Drastické redukční diety

Extrémní diety nejsou ani trochu zdravé, navíc vám u nich hrozí okamžitý jo-jo efekt. Stojí vám to za to?

Jako drastické se označují především ty redukční diety, které jsou postavené na výrazném omezení kalorického příjmu, nebo jejichž jídelníček je složený jen z několika málo vybraných složek. Dobrým příkladem drastické redukční diety je například ananasová dieta nebo citrónová čistící dieta.

Při zdravém a přirozeném hubnutí byste neměli nárazově snižovat příjem kalorií o více než 500 kcal za den. Výraznější výkyv v příjmu jídla může mít velké zdravotní následky (zvlášť pokud jste starší, nebo naopak patříte mezi náctileté, nebo pokud máte nějaké zdravotní problémy).

Výrazné omezení jídelníčku může vést k celé řadě zdravotních problémů. Pro tyto drastické redukční diety je také typický jo-jo efekt.  Po několika dnech nebo i týdnech velkého trápení sice snížíte svoji váhu. Ale ihned po skončení drastické diety zase začnete shozená kila nabírat zpět.

Extrémní drastické diety jsou pak takové, které jsou založené na úplném hladovění. Při úplném hladovění sice vaše tělo může velmi rychle ztrácet váhu (i rychlostí 5 – 10 kilo za týden), hrozí vám ale vážné zdravotní komplikace. Již po cca 5 dnech, kdy tělo úplně hladoví dochází k nárůstu ketonů v organismu (to se mimo jiné projeví v tom, že ve vašem dechu se objevuje aceton).

Mohlo by vás zajímat: Rychlá redukční dieta, Rychlé hubnutí bez cvičení, Projímadla (laxativa)

Rozumný zdravý a dietní jídelníček by měl zahrnovat 50% sacharidů (převáženě komplexní sacharidy), 30% bílkovin a 20% tuk (z toho alespoň 50% rostlinných tuků). I na dietním jídelníčku, můžete mít občas něco nezdravého, ale maximálně 20% (80% jídla by mělo být zdravé).
Chtěli byste zhubnout už za měsíc? Pak to zkuste bez diety. Příliš přísné diety na hubnutí moc nefungují. Mohou vám nabídnout jen krátkodobé snížení váhy, a to nemá s hubnutím moc společného. Nesnažte se zhubnout. Změňte životní styl a žijte zdravěji. Pak se změní i vaše váha.
Jaké potraviny nejíst při hubnutí? No přece ty, po kterých jste přibrali! Ale vážně – i když je člověk všežravec, některým potravinám je lepší se vyhnout.
Stanovte si krátkodobé cíle. Například: „tento týden půjdu 3x cvičit, omezím se o 200 kilo kalorií denně a shodím půl kila“. Dosažení takového cíle pro vás bude mnohem snadnější.
Jogurty obsahují aktivní složku – probiotické bakterie. Ty napomáhají trávení a lepšímu zdravotnímu stavu.
Základem pro dobrý jídelníček pro spalování tuků je ovoce, zelenina a bílkoviny.
Snaha o příliš rychlé zhubnutí vede často jen ke zbytečnému pocitu frustrace. V extrémních případech pak hrozí i vážné zdravotní problémy.