Dietní jídlo s nízkým obsahem tuku

Dietní jídlo s nízkým obsahem tuků? Zelenina, luštěniny, nízkotučné mléčné výrobky, rybí a drůbeží maso ...

O tom, že vysoký obsah tuků v jídle je tou nejčastější příčinou nadměrné váhy a obezity asi není potřeba dlouze diskutovat. Jednou z prvních rad, kterou dostanete, když začnete hubnout, bude = pryč s tuky. Není to ale až tak 100% pravda. Některé tuky jsou zdravé. Rostlinné tuky organismu nijak zásadně neškodí. V živočišných tucích pak naše tělo přijímá některé vitamíny, které se nedají získat jinak. Pro tuky platí, že by i na dietním jídelníčku měli být, ale jen v rozumném množství.

Mezi jídla, s nízkým obsahem tuku můžeme řadit například luštěniny. Hrách, fazole, čočka mají vysoký obsah rostlinných bílkovin a přitom jen minimální množství tuků. Patří sem třeba i sója, která z větší části dokáže nahradit konzumaci masa nebo třeba cizrna.

Mléčné výrobky by na dietním jídelníčku měly být také – ale musíme si vybírat ty, které mají nízký obsah tuků – nízkotučné mléko, jogurty, sýry.

U masa bychom měli volit především rybí maso nebo drůbeží maso. Dobrá je i zvěřina. Vepřové nebo i hovězí maso mývá přece jen dost vysoký obsah tuků. U masa ale také velmi záleží i na tom, jak ho budeme připravovat. Pokud si rybu osmažíme na oleji na pánvi, tak veškerá snaha o nízký obsah tuků zmizí. Při přípravě masa bychom tedy měli preferovat dušení, pečení, přípravu v páře. Tak budou zachovány všechny důležité živiny a do masa se nedostane žádný zbytečný tuk navíc.

Mohlo by vás zajímat: Kalorie v tuku, Jak zhubnout bez cvičení, Anorexie, Kalorické tabulky

Chia semínka, bývají někdy označována, jako „super potravina“. Obsahují velké množství zdravých živin (omega-3 mastné kyseliny). Chia semínka jsou velmi dobrá i při hubnutí – dokáží omezit pocit hladu a zajistí pocit sytosti, po delší dobu. Mají i mnoho různých benefitů pro naše zdraví.
Pro zhubnutí o pár kilo, nepotřebujete nějakou striktní redukční dietu, nebo přesný jídelníček, přesně rozepsaný na každý den v týdnu. Jednoduché, rychlé, zdravé a dietní jídlo si můžete velmi snadno vymyslet i vy sami. Možností jsou stovky. Je to jen o vaší fantazii.
Rozumný zdravý a dietní jídelníček by měl zahrnovat 50% sacharidů (převáženě komplexní sacharidy), 30% bílkovin a 20% tuk (z toho alespoň 50% rostlinných tuků). I na dietním jídelníčku, můžete mít občas něco nezdravého, ale maximálně 20% (80% jídla by mělo být zdravé).
Nejefektivnější metodou, jak zhubnout tuky, je nízkosacharidová dieta. Díky omezení množství sacharidů (na jídelníčku byste měli mít jen 5% sacharidů, cca 20 gramů na den), bude vaše tělo spalovat především tuky. A vy tak budete hubnout právě tam, kde potřebujete.
Středomořská dieta má jako základ hodně zeleniny a ovoce. Nedílnou součástí jsou i ryby, mořské plody a olivový olej. Je doporučováno jíst spíše menší porce jídla. Spíše než dieta, je to prostě jen zdravý jídelníček.
Nadměrné množství tuku na břiše znamená značné zdravotní riziko. Hlavně zvýšené množství vnitřního (viscerálního) tuku je rizikové. Pro zhubnutí tuku na břiše je nutná celková změna životního stylu. Více pohybu a cvičení. Zdravější a rozumnější jídelníček.
K tomu abyste trochu zlepšili vzhled svého „pozadí“ není nezbytně nutné, abyste se trápili nějakým usilovným cvičením v posilovně nebo fitness centru.
Jaké potraviny nejíst při hubnutí? No přece ty, po kterých jste přibrali! Ale vážně – i když je člověk všežravec, některým potravinám je lepší se vyhnout.