Potlačení chuti k jídlu

Je důležité, aby vaše tělo mělo pravidelný a rovnoměrný přísun energie.

Mnoho z těch, kdo se snaží zhubnout, by uvítalo nějaký prostředek, který by u nich způsoboval potlačení chuti k jídlu. Lidé, kteří byli zvyklí mlsat, mají problém udržet svoje „chutě“ na uzdě a potlačení chuti k jídlu tak vnímají jako zaručený způsob, jak by se jim mohlo podařit zhubnout.

Existuje celá řada látek, které mají prokazatelný efekt na potlačení chuti k jídlu. Ale důležité je uvědomit si i to, proč vaše tělo má chuť na jídlo. Omezení pocitů hladu nebo chuti na jídlo, se poměrně snadno můžete vyhnout už jen změnou způsobu, jak se stravujete.

Je důležité, aby vaše tělo mělo pravidelný a rovnoměrný přísun energie. Je logické, že když vynecháte snídani, tak už během dopoledne budete pociťovat hlad. Základem je tedy nejméně 5 pravidelných jídel v průběhu celého dne.

Pozor také na to, co jíte. Pokud bude váš jídelníček obsahovat hodně potravin s vysokým glykemickým indexem, tělo z nich bude energii uvolňovat v kratší době a vy pak budete dříve po jídle pociťovat hlad nebo chuť na další jídlo. Naopak potraviny s nízkým glykemickým indexem pomáhají spolehlivě udržet pocit sytosti po delší časový interval, a tím pak i poměrně spolehlivě potlačují chuť k jídlu.

Mohlo by vás zajímat: Dietní snídaně, Dietní večeře, Dietní oběd, Doporučená rychlost hubnutí

Nejlepší přístup k hubnutí kombinuje vyváženou stravu, pravidelné cvičení a pozitivní životní změny. Důležité je zaměřit se na dlouhodobou udržitelnost, vyhnout se extrémním a jo-jo dietám. A nastavit si realistické cíle. Zhubnout 20 kilo za měsíc je nesmysl. Zhubnout 20 kilo za půl roku se dá zvládnout.
Pro úspěšné hubnutí, není nutné dodržovat nějakou přísnou dietu. Zhubnout se dá i bez diety. Jídelníček (nejenom) při hubnutí by měl být zdravý a přiměřený. Základem zdravého jídla, by měla být hrst bílkovin, hrst sacharidů a dvě hrsti zeleniny.
Asi každého alespoň občas „přepadne“ chuť na něco sladkého. Na tom není nic špatného. Co ale dělat s tím, když vás neustále „honí mlsná“ a vy máte pořád chuť na sladké? Podívejte se, proč vás trápí chuť na sladké a jak se jí zbavit, nebo ji alespoň omezit.
Vitamín D má zásadní vliv na vstřebávání fosforu a vápníku (a tím i na správný růst kostí). Do značné míry ale ovlivňuje i imunitní systém. Lidé s vážným průběhem onemocnění COVID měli velmi nízkou hladinu vitamínu D v těle. Vitamín se tvoří v kůži, když jsme na slunci. Nebo ho obsahují některé potraviny.
Rozumný zdravý a dietní jídelníček by měl zahrnovat 50% sacharidů (převáženě komplexní sacharidy), 30% bílkovin a 20% tuk (z toho alespoň 50% rostlinných tuků). I na dietním jídelníčku, můžete mít občas něco nezdravého, ale maximálně 20% (80% jídla by mělo být zdravé).
K tomu abyste trochu zlepšili vzhled svého „pozadí“ není nezbytně nutné, abyste se trápili nějakým usilovným cvičením v posilovně nebo fitness centru.
Na omezení chuti k jídlu je dobré snít třeba jablko. Nebo si dát pár kousků zeleniny – třeba mrkev.
Klasické české vánoční cukroví se dá bez velkého přehánění zařadit mezi kalorické bomby. Ale i vánoční cukroví lze pojmout dietně.