Hubnutí pro náctileté

Ti, kdo patří mezi „náctileté“, by se každopádně neměli pouštět od nějaké ho radikálního hubnutí.

Pokud máte pocit, že vaše postava je trochu víc „baculatá“, než by se vám líbilo, pak se podívejte, co se s tím dá dělat. Je ale důležité si uvědomit, že když ještě patříte mezi „náctileté“, vaše tělo roste a prochází mnoha různými změnami. To znamená, že některé postupy běžně doporučované pro hubnutí, pro vás nejsou zcela vhodné. Vždy je dobré, poradit se se svým lékařem, aby posoudil, nakolik opravdu potřebujete hubnout.

Ti, kdo patří mezi „náctileté“, by se každopádně neměli pouštět od nějaké ho radikálního hubnutí. Je nutné hlídat si přiměřený kalorický příjem, a vyváženou skladbu jídelníčku. Ten musí zahrnovat nejenom optimální poměr sacharidů, tuků a bílkoviny, ale i všechny nezbytné minerály a vitamíny.

Rozhodně není dobrý nápad začít hladovět. Nevynechávejte jídla (minimum jsou 3 pravidelná jídla denně), neměňte dramaticky množství jídla a velikost porcí. Na místo toho, se spíše pokuste postupně eliminovat všechny „škodlivé“ kalorie. Sem patří především vysoce kalorická jídla – třeba jídlo z fast-food, slazené nápoje (cola, džusy, limonády). Také sladké tyčinky a obecně sladkosti. Pozor i na příliš tučná jídla, smažené apod.

Důležitá je pak i přiměřená porce pohybu. Každý den byste měli ujít pár kilometrů pěšky, jít si zaběhat, zaplavat, provozovat aktivně nějaký sport apod.

Mohlo by vás zajímat: Hubnutí o 10 kilo za měsíc, Cvičení ve fitness centru, Dieta modelek, Anorexie

Tělo dospívajících prochází celou řadou změn. Zvláště u dívek se během puberty zvyšuje množství podkožního tuku. To je ale součástí přirozených, fyziologických procesů. Při hubnutí v 15 letech byste se měli vyhýbat hladovění nebo nízkokalorickým dietám. Ty by vám mohly jenom uškodit.
Nesnažte se ihned zhubnout. Vaši současnou váhu jste také nenabrali za pár dní.
Základem správného pitného režimu je průběžné doplňování tekutin. Ten, kdo si myslí, že v letním horku do sebe dvakrát denně „nalije“ litr vody, a má tím „vystaráno“ se plete