Kalorie v pivě

Pivo sice nemá etrémě vysoký obsah kalorií, ale díky zýšené chuti k jídlu se pivo výrazně podílí na růstu váhy.

Půl litru 12% piva obsahuje 168,5 kcal (tj. 705 KJ). Jedno pivo má tedy zhruba stejný obsah kalorií jako pytlík čipsů. K pokrytí celodenní spotřeby energie by tak stačilo cca 12 – 15 piv. Vzhledem k tomu že podobné množství řada pravidelných pivařů vypije za jeden večer, i několikrát za týden, nemůžete se pak divit, jaká má pravidelná konzumace piva vliv na jejich tělo.

Ale nejsou to jenom kalorie v pivě. Paradoxně jsou totiž kalorie obsažené v pivě to menší zlo. Horší jsou vedlejší důsledky pravidelné konzumace piva. Pivo totiž urychluje metabolismus a trávení. Jedno malé pivo po vydatném obědě je dobré na trávení. Několik velkých piv za večer vede k hladu. Typické chování pijáků piva je, že orosené půllitry prokládají různými chuťovkami, jako utopenec, naložený hermelín, uzené koleno, slané tyčinky, arašídy, čipsy.

Právě zvýšená konzumace jídla během pití piva má ty největší negativní důsledky. Zpravidla se nejedná o příliš zdravá jídla. Jen málokterý návštěvník hospody si po několikátém pivně objedná zeleninový salát s nízkotučným dresinkem.

Dalším negativním faktorem pravidelné konzumace piva je nezdravý životní styl. Pravidelné vysedávání v hospodě tělu příliš neprospívá.

Obecně je konzumace alkoholu pro postavu škodlivá. Pravidelná konzumace alkoholu zadržuje v těle větší množství vody, vede poruchám trávení, obličej častých pijáků je oteklý, odulý.

Jedno pivo čas od času je ale naopak zdraví prospěšné. Pivo obsahuje mnoho různých vitamínů minerálů a d přírodních látek, které jsou pro organismu prospěšné.

Mohlo by vás zajímat: Kalorie v alkoholu, Kalorie a kilojouly, Kalorické tabulky, Hubnutí břicha

Jedno pivo, může zvýšit hladinu alkoholu v krvi o 0,2 až 0,3 promile. Vystřízlivění po vypití jednoho piva, bude trvat cca 2 hodiny. Hladina alkoholu v krvi a rychlost odbourávání, ale závisí na mnoha individuálních faktorech (pohlaví, váha, a jiné).
Pro výpočet množství alkoholu v různých nápojích (pivo, víno, tvrdý alkohol, apod.), můžete použít tuto kalkulačku. Podle objemu a procentního obsahu alkoholu v nápoji, si můžete snadno porovnat, kolik alkoholu je v nich obsaženo. Třeba pivo často obsahuje více alkoholu než jeden panák tvrdého.
Jedna kcal (kilo kalorie) je 4,185 kJ (kilojoule). Pro zjednodušení si tedy stačí pamatovat, že jedna kalorie (kcal), jsou asi 4 kilojouly (kJ).
Hotová jídla z těstovin jsou zpravidla méně kalorická než klasické „hotovky“. Hodně ale záleží, s čím tyto těstoviny budou.