Kalorie v alkoholu

Kalorií v alkoholu je opravdu hodně, navíc to jsou jen "prázdné" kalorie, které tělu nedávají žádné živiny.

Alkohol obsahuje extrémně velké množství kalorií. Alkohol má cca 7 kalorií (což je přibližně 26 KJ). Pokud alkohol srovnáme s tukem, který má v jednom gramu 9 kalorií (tj. 38 KJ). Naopak bílkoviny a sacharidy mají v jednom gramu 4 kalorie. A zelenina (například brokolic) má v jednom gramu jen 0,33 kalorie (1,3 KJ).

Jedno běžné 12% pivo obsahuje 168,5 kcal (tj. 705 KJ). Panák 40% vodky obsahuje přibližně 100 kcal. Několik piv a panáků tvrdého alkoholu zkonzumovaného v průběhu včera na party nebo při posezení v baru s kamarády tak může spolehlivě pokrýt celodenní energetickou potřeba. Zkonzumovaný alkohol ale současně obsahuje jen minimum výživných látek. Alkohol tedy hlad nezažene, energii z alkoholu tělo neumí efektivně využít.

A nejsou to jenom samotné kalorie v alkoholu. Když pomineme veškeré zdravotní důsledky a následky pravidelné a nadměrné konzumace alkoholu, jsou tu i další rizika. Konzumace alkoholu urychluje metabolismus a trávení (platí především pro pivo, nebo i pro „hořké destiláty“). To pak vede typickému chování návštěvníků barů, restaurací a hospod. Po chvilce popíjení lidé dostávají hlad a dopřejí si něco „dobrého“. Ať už to je nějaká specialita k pivu, nebo jen nějaké slané „mlsání“ ani jedno z toho byste nenašli na běžném zdravém jídelníčku.

Kombinace vysedávání v hospodě, konzumace alkoholu, a pojídání čipsů a dalších lahůdek pak vede k tomu, co hezky česky popisuje jako „pivo dělá hezká těla“.

Mohlo by vás zajímat: Hubnutí pro muže, Jak zhubnout břicho, Kalorické tabulky, Tipy na hubnutí

Jedno pivo, může zvýšit hladinu alkoholu v krvi o 0,2 až 0,3 promile. Vystřízlivění po vypití jednoho piva, bude trvat cca 2 hodiny. Hladina alkoholu v krvi a rychlost odbourávání, ale závisí na mnoha individuálních faktorech (pohlaví, váha, a jiné).
Pro výpočet množství alkoholu v různých nápojích (pivo, víno, tvrdý alkohol, apod.), můžete použít tuto kalkulačku. Podle objemu a procentního obsahu alkoholu v nápoji, si můžete snadno porovnat, kolik alkoholu je v nich obsaženo. Třeba pivo často obsahuje více alkoholu než jeden panák tvrdého.
Jedna kcal (kilo kalorie) je 4,185 kJ (kilojoule). Pro zjednodušení si tedy stačí pamatovat, že jedna kalorie (kcal), jsou asi 4 kilojouly (kJ).
Během letních veder se snažte hodně pít. A nejde jen o množství, ale i o správný výběr tekutin.
Hotová jídla z těstovin jsou zpravidla méně kalorická než klasické „hotovky“. Hodně ale záleží, s čím tyto těstoviny budou.
Na omezení chuti k jídlu je dobré snít třeba jablko. Nebo si dát pár kousků zeleniny – třeba mrkev.
Klasické české vánoční cukroví se dá bez velkého přehánění zařadit mezi kalorické bomby. Ale i vánoční cukroví lze pojmout dietně.
Základem správného pitného režimu je průběžné doplňování tekutin. Ten, kdo si myslí, že v letním horku do sebe dvakrát denně „nalije“ litr vody, a má tím „vystaráno“ se plete