Kalorie v tuku

Tuky obsahují velké množství kalorií. 1 kg másla by vám pokrylo výdej energie nejméně na 3 dny.

Tuky mají velmi vysoký obsah kalorií. V jednom kilogramu tuku je 9330 kalorií (kcal) což je 39 062 KJ. Doporučená denní dávka kalorií pro průměrného člověka je přibližně 2000 – 2500 kalorií. Jeden kilogram tuku tedy pokryje energetický příjem minimálně na 3 dny. To je ten důvod proč téměř každá dieta doporučuje úplné omezení tuků. Tuky jsou totiž nejkaloričtější potravinou vůbec.

V obecné rovině ale tuky nejsou jen ty špatné. Lidský organismus potřebuje tuky přijímat. V tucích se totiž do těla dostávají látky (především vitamíny rozpustné v tucích), bez kterých by lidské tělo nemohlo dlouhodobě fungovat. Z tuků (konkrétně pak z cholesterolu) si pak také tělo vytváří některé hormony.

Obecně se tuky rozdělují na rostlinné a živočišné. Dále pak rozlišujeme, jestli se jedná o nasycené mastné kyseliny nebo nenasycené mastné kyseliny, další klasifikace je pak i podlé délky uhlíkového řetězce. Mastné kyseliny s krátkým, středně dlouhým a dlouhým řetězcem).

Nasycené mastné kyseliny jsou především v potravinách živočišného původu. Jejich nadměrný příjem vede srdečním a cévním onemocněním. Mezi nenasycené mastné kyselina patří i esenciální mastné kyseliny. Ty jsou základním stavebním kamenem bílkovin a tělo si je nedokáže samo vyrobit, ale získává je jen z potravy (ořechy, ryby, rostlinné oleje).

Úplné omezení tuků (i přes vysoký obsah kalorií) tedy není zdravé. Mnohem lepší je vyhýbat se „zbytečné“ konzumaci tuků. Jídla, která se běžně připravují na tuku (smažení, pečení ap.) se dají připravit i bez něj. Tučná jídla mají své nízkotučné varianty.

Mezi zdravé tuky řadíme velkou většinu rostlinných tuků, rybí tuk, tuk, který obsahují ořechy. Škodlivé tuky se vyskytují ve sladkostech, uzeninách, tučné maso, sýry apod.

Mohlo by vás zajímat: Kalorické tabulky, Kalorie v alkoholu, Kalorie v brokolici, Kalorie v pivě

Doporučená denní dávka soli, je cca 5 gramů na den. Doporučená denní dávka cukru je cca 30 gramů na den. Cukr i sůl, lidské tělo potřebuje. Nadbytečný příjem ale vyvolává různé zdravotní problémy. Nadbytek cukru nebo nadbytek soli, vás v konečném důsledku může i zabít.
V této kalkulačce si můžete spočítat, kolik kalorií spálíte při chůzi. Chození je ideální aktivita, abyste začali hubnout. Chodit může každý, i ten kdo má nadváhu. Abyste při chození spalovali především tuky, je potřeba chodit na delší procházky svižným tempem.
Nejefektivnější metodou, jak zhubnout tuky, je nízkosacharidová dieta. Díky omezení množství sacharidů (na jídelníčku byste měli mít jen 5% sacharidů, cca 20 gramů na den), bude vaše tělo spalovat především tuky. A vy tak budete hubnout právě tam, kde potřebujete.
Běhání je jedna z nejefektivnějších metod, jak zhubnout. Pokud chcete zhubnout při běhání, pak není důležitá rychlost, nebo počet uběhnutých kilometrů. Rozhoduje doba, čas který věnujete běhání. Pro hubnutí je optimální běhat alespoň jednu hodinu, třikrát týdně.
Nadměrné množství tuku na břiše znamená značné zdravotní riziko. Hlavně zvýšené množství vnitřního (viscerálního) tuku je rizikové. Pro zhubnutí tuku na břiše je nutná celková změna životního stylu. Více pohybu a cvičení. Zdravější a rozumnější jídelníček.
Při hubnutí rozhodně neplatí přímá úměra mezi množstvím potu nebo tím, jak vás bolí svaly, a tím kolik jste spálili tuku.
Hotová jídla z těstovin jsou zpravidla méně kalorická než klasické „hotovky“. Hodně ale záleží, s čím tyto těstoviny budou.
Základem pro dobrý jídelníček pro spalování tuků je ovoce, zelenina a bílkoviny.