Zdravé hubnutí: Dieta a sója

<span>Sója obsahuje jen velmi malé množství tuků, přitom je ale velmi bohatá na bílkoviny. Navíc ze sóji uvaříte mnoho různých jídel.</span> Sója obsahuje jen velmi malé množství tuků, přitom je ale velmi bohatá na bílkoviny. Navíc ze sóji uvaříte mnoho různých jídel.

Sója, resp. sójové proteiny, jsou bílkoviny rostlinného původu. Mezi jejich hlavní přednosti, je mnohem nižší obsah tuků, než u živočišných zdrojů bílkovin. A není to jenom nízký obsah tuků, ale současně i vysoký obsah živin. Mnoho vegetariánů přijímá bílkoviny především ze sóji. A jejich těla takto dostávají veškeré množství bílkoviny, jaké potřebují.

Náhradou živočišných bílkovin za sóju, můžete každý den ušetřit desítky gramů tuku a stovky kalorií. Nezmenší se vám objem jídla, nebudete se muset trápit hlady. A i přesto se vám podaří efektivně omezit množství kalorií. I tato jedna malá změna může znamenat, že se vám podaří začít snižovat svoji váhu a začít hubnout.

Dieta, která obsahuje sóju místo masa může být velmi pestrá. Sója se dá připravit mnoha různými způsoby. Velkou většinu receptů, které ke své přípravě potřebují maso, můžete připravit i ze sójy. Často to na chuti výsledného jídla nijak výrazně nepoznáte. Sója může být připravena jako pečená, vařená, grilovaná. Začít můžete i postupně. Nemusíte hned přestávat jíst jakékoliv maso. Zkuste první krok, a v jednom jídle denně nahraďte maso za sóju. Uvidíte, jestli vám tato změna zachutná. Pokud ano, můžete pokračovat dál

Sója aneb jak zhubnout

Jak už bylo řečeno výše, sója představuje velmi kvalitní zdroj zdravých, rostlinných bílkovin. Sóju tak můžete použít již k přípravě dietní snídaně. Sojové mléko můžete smíchat s čerstvým ovocem a připravit si tak chutný, zdravý a dietní koktejl. Takový nápoj má ideální poměr bílkovin, vlákniny, vitamínů a přitom jen minimální množství tuků a chemických látek.

Mnoho lidí jí snídaně založené především na sacharidech – sladké pečivo, nebo jiné potraviny s vysokým podílem bílé mouky a cukrů. Takové jídlo prudce zvyšuje hladinu cukru v krvi. Na chvíli vás zasytí, ale již za jednu nebo dvě hodiny budete cítit hlad. Bílkoviny obsažené v sóje mají  mnohem lepší efekt. Sója má velmi nízký glykemický index (např. vařená sója má glykemický index 20). To v praxi znamená, že vstřebávání výživných látek ze sóji trvá mnohem delší dobu. Tělo si tak po delší časový úsek udrží pocit sytosti a vás nebude trápit hlad / chuť něco sníst.

Sója – dietní jídla na mnoho různých způsobů

Jak již bylo zmíněno výše, sója je ideální potravina, kterou je množné připravit na mnoho různých způsobů. Ze sóji dokážete vyrobit celou řadu velmi chutných jídel.  Připravte si ze sóji vynikající a chutný oběd na další den. Nechte přes noc kousky sojového tofu naložené v italském dresinku s nízkým obsahem tuku. Následně druhý den opečte takto naleželé tofu na pánvi (bez oleje, na pánvi s nepřilnavým povrchem). Nachystejte si zeleninu – plátky okurek, kousky rajčat, papriku, celozrnné krutony a tento zeleninový salát doplňte kousky opečeného sojového tofu. Je to výborný a velmi dietní oběd.

Zdravá a dietní večeře ze sójy

Sójové tofu je možné i grilovat. Připravte si gril, kousky sojového tofu marinujte v omáčce (například barbecue omáčka je vynikající kombinací s chutí grilované sóji). Takto připravenou sóju následně grilujte z každé strany asi 2 minuty. Společně se sójou dejte grilovat plátky cibule a cukety. Připravenou sóju a zeleninu můžete podávat s dušenou hnědou rýží. Je to dietní jídlo s nízkým obsahem tuku. I když se zrovna nesnažíte zhubnout, uvidíte, že vaše tělo podobné jídlo ocení.

Sójové recepty – vaříme ze sójy

Ze sójy je možné připravit i velmi chutnou směs na špagety nebo jiné těstoviny. Zkuste namočit kousky sójy na 15 minut do horkého vývaru nebo do mírně osolené vody. Po patnácti minutách slijte a nechte okapat. Na pánvi nechte zpěnit cibulku, přidejte kousky papriku, připravené sojové maso a rajčatový protlak. Celé to nechte asi 10 minut dusit. Dochuťte kořením nebo česnekem. A máte výbornou omáčku na špagety.

Sója jako restovaná játra – Nakrájejte sojové tofu na malé kousky a ty nechte asi 1 hodinu marinovat v sojové omáčce. Na pánvi nechte zpěnit cibulku a přidejte sojové maso a asi 5 minut nechte orestovat. Přidejte trochu kmínu a majoránky. A je to hotové.

Dalšími recepty ze sójy může být třeba sojový guláš, segedínský guláš ze sójy, sojové karbanátky, sojové řízečky, pečené sojové plátky, sojové maso po čínsku, sojové tofu na paprice, sojové rizoto, sojové lasagne se špenátem a mnoho dalších. Fantazii se meze nekladou.

Sója vám sama o sobě zhubnout nepomůže. Ale náhrada tučného masa a dalších živočišných tuků jejich přírodní alternativou ze sóji je určitě dobrý nápad. Velmi nenásilně vám pomůže omezit množství tuků v jídelníčku, aniž byste museli omezovat množství jídla, které sníte nebo se dokonce trápit hlady. Pokud sóju doplníte i dalšími kroky, jako je redukce cukrů (stačí začít omezením slazených nápojů), dostatek zeleniny a ovoce, a k tomu trochu cvičení či jiné fyzické aktivity, uvidíte, že se to velmi brzy projeví na vašem břiše, stehnech, v pase či na bocích.

Ostatní čtenáři si prohlédli:

Diskuse: Zdravé hubnutí: Dieta a sója

Diskuse: 4
 • Custom avatar Vaše jméno

  Je to uzasna webovka. Dekuji vam za ni :-) –

  Simona Zochova

 • Custom avatar Dominik

  Kvůli této nenasilné náhražce masa umírá denně další a další časti deštného pralesa, živočichů, ekosystému jako celku. Zjistěte si víc než začnete žít zdravě.

  • Custom avatar Zaneta

   Tak si radeji pochutnej na brutalne zabitych zviratech napíchaných steroidy ktere nikdy nevideli svetlo sveta a jejich zivot zkoncil po par tydnech.

   • Custom avatar Ladka

    SOJA NENI ZDRAVA POTRAVINA: OBSAHUJE FYTATY A STRUMIGENY; JE NEBEZPECNA PRO STITNOU ZLAZU!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar