Spalování kalorií

Rychlost spalování kalorií je částečně podmíněna geneticky, částečně je dána tím jak se stravujete

Rychlost spalování kalorií je částečně podmíněna geneticky, částečně je dána tím jak se stravujete, částečně má vliv i vaše běžná denní aktivita. Dalšími faktory, které ovlivňují rychlost spalování kalorií je pak i roční období (teplo, zima), věk, pohlaví, zdravotní stav a další. Některé tyto faktory z pochopitelných důvodů nejste schopni ovlivnit. U jiných si ale můžete pomoci a tím zrychlit a zefektivnit to, jak vaše tělo spaluje přijaté kalorie.

Určitě by vás mělo zajímat, že svalová hmota i v klidovém stavu spaluje více kalorií než tuková tkáň. Takže pokud začnete cvičit a přeměňovat nastřádané tuky na svaly, hodně tím urychlíte spalování kalorií.

Důležitý je také pravidelný pitný režim. Lidský organismus a všechny biologické procesy v něm jsou založeny na vodě. Dehydratace zpomaluje některé metabolické procesy. Pokud budete pravidelně pít (vodu nebo jiné neslazené nápoje), zlepšíte tím spalování kalorií.

Důležité je i to co, a kdy jíte. Tak například na trávení bílkovin spotřebuje tělo až o 30% více energie než na trávení jiných druhů potravin. Některé čaje (zelený, bílý) nebo citrusové plody zase mohou podstatně urychlit metabolismus a s tím spojené spalování kalorií.

Mohlo by vás zajímat: Kalorické tabulky, Kalorie v tuku, Kalorie v alkoholu, Spalování svalové tkáně

Kreatin je přírodní látka, která se přirozeně nachází v některých potravinách (především v mase). Kreatin je důležitý pro sportovce – podporuje růst svalové hmoty a regeneraci svalů, zvyšuje fyzickou výkonnost a zlepšuje i mentální výkon mozku. Roli hraje i při hubnutí.
Metabolický věk je termín používaný k popisu stavu vašeho metabolismu vzhledem k vašemu věku. Pokud máte vyšší metabolický věk, pak to může znamenat nadváhu nebo obezitu, nějaký zdravotní problém, nevhodný jídelníček nebo celkově nezdravý životní styl.
Pro zrychlení metabolismu a spalování tuků, mohou velmi dobře fungovat i některé potraviny, které obsahují například kofein (káva, zelený čaj), jsou pálivá (chilli, kajenský pepř, zázvor) nebo třeba i Chia semínka. Rychlost metabolismu a spalování tuků, se dá zvýšit i dalšími způsoby.
Věděli jste, že nejvíce kroků (v přepočtu na délku pracovní doby) nachodí popeláři? Chůze je velmi dobrý způsob, jak začít hubnout. Nemusí to být nutně 10 000 kroků. Stačí i jen 6000 kroků. Podstatné je chodit svižněji (minimálně 4 km za hodinu), a delší dobu v jednom kuse (optimálně hodinu denně).
V této kalkulačce si můžete spočítat, kolik kalorií spálíte při chůzi. Chození je ideální aktivita, abyste začali hubnout. Chodit může každý, i ten kdo má nadváhu. Abyste při chození spalovali především tuky, je potřeba chodit na delší procházky svižným tempem.
Jedna kcal (kilo kalorie) je 4,185 kJ (kilojoule). Pro zjednodušení si tedy stačí pamatovat, že jedna kalorie (kcal), jsou asi 4 kilojouly (kJ).
Především malé děti, těhotné ženy, nemocní a staří lidé musí během letních veder být opatrní. Nadměrné teplo a přehřátí organismu může vést dokonce až ke smrti.
Hotová jídla z těstovin jsou zpravidla méně kalorická než klasické „hotovky“. Hodně ale záleží, s čím tyto těstoviny budou.