Čaj Oolong

Příprava čaje Oolong se nazývá Kung-fu cha

Oolong je označení pro zvláštní skupinu čínských čajů. U nich se liší způsob zpracování, které takto připravenému čaji dává specifické vlastnosti a chuť. Čaje Oolong se někdy řadí mezi tzv. „položluté“ nebo „zeleno-žluté čaje“.

Podobně jako zelný nebo býlí čaj, i Oolongy obsahují velké množství přírodních antioxidantů, které mají velmi pozitivní účinek na lidský organismus. Napomáhají mimo jiné i zrychlení metabolismu a odbourávání tuků.

Čaj Oolong také obsahuje menší obsah kofeinu než klasické černé čaje. Není to sice čaj bez kofeinu, ale řádně je v něm méně kofeinu než v jiných klasických odrůdách čaje. Obsah kofeinu v Oolongu se odvíjí do vybrané odrůdy a od způsobu přípravy.

Tyto čaje mají sladkou, ovocně medovou vůni. Barva připraveného čaje zeleno žlutá až oranžová. Specifická chuť a vzhled čaje Oolong je dána způsobem přípravy čajových lístků. Ty se nechávají oxidovat a následně se rolují.

Příprava čaje Oolong se nazývá Kung-fu cha. Ta se liší od klasické formální přípravy japonského čaje. Základem je keramická konvice a malé misky. V našem prostředí se doporučují 3 gramy čaje na cca 200 ml vody. Voda by měla mít teplotu 93 – 96 stupňů. Čaj se nechává louhovat v rozmezí 3 – 10 minut. Kvalitní Oolongy je také možné zalévat vodou opakovaně, s opakovanými nálevy se chuť výsledného čaje vylepšuje.

Mohlo by vás zajímat: Bílý čaj, Zelený čaj, Pitný režim, Flavonoidy

Pro potlačení (snížení) chuti k jídlu, je tedy vhodné volit takové potraviny, které mají spíše nižší glykemický index, a současně které mají vyšší podíl vlákniny