Předávkování hořčíkem

Hořčík se podílí na transportu cukrů do buněk a zlepšuje využití kyslíku v nich.

Hořčík je jeden z minerálů, které jsou nezbytné pro správné fungování lidského těla. Nedostatek hořčíku způsobuje celou řadu, více či méně závažných, zdravotních problémů. Mezi typické příznaky nedostatku hořčíku patří únava, nechutenství, svalová slabost. Někdy se mohou dokonce objevit svalové křeče doprovázené bolestmi dolních končetin.

Hořčík naše tělo potřebuje. Hořčík se podílí na transportu cukrů do buněk a zlepšuje využití kyslíku v nich. Hořčík také výrazně napomáhá v boji proti stresu. Hořčík také pomáhá proti bolestem hlavy, podporuje srdeční činnost, trávení a pohyblivost střev.

Existuje ale také riziko předávkování hořčíkem. Hořčík může naše tělo přijímat v potravě nebo v tekutinách (některé minerální vody mají zvýšený obsah hořčíku) nebo také ve formě různých potravinových doplňků.

U běžného zdravého člověka předávkování hořčíkem zase až tak moc nehrozí, tělo umí přebytečné množství poměrně snadno vyloučit. HoršíHořčík je to ale při nějakém onemocnění ledvin. Předávkování hořčíkem pak má obdobné projevy, jako jeho nedostatek. Tedy nechutenství, zvracení, svalová slabost a únava. Léčba je naštěstí jednoduchá. Stačí omezit přísun hořčíku, a tělo se s jeho nadbytkem vypořádá samo.

Mohlo by vás zajímat: Doporučená denní dávka hořčíku, Jaké potraviny obsahují hořčík, Menopauza

I u žen, které již mají celulitidu na stehnech, břiše nebo na zadku, pomáhá snížení váhy k potlačení projevů celulitidy.
Mezi přirozené přírodní potraviny, které obsahují hořčík, patří především banány, mandle, ořechy, listová zelenina, obilí, celozrnná mouka, nebo také i čokoláda