Jak funguje sauna

Sauna pomáhá uvolnit svaly a působí jako antistresový faktor.

Sauna a saunování jsou původem z Finska. Princip toho, jak funguje klasická finská sauna, je velmi prostý. Malá místnost – nebo také malý domek někde na zahradě – se prostřednictvím kamen, ve kterých se topí dřevem, vytopí na příslušnou teplotu. Kamna mívají teplotu zpravidla od 60 do 120 stupňů. Díky tomu je v sauně velmi teplý a suchý vzduch (a to i přes to že se kamna během saunování mají polévat vodou).

Prohřátí těla na vyšší tělesnou teplotu je velmi příjemné a relaxující. Sauna pomáhá uvolnit svaly a působí jako antistresový faktor. Lidský organismus během saunování vyplavuje celou řadu látek, mezi které patří i endorfiny, proto máme pobyt v sauně spojený s tak příjemným zážitkem.

Obvyklá doba pobytu v sauně je zhruba 15 minut – je to ale značně individuální a záleží také na teplotě vzduchu v sauně. Během pobytu v sauně se rozšiřují kožní póry, tělo se potí a vyplavují se různé škodlivé látky.

Sauna je doporučovaná pro všechny, kdo aktivně sportují nebo i pro ty kdo se snaží zhubnout. Pobyt v sauně pomáhá zklidnit unavené svaly a předchází svalové únavě po dlouhém cvičení. Během saunování také dochází k efektivní redukci nadměrného množství vody v těle, takže jako vedlejší efekt se po pobytu v sauně můžete cítit štíhlejší.

Mohlo by vás zajímat: Kalorické tabulky, Jak zhubnout boky, Hubnutí o 10 kilo za měsíc, Hubnutí boků