Co je to svrab? Jak ho poznat a jak se ho zbavit – příznaky a léčba

<span>Svrab je kožní onemocnění způsobené svrabovým roztočem, který se nazývá Sarcoptes scabiei. Svrab se obvykle projevuje několika charakteristickými příznaky – svědění, vyrážka, podrážděná kůže, otoky, nespavost. Svrab se obvykle léčí léky na předpis. Jedná se o infekční onemocnění.</span> Svrab je kožní onemocnění způsobené svrabovým roztočem, který se nazývá Sarcoptes scabiei. Svrab se obvykle projevuje několika charakteristickými příznaky – svědění, vyrážka, podrážděná kůže, otoky, nespavost. Svrab se obvykle léčí léky na předpis. Jedná se o infekční onemocnění.

Svrab je kožní onemocnění způsobené svrabovým roztočem, který se nazývá Sarcoptes scabiei. Tito roztoči jsou velmi malí (mikroskopičtí) členovci, kteří se živí horní vrstvou kůže. Svrab je infekční onemocnění, které se šíří přímým kontaktem s infikovanou osobou.

Hlavním příznakem svrabu je silné svědění, které obvykle začíná několik týdnů po infekci.

Svrabový roztoč (Sarcoptes scabiei ), se často uchytí na teplých a vlhkých místech těla. Může to být například mezi prsty, na zápěstích, loktech, pažích, na genitáliích a pod prsy. Infekce může postihnout jakoukoli část těla.

Léčba svrabu zahrnuje použití speciálních léků (obvykle jsou na předpis), které jsou schopny zabít svrabové roztoče.

Vzhledem k tomu, že svrab může být velmi nakažlivý, je také důležité, aby se infikované osoby izolovaly. A aby byli informováni i ti, kteří s nimi mohli přijít do kontaktu, aby mohli být také léčeni nebo podstoupit preventivní opatření.

Jak se pozná, že má někdo svrab?

Svrab se obvykle projevuje několika charakteristickými příznaky. Mezi hlavní symptomy svrabu patří:

Intenzivní svědění: Jedná se o nejčastější a nejvýraznější příznak svrabu. Svědění může být i velmi silné (zejména v noci) a může vést ke škrábání postižených oblastí.

Vyrážka: Postižené oblasti kůže mohou vykazovat malé červené pupínky, puchýřky nebo malé vezikuly. Tyto vyrážky jsou často umístěny na specifických místech, jako například mezi prsty, na zápěstích, loktech, pažích, genitáliích a pod prsy.

Viditelné podráždění kůže: Svraboví roztoči, často kopírují charakteristické vzory na kůži, vytvářejí linie podráždění a viditelné stopy. Tyto stopy mohou být dobře viditelné jako malé linky nebo křivky na kůži.

Zánět a otok: Postižené oblasti mohou být zčervenalé, zanícené a otřené kvůli škrábání.

Čemu se podobá svrab? Mohu si splést svrab s nějakou jinou nemocí?

Svrab může být zaměněn za jiná kožní onemocnění, zejména kvůli svým některým nespecifickým příznakům, které jsou podobné, jako u jiných nemocí. Některá onemocnění, která by mohla být zaměněna se svrabem, jsou například:

Dermatitida: Různé formy dermatitidy mohou způsobit svědění a vyrážky na kůži. Dermatitida může být způsobena alergiemi, dráždivými látkami nebo ekzémy.

Vši: Pokud má někdo vši (malý parazitický hmyz), tak může mít podobné svědění, jako při svrabu. Vši se obvykle vyskytují pouze ve vlasech (svrab i na dalších částech těla).

Alergická reakce: Některé alergické reakce, mohou způsobit podobné svědění a vyrážky, jako svrab. Může to být způsobeno potravinami, nebo i různými látkami, které jsou ve styku s kůží nebo jinými alergeny.

Kontaktní dermatitida: Specifická reakce pokožky na některé látky, jako jsou různé chemikálie, mohou způsobit podobné příznaky, jako má svrab.

Aby bylo možné přesně diagnostikovat a odlišit svrab, od jiných kožních onemocnění, je nezbytné to konzultovat s lékařem (dermatologem).

Jaké jsou příznaky svrabu?

Svrab může způsobit různé příznaky, které se obvykle objevují několik týdnů po infekci. Mezi hlavní příznaky svrabu patří:

Intenzivní svědění: Toto je asi nejvýraznější a nejčastější symptom svrabu. Svědění je obvykle horší v noci. A může být natolik silné, že způsobuje potíže se spaním.

Vyrážka: Postižené oblasti kůže se mohou projevit různými kožními změnami, jako jsou malé červené pupínky, puchýřky nebo vezikuly. Vyrážky jsou často lokalizovány na konkrétních částech těla, jako jsou prsty, zápěstí, lokty, paže, genitálie a pod prsy.

Viditelné podráždění kůže: Svraboví roztoči často vytvářejí charakteristické vzory na kůži, což vypadá jako drobné linky nebo křivky. Tyto linie jsou výsledkem šíření roztočů po těle, které kopírue určité kožní tvary.

Zánět a otok: Postižené oblasti kůže mohou být zčervenalé, zanícené a otřené kvůli častému škrábání.

Nespavost a podrážděnost: Kvůli silnému svědění, může svrab způsobit nespavost a podrážděnost.

U dětí: U malých dětí mohou být postiženy oblasti dlaní, plosky nohou, obličej, krk a oblast hlavy.

Jak se dá vyléčit svrab?

Léčba svrabu zahrnuje použití speciálních léků, které jsou schopny zabít svrabové roztoče.

Léky jsou obvykle dostupné na lékařský předpis a mohou být ve formě perorálních léků (tablety) nebo lokálních léků (krémy, masti).

Léky na svrab: Lékař může předepsat perorální léky (pilulky), jako jsou ivermektinové tablety, které mají schopnost zabít svrabové roztoče v celém těle.

Topická léčba: Lokální léky (masti), které jsou aplikovány přímo na postižené oblasti kůže. Jedním z nejčastěji používaných léků v této kategorii, je Permethrin. Je k dispozici ve formě krémů nebo mastí.

Přesné ošetření: Je důležité aplikovat lék (mast) na celé tělo, včetně obličejové části, krku, rukou a nohou. U dětí a kojících žen by měla být léčba řízena lékařem.

Opakování léčby: Někdy může být třeba opakovat léčbu po několika dnech, aby se zničili nově vylíhlí svraboví roztoči.

Praní oblečení a ložního prádla: Je důležité prát veškeré oblečení, ložní prádlo a ručníky, které mohou být kontaminovány svrabovými roztoči.

Dezinfekce prostředí: Abyste zabránili opakované infekci, je vhodné dezinfikovat předměty, které mohou být zdrojem infekce, jako jsou hřebeny, kartáče a další osobní věci.

Je důležité dodržovat pokyny lékaře a dokončit celý léčebný režim, i když příznaky začnou mizet. Pokud máte podezření na svrab nebo vám byla diagnostikována tato infekce, neváhejte se obrátit na lékaře pro přesnou diagnózu a léčbu odpovídající vašim potřebám.

Ostatní čtenáři si prohlédli:

Diskuse: Co je to svrab? Jak ho poznat a jak se ho zbavit – příznaky a léčba

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar