Jak hubnout – jogurty a jogurtová dieta

<span>Jogurty obsahují aktivní složku – probiotické bakterie. Ty napomáhají trávení a lepšímu zdravotnímu stavu.</span> Jogurty obsahují aktivní složku – probiotické bakterie. Ty napomáhají trávení a lepšímu zdravotnímu stavu.

Jogurty patří obecně mezi nejzdravější potraviny. Jogurty, které obsahují aktivní kultury (bakterie), pomáhají tělu upravovat střevní mikroflóru. Napomáhají tak nejenom lepšímu zažívání, ale podílí se i na celkovém zlepšení zdravotního stavu. Pravidelná konzumace nízkotučných jogurtů ke snídani, k obědu, nebo jako svačina v kombinaci se správným cvičením, vám může pomoci zhubnout a dosáhnout ideální váhy.

Co je to jogurt a je zdravý?

Jogurty jsou mléčné výrobky (vyrábějí se zpravidla z kravského mléka). Mléko se nechává 4 – 8 hodin projít procesem kysání, při kterém bakterie přidané do mléka přeměňují cukr na kyselinu mléčnou. Nejčastějšími bakteriálními kulturami, které se používají pro výrobu jogurtů, jsou Streptococcus salivarius a Lactobacillus bulgaricus.

Jogurtů se vyrábí obrovské množství různých druhů. Ať už se jedná o klasický bílý jogurt nebo ovocné jogurty nebo jiné různě dochucené jogurty. Stejně tak se vyrábí různé varianty, jako nízkotučné jogurty. Důležitou součástí jogurtů je probiotická složka – probiotické bakterie. Byť jsou bakterie často vnímány jako něco škodlivého co způsobuje nemoci, u jogurtů to neplatí. V nich jsou naopak ty „hodné“ bakterie, které našemu tělu prospívají.

Hubnutí a jogurty

Jogurt by neměl chybět na žádném dietním nebo obecně zdravém jídelníčku. Můžeme ho jíst samotný, s ovocem, s cereáliemi, jako doplněk do zeleninových salátů, kde jogurt nahradí tučné dresinky a zálivky.

Při výběru vhodného jogurtu byste se měli dívat především na obsah tuku – volit především nízkotučné varianty. A dále pak vybírat ty jogurty, které obsahují aktivní/živé kultury. Každý den byste pak měli sníst alespoň jeden malý jogurt, ať už jako součást vaší snídaně nebo i jiného jídla.

S pomocí jogurtu je možné velmi snadno připravit i rychlý a dietní oběd. Ten může zahrnovat jeden běžný jogurt (cca 200 gramů), který doplníte o čerstvé ovoce (jablka, hruška, hroznové víno, jahody nebo jiné čerství, ideálně sezóní ovoce). Nebo můžete jogurt kombinovat i s ořechy  – velmi vhodné jsou například pražené mandle (nesolené), vlašské nebo lískové ořechy.

Pomáhají jogurty hubnout?

O tom, že jogurty jsou zdravé, a patří na zdravý jídelníček, snad nikdo z nás nepochybuje. Mohou ale jogurty opravdu pomáhat při hubnutí? V několika evropských zemích se uskutečnila velká vědecká studie, která zahrnovala více než 120 tisíc účastníků. Vědci sledovali především to, jak se jednotliví účastníci studie běžně stravují, a jaký vliv má tato strava na jejich zdraví a váhu.

Dvě třetiny účastníků této studie byly ženy. U nich se ukázalo, že ty, které pravidelně konzumovaly jogurty v kombinaci s ovocem, zeleninou nebo ořechy měli nižší váhu než ženy, které jogurty konzumovaly jen v omezené míře nebo dokonce vůbec.

Z vyhodnocování této vědecké studie také vyplynulo, že kombinace jogurtu a ořechů je účinnější než kombinace jogurtu a zeleniny nebo ovoce. Právě jogurt doplněný o ořechy pomáhá tělo udržet delší dobu syté. Tím je omezena potřeba konzumovat další jídlo a ve výsledku tak máme nižší kalorický příjem.

Neznamená to ovšem, že když budete jíst jeden jogurt za druhým tak díky tomu rychle zhubnete. Takto jogurty nefungují. I jogurty obsahují kalorie – běžný bílý jogurt obsahuje ve 100 gramech přibližně 290 KJ, tedy přibližně 69 kalorií (kcal). Běžný jogurt obsahuje přibližně 45% bílkovin, 50% sacharidů a 3 – 4% tuku.

Lidé, kteří pravidelně konzumují jogurty (1 – 2x denně) mají zpravidla nižší potřebu „dojídat“ se jinými potravinami. To ve výsledku vede k redukci váhy díky nižšímu kalorickému příjmu. Běžná porce bílého jogurtu s ovocem nebo ořechy vás zasytí lépe než jiné, nezdravé potraviny.

Jak zhubnout s jogurtem

Jak již bylo uvedeno v předchozích odstavcích, i když je jogurt dietní a zdravá potravina, sám o sobě vám snižování váhy nezajistí. I u jogurtové diety platí, že k rychlému snížení váhy vede cesta zahrnující vyvážený a zdravý jídelníček a cvičení.

Pokud je vaším cílem rychlé snížení váhy, pak musíte začít pravidelně cvičit. Vhodná „porce“ cvičení je nejméně třikrát týdně jedna hodina. Rychlejších výsledků pak dosáhnete, pokud budete cvičit 5 krát týdně. Vhodné cvičení pro rychlé snižování váhy a spalování tuků musí zahrnovat dlouhodobé, méně intenzivní cvičení. K nejefektivnějšímu spalování tuků totiž dochází při střední zátěži organismu. Vhodný je tak běh, jízda na kole, jízda na rotopedu a jiné pohybové aktivity, při kterých je organismus plynule, delší dobu zatěžován.

Ostatní čtenáři si prohlédli:

Diskuse: Jak hubnout – jogurty a jogurtová dieta

Diskuse: 1
  • Custom avatar inamatys

    dobrý den,kdo má zkušenosti s hubnutím prostřednictvím bílých jogurtů?,děkuji

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar