat zpět.

Možná jste se s tím už také setkali – některé diety doporučují jen velmi omezený jídelníček – různé drastické, čistící nebo hladové diety. Ty jsou zpravidla postaveny na tom, že po kratší dobu – několik dní – až několik týdnů máte výrazně omezený kalorický příjem. Třeba i jen na 1/3 nebo dokonce jen 1/4 toho co by měla být vaše optimální denní dávka.

Při takto drastickém omezení kalorického příjmu jdou kila pochopitelně velmi rychle dolů. Pokud ale po několika dnech, nebo týdnech přestanete hladovět, kila jsou zase zpátky nahoru. Jojo efektu se nejlépe vyhnete tak, že namísto rychlé redukční diety půjde spíše cestou postupného a zdravého hubnutí. Neměli byste se snažit zhubnout o víc než 0,5 – 2,5 kila za týden. Spíše než rychlé zhubnutí bude efektivnější přejít na zdravý a vyvážený jídelníček. Ten vás tolik neomezuje v tom, co a kolik toho sníte a přitom vám umožní udržet si rozumnou váhu.

Mohlo by vás zajímat: Jak zhubnout bez cvičení, Jednorázové snížení váhy, Potlačení chuti k jídlu

Hubnutí nemusí být nijak složité. Stačí se jen řídit několika jednoduchými pravidly. Zdravý jídelníček, pravidelný pohyb, dostatečný pitný režim, dostatek odpočinku (a spánku) a omezit stres. Pak je možné zhubnout i bez nějaké drastické diety a bez jo-jo efektu.
Zdravý a vyvážený jídelníček by měl obsahovat vše nezbytné, co naše tělo potřebuje. Co vše by na takovém jídelníčku nemělo chybět?
Nesnažte se ihned zhubnout. Vaši současnou váhu jste také nenabrali za pár dní.
Mezi přirozené přírodní potraviny, které obsahují hořčík, patří především banány, mandle, ořechy, listová zelenina, obilí, celozrnná mouka, nebo také i čokoláda