Doporučený kalorický příjem

Nejčastěji udávané hodnoty doporučeného kalorického příjmu jsou v rozmezí 1700 – 2500 kcal pro ženy a 2500 – 4500 kcal pro muže.

To, jaké je doporučené množství kalorií, se do značené míry liší podle toho, jestli se jedná o muže nebo o ženu. Doporučený kalorický příjem bude také jiný u malého dítěte, u dětí v pubertě, u dospělého pracujícího člověka nebo u starších lidí v důchodu. Vliv má třeba i prostředí – jiné množství kalorií potřebuje Eskymák, který se dlouhodobě pohybuje ve výrazně chladném prostředí a jiné člověk žijící třeba ve středomoří nebo rovnou v tropech.

Nejčastěji udávané hodnoty doporučeného kalorického příjmu jsou v rozmezí 1700 – 2500 kcal pro ženy a 2500 – 4500 kcal pro muže. Tyto hodnoty reflektují různé metabolické typy, různé typy postavy, různou míru denní aktivity a další faktory.

Typická žena, která je ve věku cca 25 – 45 roků, která se nevěnuje žádným výrazně náročným pohybovým aktivitám, by měla mít doporučený kalorický příjem zhruba na úrovni 35 kcal na jeden kilogram váhy, což odpovídá cca 2000 kcal při váze 55 kilo.

Obdobně pro typického muže ve věku cca 30 – 50 roků, který se také nevěnuje žádné výrazně náročné pohybové aktivitě, by měl být doporučený kalorický příjem zhruba na úrovni 40 kcal na jeden kilogram váhy. Tedy v přepočtu cca 3000 kcal při váze 80 kilo.

Mohlo by vás zajímat: Umělá sladidla, Štíhlá postava, Pravidelný stravovací režim, Pitný režim

Pro zrychlení metabolismu a spalování tuků, mohou velmi dobře fungovat i některé potraviny, které obsahují například kofein (káva, zelený čaj), jsou pálivá (chilli, kajenský pepř, zázvor) nebo třeba i Chia semínka. Rychlost metabolismu a spalování tuků, se dá zvýšit i dalšími způsoby.
Zajímalo by vás, jak rychle zhubnout po porodu? Během kojení nemá smysl pouštět se do nějaké radikální diety, Naopak při kojení potřebujete zdravý a vyvážený jídelníček. Podobné je to i při cvičení. Po porodu musíte začít cvičit pomalu a opatrně. Hlavní je používat zdravý rozum.
Jedna kcal (kilo kalorie) je 4,185 kJ (kilojoule). Pro zjednodušení si tedy stačí pamatovat, že jedna kalorie (kcal), jsou asi 4 kilojouly (kJ).
Hubnutí bez pohybu je těžké a nepříliš efektivní. Pravidelný pohyb je prospěšný nejenom proto, jak vypadá vaše břicho, ale i pro vaše zdraví.
Je důležité, abyste se naučili rozlišovat, kdy máte opravdu hlad, a kdy máte jen chuť na něco dobrého, nebo kdy se prostě jen nudíte.
Doba těsně po porodu určitě není vhodný čas na nějaké radikální hubnutí. Vaše tělo potřebuje i několik týdnů na zotavení z prodělaného porodu.
Pokud každý den ujdete 10 tisíc kroků, pak podle některých studií máte velkou šanci na prodloužení délky života až o 3 roky.
Pokud rozumně upravíte svůj jídelníček, změříte se na vhodné cvičení, jako součást vašeho každodenního života, pak zjistíte, že shodit 15 kilo za dva měsíce je možné.