Kalorické tabulky

Kalorické tabulky jsou velmi užitečný pomocník, pokud se snažíte zhubnout.

Kalorické tabulky jsou velmi užitečný pomocník, pokud se snažíte zhubnout. Pro úspěšné hubnutí je důležité mít alespoň základní představu o tom, kolik energie (kalorií) obsahují jednotlivé potraviny. Základem hubnutí je totiž mít pod kontrolou váš energetický příjem. Pro zhubnutí by váš energetický příjem měl být nižší než energetický výdej. Pokud se budete snažit intenzivně cvičit, ale současně si nepohlídáte to, co jíte, pak se vám zhubnout nepodaří.

Průměrná energetická spotřeba běžné ženy, která není nijak významně fyzicky aktivní, je cca 2000 – 2200 kcal. U obdobného muže, je to pak o něco málo více, cca 2400 – 2600 kcal. Tyto hodnoty jsou ale pouze orientační. Konkrétní energetický výdej se odvíjí od věku, váhy a také od množství, a intenzity fyzické aktivity.

Aby dotyčný průměrný jedinec zhubnul, je nutné, aby jeho obvyklý denní příjem kalorií nepřekročil výše uvedené hodnoty. Nebo přesněji, aby byl alespoň o 10% nižší. K dosažení takového cíle mohou napomoci právě kalorické tabulky. Většina výrobců sice na obalech potravin uvádí hodnoty energie a dále také podíl jednotlivých složek jako jsou bílkoviny, cukry, tuky, ale přece jenom je pohodlnější mít všechny tyto údaje na jednom místě, než si je pracně opisovat z obalů potravin.

Kalorické tabulky je možné najít na různých webech na internetu. Základní přehledy nejčastějších potravin, a pro ně vypracované kalorické tabulky, najdete i zde, na tomto webu.

Mohlo by vás zajímat: Kalorie v alkoholu, Kalorie v brokolici, Kalorie v pivě, Kalorie v tuku

Metabolický věk je termín používaný k popisu stavu vašeho metabolismu vzhledem k vašemu věku. Pokud máte vyšší metabolický věk, pak to může znamenat nadváhu nebo obezitu, nějaký zdravotní problém, nevhodný jídelníček nebo celkově nezdravý životní styl.
Pro výpočet množství alkoholu v různých nápojích (pivo, víno, tvrdý alkohol, apod.), můžete použít tuto kalkulačku. Podle objemu a procentního obsahu alkoholu v nápoji, si můžete snadno porovnat, kolik alkoholu je v nich obsaženo. Třeba pivo často obsahuje více alkoholu než jeden panák tvrdého.
Jedna kcal (kilo kalorie) je 4,185 kJ (kilojoule). Pro zjednodušení si tedy stačí pamatovat, že jedna kalorie (kcal), jsou asi 4 kilojouly (kJ).
Hotová jídla z těstovin jsou zpravidla méně kalorická než klasické „hotovky“. Hodně ale záleží, s čím tyto těstoviny budou.
V následujícím přehledu máte několik užitečných tipů, které potraviny jsou největším nepřítelem hezké postavy. Obsahují zbytečně hodně kalorií nebo jsou škodlivé i z dalších důvodů.
Kolik kalorií za den? Jaký je doporučený příjem energie pro muže nebo ženu nebo dítě? Spočítejte si to v naší kalkulačce.