Flavonoidy

Flavonoidy (přírodní rostlinné antioxidanty) obsahují ostružiny, maliny, rajčata, čokoláda, káva, červení víno, jahody, čaj a jiné.

Flavonoidy jsou látky, které jako sekundární produkty metabolismu některých rostlinných látek. Flavonoidy působí v organismu jako antioxidanty. Celkem do této skupiny řadíme asi 60 různých látek.

Flavonoidy najdeme v zeleném nebo bílém čaji. Nacházíme je i ve víně (především pak červené víno). Obsahuje je i čokoláda (resp. kakao, ze kterého se pak čokoláda vyrábí). Najdeme je i v dužině některých citrusových plod a v dalších rostlinách.

Mezi nejsilnější antioxidanty ze skupiny Flavonoidů patří ty z malin, ostružin, lékořice, černého rybízu, z oliv, červeného vína, rajčat nebo kakaa.

Antioxidanty v lidském těle omezují aktivitu volných kyslíkových radikálů. Tím se omezuje proces oxidace ve tkáních, kde se volné radikály vyskytují. Volné radikály poškozují tkáně a antioxidanty tyto procesy tlumí nebo úplně omezují. Navíc antioxidanty v podobně flavonoidů z rostlinné potravy působí mnohem efektivněji než antioxidanty z jiných zdrojů.

Mohlo by vás zajímat: Zdravý a vyvážený jídelníček, Zelený čaj, Snížení cholesterolu, Přírodní hubnutí

Dostatek hořčíku u žen také mírní potíže spojené s premenstruačním syndromem, pomáhá tlumit deprese, působí jako prevence infarktu