Kalorie v brokolici

Brokolice patří mezi nízkokalorické potraviny, ve 100 gramech má jen 33 kcal (138 KJ).

Brokolice patří mezi nízkokalorické potraviny. 100 gramů syrové brokolice obsahuje 33 kcal (138 KJ). Vařená brokolice pak má jen o něco málo více kalorií. Kalorie v brokolici jsou tedy velmi nízké.

Ve srovnání s jinými potravinami vychází velmi dobře. Například brambory vařené bez slupky obsahují ve 100 gramech cca 72 kcal (tedy téměř dvojnásobek). Smažené hranolky mají ve 100 gramech 129 kcal (více než trojnásobek). Drůbeží párky mají 145 kcal (více než čtyřnásobek kalorií). I takový banán má ve 100 gramech cca 95 kcal (téměř trojnásobek kalorií). Naopak 100 gramů ledového salátu má cca polovinu, jen 15,2 kcal.

Nízké kalorie v brokolici ale nejsou to jediné. Brokolice j bohatá na vitamín C. Dále obsahuje i vitamín B2, beta karoten, kyselinu listovou. Brokolice je také bohatá na vlákninu (která je prospěšná pro trávení a regulaci metabolismu tuků a cukrů. Brokolice také obsahuje důležité minerály jako draslík, vápník (i ten pomáhá při spalování tuků), fosfor a síru.

Brokolice je ideální dietní potravina. Nejzdravější je syrová. Pro zachování vitamínů a minerálů se doporučuje připravovat ji v páře. Vařená nebo pečená je už o něco méně zdravá. Kalorie se sice nemění, ale obsah vitamínů a minerálů je po takové úpravě dramaticky nižší.

Mohlo by vás zajímat: Nízkokalorické recepty, Hubnutí a zelenina, Dietní jídlo s nízkým obsahem tuku

Chia semínka, bývají někdy označována, jako „super potravina“. Obsahují velké množství zdravých živin (omega-3 mastné kyseliny). Chia semínka jsou velmi dobrá i při hubnutí – dokáží omezit pocit hladu a zajistí pocit sytosti, po delší dobu. Mají i mnoho různých benefitů pro naše zdraví.
Středomořská dieta má jako základ hodně zeleniny a ovoce. Nedílnou součástí jsou i ryby, mořské plody a olivový olej. Je doporučováno jíst spíše menší porce jídla. Spíše než dieta, je to prostě jen zdravý jídelníček.
Jedna kcal (kilo kalorie) je 4,185 kJ (kilojoule). Pro zjednodušení si tedy stačí pamatovat, že jedna kalorie (kcal), jsou asi 4 kilojouly (kJ).
Hotová jídla z těstovin jsou zpravidla méně kalorická než klasické „hotovky“. Hodně ale záleží, s čím tyto těstoviny budou.
V následujícím přehledu máte několik užitečných tipů, které potraviny jsou největším nepřítelem hezké postavy. Obsahují zbytečně hodně kalorií nebo jsou škodlivé i z dalších důvodů.