Hubnutí a zelenina

Když se podíváte na vegetariány, tak velká většina z nich je mnohem hubenější, než je běžný průměr v populaci.

Pokud jste se někdy zajímali o hubnutí, pak víte, že jíst více zeleniny, bývá jedno z nejčastějších doporučení snad každé diety. Většina receptů, jak zhubnout, obsahuje radu, abyste jedli více zeleniny. Jak spolu souvisí hubnutí a zelenina?

Když se podíváte na vegetariány, tak velká většina z nich je mnohem hubenější, než je běžný průměr v populaci. Myslíte si, že jejich hubená postava souvisí s tím, že nejí maso, nebo s tím, že jí hodně ovoce a zeleniny?

Zelenina pomáhá hubnout především díky tomu, že obsahuje hodně vody. Základem pro každé hubnutí je snížení kalorického příjmu. Buďto můžete jít cestou omezení množství jídla – to ale není úplně ideální. Pak totiž vaše tělo bude trpět pocitem hladu, bude si snažit vytvářet zásoby a vaše hubnutí nebude příliš uspěné – určitě ne z dlouhodobého pohledu.

Lepší cestou je sázka na zeleninu. Tím, že vašemu tělu dopřejete objemově stejné (nebo i větší) množství jídla, vyhnete se pocitům hladu. Po jídle budete mít pocit sytosti a plnosti. A přesto díky zelenině vaše tělo při stejném objemu jídla přijme mnohem méně kalorií. Zelenina vám tak při hubnutí pomůže „naředit energetickou hustotu“ potravy. Schválně si to někdy zkuste sami. Před běžným jídlem sníte velkou misku zeleniny a uvidíte, že z dalšího jídla sníte už jen pár soust. A na sladký moučník vám už v žaludku vůbec nezbude místo.

Mohlo by vás zajímat: Grapefruitová dieta, Citrónová čistící dieta, Hubnutí a jo-jo efekt

Léto je ideální doba na hubnutí. K dispozici je čerstvá zelenina. Jídelníček si můžete zpestřit při grilování (je mnoho dietních a zdravých potravin, které se dají ugrilovat). Pozor na zbytečné cukry (slazené nápoje, smetanové zmrzliny, apod.).
Asi každého alespoň občas „přepadne“ chuť na něco sladkého. Na tom není nic špatného. Co ale dělat s tím, když vás neustále „honí mlsná“ a vy máte pořád chuť na sladké? Podívejte se, proč vás trápí chuť na sladké a jak se jí zbavit, nebo ji alespoň omezit.
Vitamín C je nezbytný pro zdraví. Hraje zásadní roli i při hubnutí – nepřímo ovlivňuje spalování tuků. Je podstatný i pro tvorbu kolagenu – mladší vzhled pokožky. Vitamín C má i „zázračný“ účinek proti kocovině. Naopak při nedostatku vitamínu C, mohou hrozit i vážné zdravotní problémy.
Pro zhubnutí o pár kilo, nepotřebujete nějakou striktní redukční dietu, nebo přesný jídelníček, přesně rozepsaný na každý den v týdnu. Jednoduché, rychlé, zdravé a dietní jídlo si můžete velmi snadno vymyslet i vy sami. Možností jsou stovky. Je to jen o vaší fantazii.
Především malé děti, těhotné ženy, nemocní a staří lidé musí během letních veder být opatrní. Nadměrné teplo a přehřátí organismu může vést dokonce až ke smrti.
Zdravý a vyvážený jídelníček by měl obsahovat vše nezbytné, co naše tělo potřebuje. Co vše by na takovém jídelníčku nemělo chybět?
Pří této krátkodobé dietě můžete za dva dny zhubnout až 0,5 – 2 kila. Část z úbytku váhy půjde na skutečně „spálené“ tuky. Zbytek úbytku váhy pak bude mít na svědomí pročištění organismu, především trávicího traktu.
Jak zhubnout po vánocích? Změna jídelníčku, omezení cukrů a tuků, pravidelné cvičení = to je ten nejlepší recept, jak začít shazovat kila.