Kalorie a kilojouly

Jedna kalorie odpovída 4,185 Joule.

Kalorie i kilojouly jsou fyzikální jednotky, které vyjadřují množství energie, které obsahují potraviny. Zatímco kalorie jsou dnes již překonaná, historická jednotky, KJ je standartní fyzikální jednotka energie (resp. množství tepla).

Kalorie i Joul je poměrně malá jednotka, takže se častěji setkáváme s údaji v „kilo“ kaloriích a v kilo Joulech (kcal a KJ). Vztah mezi kalorií a joulem je tento: 1 kalorie = 4,185 Joule. A obráceně jeden Joule = 0,239 kalorie. Analogicky pak 1 KJ představuje 239 kcal. A 1 kcal je 4,185 KJ.

Potraviny z pohledu kalorií můžeme rozdělit mezi nízkokalorické a vysoce kalorické. Mezi ty s vysokým obsahem kalorií patří především tuky, cukry a bílkoviny. Patří tam třeba i alkohol. Mezi potraviny s nízkým obsahem kalorií řadíme především ovoce, zeleninu, celozrnné pečivo, hnědou rýži, sója a další.

Pokud se snažíte hubnout, tak obsah kalorií v jídle není to jediné, co by vás mělo zajímat. Samotné množství kalorií totiž není to hlavní. Rozhoduje i glykemický index jednotlivých potravin (respektive jednotlivých složek potravy). Můžeme tak mít dvě různé potraviny, které mají sice stejný obsah kalorií na 100 gramů. Ale jedna bude mít vysoký glykemický index a druhá nízký. Tu s vysokým glykemickým indexem tělo velmi rychle tráví (a vstřebává uvolněnou energii). Brzy se pak dostaví pocit hladu a uvolněnou energii nedokáže tělo efektivně využít. Potraviny s nízkým glykemickým indexem bude tělo trávit delší dobu a během této doby současně spotřebovávat uvolněnou potravinu.

Někdy tak paradoxně může být dietnější potravina s vyšším obsahem kalorií, kterou díky nízkému glykemickému indexu dokáže vaše tělo lépe využít.

Mohlo by vás zajímat: Spalování kalorií, Počítáme kalorie – Snižování množství kalorií, Kalorické tabulky

Metabolický věk je termín používaný k popisu stavu vašeho metabolismu vzhledem k vašemu věku. Pokud máte vyšší metabolický věk, pak to může znamenat nadváhu nebo obezitu, nějaký zdravotní problém, nevhodný jídelníček nebo celkově nezdravý životní styl.
Hubnutí nemusí být nijak složité. Stačí se jen řídit několika jednoduchými pravidly. Zdravý jídelníček, pravidelný pohyb, dostatečný pitný režim, dostatek odpočinku (a spánku) a omezit stres. Pak je možné zhubnout i bez nějaké drastické diety a bez jo-jo efektu.
Jedna kcal (kilo kalorie) je 4,185 kJ (kilojoule). Pro zjednodušení si tedy stačí pamatovat, že jedna kalorie (kcal), jsou asi 4 kilojouly (kJ).
Abyste zhubnuli o 5 kilo za týden, tedy za 7 dní, budete muset každý den shodit cca tři čtvrtě kila dolů.
Kolik kalorií za den? Jaký je doporučený příjem energie pro muže nebo ženu nebo dítě? Spočítejte si to v naší kalkulačce.
Cigarety sice potlačují chuť k jídlu a zrychlují metabolismus = mohou snížit vaši váhu. Je to ale opravdu ta správná cesta jak zhubnout?