Jak zhubnout ve 13ti letech

<span>Nesnažte se ihned zhubnout. Vaši současnou váhu jste také nenabrali za pár dní. </span> Nesnažte se ihned zhubnout. Vaši současnou váhu jste také nenabrali za pár dní.

Nelíbí se vám vaše váha, nebo to, jak vypadáte? Už vás unavuje, jak si z vás kvůli vaší váze utahují kamarádi, sourozenci nebo rodiče, a chcete s tím něco dělat? Připravili jsme pro vás článek s návodem, jak zhubnout, když patříte mezi náctileté. Pokud je vám zrovna 13 roků (nebo klidně i více či méně), pak se podívejte, jak postupovat, abyste svoji váhu dostali pod kontrolu.

Návod jak zhubnout pro náctileté

Ještě než se pustíte do hubnutí, měli byste si uvědomit, že ve 13ti letech nebo v podobném věku, vaše tělo ještě prochází vývojem, a dějí se s ním podstatné změny. Na to je nutné brát ohled při vaší snaze zhubnout. Víc než kdy jindy, tak právě v tomto věku platí, že s hubnutím se to nesmí přehánět. Pozor také na to, že většina obvyklých návodů „jak zhubnout“, je určena spíše pro starší, a tyto návody tak nemusí plně respektovat potřeby rozvíjejícího se organismu. Pokud si nejste něčím jisti, poraďte se svými rodiči, nebo třeba se svým doktorem.

Jak úspěšně zhubnout když je vám 13 roků?

Základem úspěšného hubnutí je mít pevný a jasný cíl. Ono si nestačí jen říkat „musím zhubnout“. To je cíl, kterého asi nikdy nedosáhnete, protože je příliš abstraktní. Vy naopak potřebujete jasný a pevně daný cíl. Něco konkrétního. Třeba, že zhubnete o 5 kilo. To už je jasně daný milník, kterého se dá dosáhnout.

Co a jak jíst abyste zhubnuli?

Pro snížení váhy je důležité jíst pravidelně. Několik menších jídel v průběhu dne, je mnohem, mnohem lepší, než sníst jednou nebo dvakrát denně velkou porci jídla. Snažte se tedy sníst pět malých jídel. Tak abyste jedli každé 3 – 4 hodiny. Tím bude hladina cukru v krvi stabilní a vy tak budete mít mnohem menší hlad.

Své jídlo také zkuste trochu více plánovat. Nekupujte si jídlo ve školním bufetu nebo v obchodě cestou do školy. Všechny rychlé svačiny, jako sladké pečivo, bagety nebo dokonce sladké tyčinky jsou špatné. Vezměte si s sebou do školy nějaké ovoce nebo zeleninu. Stejně tak si nekupujte slazené nápoje někde v automatu. Na pití (a nejenom při hubnutí) je ideální voda. Nebo případně neslazené minerálky či neslazený čaj.

Naučte se také jíst nejpozději 2 – 2,5 hodiny před spaním, a určitě byste neměli už nic jíst mezi 8 hodinou večer a 6 hodinou ráno (časy se pak mohou lišit i podle vašeho konkrétního denního rozvrhu).

Chcete zhubnout? Naučte se milovat pohyb!

A nebojte se, nikdo po vás nechce, abyste se „vrhnuli“ na nějaký sport, nebo začali chodit někam do posilovny. To by ve výsledku mohlo být spíše kontraproduktivní. Zvláště pokud nemáte dobrou fyzickou kondici a v posledních letech jste se sportování a aktivnímu pohybu moc nevěnovali.

Ideálním pohybem pro hubnutí je třeba chůze. Zkuste přestat jezdit do školy, autobusem, tramvají nebo metrem. Raději z domu vyrazte o půl hodiny dřív, a celou cestu jdete pěšky. Pokud budete každý den chodit půl hodiny do školy a pak zase půl hodiny ze školy, vaší váze to hodně prospěje. Mimo jiné je prokázáno, že pravidelná procházka alespoň 20 minut denně, prodlouží lidský život až o 3 roky.

Na začátku postačí, když budete chodit. Časem můžete zkoušet rychlejší tempo, nebo pokud vás to bude bavit, tak si pak můžete jít párkrát týdně třeba zaběhat, nebo se projet na kole, či na kolečkových bruslích. Každý aktivní pohyb se počítá.

Můžete vyzkoušet i cvičení. Je spousta jednoduchých cviků, které můžete dělat doma, nebo třeba na procházce v parku. Nikdo po vás nechce, abyste dělali 100 kliků nebo zvedali desítky kilo těžké činky. Naopak, pro hubnutí je lepší cvičení s nižší intenzitou (a případně větším počtem opakování), než intenzivní silový trénink.

Sledujte, jak se vám daří hubnout

Začněte se každý den pravidelně vážit. Vážit byste se měli ve stejnou dobu a pokud možno za stejných podmínek. Je totiž logické, že vaše váha bude jiný ráno po probuzení a jiná v poledne po obědě a zase jiná večer před spaní.

Pravidelné vážení můžete zařadit do své každodenní ranní rutiny. Naměřené výsledky si pečlivě zapisujte a průběžně je sledujte. Nezapomínejte také na to, že hubnutí není „lineární“ proces. To že čas od času půjde vaše váha i mírně nahoru není nic „tragického“. Pravidelné vážení každý den, často vede k něčemu, co by se dalo nazvat „posedlost měřením“. Tak to ale opravdu není. Stačí přece vypít dvě veliké sklenice vody a vaše váha se najednou změní o 0,5 – 1 kilo. Proto není až tak důležité jestli jeden den máte o půl kila více nebo méně. Důležité je, aby po týdnu, po 14 dnech byla vidět pozitivní změna.

Jak zaručeně zhubnout a nejenom ve 13ti letech?

Nesnažte se ihned zhubnout. Vaši současnou váhu jste také nenabrali za pár dní. Tak nečekejte, že se vám povede zhubnout za týden nebo za 10 dní.

Jako první krok si zkuste stanovit cíl třeba 2 kila. A postupně se zkuste začít více pohybovat a dávat si větší pozor na to co jíte. Uvidíte, že už za dva týdny by se měl projevit alespoň malý, pozorovatelný pokrok.

Pokud zpočátku budete mít hlad mezi jednotlivými naplánovanými jídly, mějte „po ruce“ nějaké „zdravé“ mlsání – třeba pár kousků ovoce, zeleniny nebo třeba nějaké ořechy. Netrapte se zbytečně hlady.

Ostatní čtenáři si prohlédli:

Diskuse: Jak zhubnout ve 13ti letech

Diskuse: 11
 • Custom avatar anonym123

  dobrý den chtěla bych se zeptat jde abych zhubla ve 13 letech 10 kilo za 3 měsíce ?
  pokud ano tak jak ?

  • Custom avatar Eli

   Ahoj jistě že to jde , stačí jíst jinak než ostatní. Já konkrétně zhubla okolo 10 kil za dejme tomu měsíc. Jím RAW food a každý den běh.

 • Custom avatar Sara

  Dobrý den chtěla bych se zeptat jestli jde zhubnout když chodím na koňský kroužek???Moje babi mi sice řekla že mi to pomohlo ale radši se musím zeptat!!!:-)

  • Custom avatar Anny :)

   já taky chodím na koně :D a ano, důležitý je každý pohyb a koně jsou ideál tam je při klusu,cvalu ale i kroku hodně pohybu, je to velká makačka jak skákání, spousta lidí povídá „vždyt jen sedí na koni“ přitom sami nikdy neklusali, necválali, netryskali a neví co to je :DD

 • Custom avatar miška

  Už nejméně 100x jsem se snažila zhubnout ale vždy jsem vydržela asi 3 dny max. týden. Co mám dělat abych měla silnou vůli ?

 • Custom avatar Girl

  Je možné zhubnout v 11 letech? Pokud ano, tak jak?

 • Custom avatar Bára

  Ahoj, chtěla jsem se zeptat jestli ve 12 letech je vpořádku procházka 60 min. každý den??

 • Custom avatar Sofinka

  Já se snažím zhubnout už asi 3roky jsem tlustá už od narození už fakt nevím co s tím ale teď se nevzdám a zkusím zhubnout múj nejvišší cíl je 15kg a co vy jak se vám daří jakýpohyb děláte odepište prosím já vážím 65kg a měříme 160 a je mi 13 ja vím smutný je tady na tom někdo podobně jako ja

  • Custom avatar Monna

   Ahoj ,mam to úplně stejně ,je mi 13 meřim 160cm a važim 66kg.Na druhou stranu,nikdy jsem tlustá nebyla ,až do 4.třídy základní školy ,tam se vše změnilo.Snažím se zhubnou pěkně dlouho ale zhubla jsem max 5kg ,ale za tyden to hned zpátky nabrala.Už nevim jak dál .

  • Custom avatar Nikolka

   Já Jsem na tom úplně stejně . Zkouším zhubnout už po několikáté a nic ale teď se mi docela začlo dařit a začla jsem jinak jíst a cvičit a dokázala jsem za tím zhubnout 2 kila . Vím že to ne ní moc ale lepší než nic potřebují ale ó hodně víc protože vážím i měřím stejně jako ty já vím že to zvladnu a ty to taky zvládneš,??

   • Custom avatar Kača

    Ahojte holky taky se snažím hubnout..?A ráda bych se s vámi spojila na Facebooku, Messengeru nebo na Instagramu (apod.) Mohly by jsme se navzájem podporovat a psát si jak to zvladáme?❤❤Tak co vy na to? Když tak vám tu napíšu můj email (Facebook nebo tak vám napíšu když tak na emailu) Budu čekat na vaši odpověď a budu ráda když odpovíte❤❤❤

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar