Kalorie a kilojouly

Jedna kalorie odpovída 4,185 Joule.

Kalorie i kilojouly jsou fyzikální jednotky, které vyjadřují množství energie, které obsahují potraviny. Zatímco kalorie jsou dnes již překonaná, historická jednotky, KJ je standartní fyzikální jednotka energie (resp. množství tepla).

Kalorie i Joul je poměrně malá jednotka, takže se častěji setkáváme s údaji v „kilo“ kaloriích a v kilo Joulech (kcal a KJ). Vztah mezi kalorií a joulem je tento: 1 kalorie = 4,185 Joule. A obráceně jeden Joule = 0,239 kalorie. Analogicky pak 1 KJ představuje 239 kcal. A 1 kcal je 4,185 KJ.

Potraviny z pohledu kalorií můžeme rozdělit mezi nízkokalorické a vysoce kalorické. Mezi ty s vysokým obsahem kalorií patří především tuky, cukry a bílkoviny. Patří tam třeba i alkohol. Mezi potraviny s nízkým obsahem kalorií řadíme především ovoce, zeleninu, celozrnné pečivo, hnědou rýži, sója a další.

Pokud se snažíte hubnout, tak obsah kalorií v jídle není to jediné, co by vás mělo zajímat. Samotné množství kalorií totiž není to hlavní. Rozhoduje i glykemický index jednotlivých potravin (respektive jednotlivých složek potravy). Můžeme tak mít dvě různé potraviny, které mají sice stejný obsah kalorií na 100 gramů. Ale jedna bude mít vysoký glykemický index a druhá nízký. Tu s vysokým glykemickým indexem tělo velmi rychle tráví (a vstřebává uvolněnou energii). Brzy se pak dostaví pocit hladu a uvolněnou energii nedokáže tělo efektivně využít. Potraviny s nízkým glykemickým indexem bude tělo trávit delší dobu a během této doby současně spotřebovávat uvolněnou potravinu.

Někdy tak paradoxně může být dietnější potravina s vyšším obsahem kalorií, kterou díky nízkému glykemickému indexu dokáže vaše tělo lépe využít.

Mohlo by vás zajímat: Spalování kalorií, Počítáme kalorie – Snižování množství kalorií, Kalorické tabulky

Jedna kcal (kilo kalorie) je 4,185 kJ (kilojoule). Pro zjednodušení si tedy stačí pamatovat, že jedna kalorie (kcal), jsou asi 4 kilojouly (kJ).
Abyste zhubnuli o 5 kilo za týden, tedy za 7 dní, budete muset každý den shodit cca tři čtvrtě kila dolů.
Kolik kalorií za den? Jaký je doporučený příjem energie pro muže nebo ženu nebo dítě? Spočítejte si to v naší kalkulačce.
Cigarety sice potlačují chuť k jídlu a zrychlují metabolismus = mohou snížit vaši váhu. Je to ale opravdu ta správná cesta jak zhubnout?