Kalorie v alkoholu

Kalorií v alkoholu je opravdu hodně, navíc to jsou jen "prázdné" kalorie, které tělu nedávají žádné živiny.

Alkohol obsahuje extrémně velké množství kalorií. Alkohol má cca 7 kalorií (což je přibližně 26 KJ). Pokud alkohol srovnáme s tukem, který má v jednom gramu 9 kalorií (tj. 38 KJ). Naopak bílkoviny a sacharidy mají v jednom gramu 4 kalorie. A zelenina (například brokolic) má v jednom gramu jen 0,33 kalorie (1,3 KJ).

Jedno běžné 12% pivo obsahuje 168,5 kcal (tj. 705 KJ). Panák 40% vodky obsahuje přibližně 100 kcal. Několik piv a panáků tvrdého alkoholu zkonzumovaného v průběhu včera na party nebo při posezení v baru s kamarády tak může spolehlivě pokrýt celodenní energetickou potřeba. Zkonzumovaný alkohol ale současně obsahuje jen minimum výživných látek. Alkohol tedy hlad nezažene, energii z alkoholu tělo neumí efektivně využít.

A nejsou to jenom samotné kalorie v alkoholu. Když pomineme veškeré zdravotní důsledky a následky pravidelné a nadměrné konzumace alkoholu, jsou tu i další rizika. Konzumace alkoholu urychluje metabolismus a trávení (platí především pro pivo, nebo i pro „hořké destiláty“). To pak vede typickému chování návštěvníků barů, restaurací a hospod. Po chvilce popíjení lidé dostávají hlad a dopřejí si něco „dobrého“. Ať už to je nějaká specialita k pivu, nebo jen nějaké slané „mlsání“ ani jedno z toho byste nenašli na běžném zdravém jídelníčku.

Kombinace vysedávání v hospodě, konzumace alkoholu, a pojídání čipsů a dalších lahůdek pak vede k tomu, co hezky česky popisuje jako „pivo dělá hezká těla“.

Mohlo by vás zajímat: Hubnutí pro muže, Jak zhubnout břicho, Kalorické tabulky, Tipy na hubnutí

Během letních veder se snažte hodně pít. A nejde jen o množství, ale i o správný výběr tekutin.
Hotová jídla z těstovin jsou zpravidla méně kalorická než klasické „hotovky“. Hodně ale záleží, s čím tyto těstoviny budou.
Na omezení chuti k jídlu je dobré snít třeba jablko. Nebo si dát pár kousků zeleniny – třeba mrkev.
Klasické české vánoční cukroví se dá bez velkého přehánění zařadit mezi kalorické bomby. Ale i vánoční cukroví lze pojmout dietně.
Základem správného pitného režimu je průběžné doplňování tekutin. Ten, kdo si myslí, že v letním horku do sebe dvakrát denně „nalije“ litr vody, a má tím „vystaráno“ se plete
V následujícím přehledu máte několik užitečných tipů, které potraviny jsou největším nepřítelem hezké postavy. Obsahují zbytečně hodně kalorií nebo jsou škodlivé i z dalších důvodů.