Jednorázové snížení váhy

Nejprve je nutné uvědomit si, že jednorázové snížení váhy nebude mít trvalý charakter.

Při hubnutí byste měli upřednostnit vyváženou kombinaci vhodného jídelníčku a pohybové aktivity. Jen tak je možné dosáhnout dlouhodobého snížení váhy a jejího udržení. Jsou ale případy, kdy potřebujete zhubnout rychle, a upřednostnili byste tak jednorázové snížené váhy. Jak postupovat v těchto případech?

Nejprve je nutné uvědomit si, že jednorázové snížení váhy nebude mít trvalý charakter. Při hubnutí neexistují žádné zkratky. Vaše tělo také nenabralo přebytečná kila za pár dní, ale byl to proces několika týdnů/měsíců/roků. Pro hubnutí pak platí to samé.

Existují ale postupy, jak se rychle zbavit i několika kilogramů, byť ne s dlouhodobým efektem. Pro jednorázové snížení váhy jsou nejvhodnější tzv. „drastické diety“. U nich je jídelníček postaven na velkém omezení kalorií. Zatímco u běžné diety se doporučuje denní omezení jídelníčku maximálně o 10 – 20%, resp., maximálně o 500 kcal/den, u drastické diety se omezujete podstatně více.

Ne nadarmo se jim pak říká „hladové diety“. Patří sem například ananasová dieta, dieta modelek, citrusová dieta a další. Všechny tyto diety předpokládají, že po několik dní klesne váš kalorický příjem pod hranici 1000 kcal/den. Vaše tělo během této doby (doporučuje se maximálně několik dní, určitě ne delší dobu než týden) hladoví, a rychle tak ztrácí svoji váhu. Celý proces je pak možné podpořit dalšími prostředky, jako je třeba projímadlo, vhodný pitný režim na odvodnění organismu apod. Výsledkem pak může být snížení váhy o 5 – 10 kilo (v závislosti na vaší aktuální tělesné hmotnosti) za týden.

Mohlo by vás zajímat: Ananasová dieta, Citrónová dieta, Drastické redukční diety, Hladová dieta

Podle dostupných statistik, má 23% lidí v ČR obezitu. A dalších 35% má nadváhu. Téměř 60% lidé v ČR má tedy vyšší váhu, než kolik se považuje za „zdravé“. Se zvýšenou váhou, je spojena řada zdravotních rizik, a hrozí i zkrácená délka života.
Jaká by měla být ideální váha a postava? Například při výšce 168 cm, nebo jiné? V následující kalkulačce si to můžete sami spočítat, nebo se podívat na podrobné tabulky. Jedná se ale jen o orientační údaje, s malou vypovídací hodnotu. Pro lepší určení ideální váhy, je potřeba přesné měření na specializovaném přístroji, jako je například InBody.
Nic jako ideální váha vlastně neexistuje. Váha má sama o sobě, jen omezenou vypovídací hodnotu o tom, jak vypadá vaše postava.
Jedním z nejlepších cvičení pro ženy, u kterého je zaručeno zhubnutí, je cvičení Contours