Hořčík a hubnutí: Aneb proč je dostatek hořčíku důležitý pro zdraví?

<span>Dostatek hořčíku u žen také mírní potíže spojené s premenstruačním syndromem, pomáhá tlumit deprese, působí jako prevence infarktu</span> Dostatek hořčíku u žen také mírní potíže spojené s premenstruačním syndromem, pomáhá tlumit deprese, působí jako prevence infarktu

Možná se snažíte zhubnout, anebo možná jen chcete být zdraví. Snažíte se cvičit, hlídáte si to, co jíte. A možná vás ani nenapadne, jak důležitá může být i jenom taková zdánlivá „maličkost“, jako to, jestli má vaše tělo dostatek hořčíku. Proč je právě hořčík tak důležitý? A jak se projevuje nedostatek hořčíku? Vše co s tím souvisí, najdete v následujícím článku.

Proč je hořčík důležitý pro naše tělo?

Pokud zapátráte v paměti, možná si vzpomenete na hodiny chemie. Tam jste o hořčíku mohli slyšet, že se jedná o kovový prvek s chemickým názvem Magnézium (resp. latinsky Magnesium), který má chemickou značku Mg. Někdo má také hořčík spojený s výrobou lehkých, ale přitom pevných kovových slitin.

Hořčík je ale také velmi důležitý prvek pro správné fungování lidského organismu. Dostatek hořčíku v potravě je velmi důležitý pro správnou funkci svalů a nervů. Hořčík se podílí i na uvolňování energie z glukózy. V kombinaci s vápníkem pak hořčík funguje jako přirozený, uklidňující prostředek. Hořčík se v lidském těle podílí na více než 300 různých biochemických reakcích. Je to tedy pro lidské tělo poměrně významný prvek.

Dostatek hořčíku pak u žen také mírní potíže spojené s premenstruačním syndromem, pomáhá tlumit deprese, působí jako prevence infarktu. Významně zlepšuje oběhový systém apod.

Mnoho lidí, u kterých byl zjištěn nedostatečný příjem hořčíku, bylo současně obézní. Existuje řada vědeckých studií, které prokazují, že dostatečný obsah hořčíku v potravě významně napomáhá ke zdravému hubnutí.

Jak se projevuje nedostatek hořčíku?

Mezi typické příznaky nedostatku hořčíku ve stravě patří především vyšší míra podrážděnosti, nespavost, náladovost nebo i špatné trávení. Dalšími příznaky nedostatečného přísunu hořčíku pak může být i bušení srdce, arytmie. Může se projevit i depresemi nebo třeba i záchvatem astma.

Jaké potraviny obsahují hořčík?

Mezi velmi dobré zdroje hořčíku patří potraviny, jako jsou třeba mandle, různé druhy ořechů nebo třeba banány. I taková čokoláda obsahuje významné množství hořčíku – snad i proto řadu lidí konzumace čokolády tak „uklidňuje“. Mezi další zdroje hořčíku v potravinách pak patří i listová zelenina nebo celozrnné pečivo. Vysoký obsah hořčíku má třeba i špenát, kešu oříšky, arašídy, luštěniny nebo sójové boby.

Pokud se podíváte na výše uvedený seznam nejčastějších zdrojů hořčíku, tak všechny tyto potraviny bývají zpravidla uváděny u většiny zdravých, resp. dietních jídelníčků. Důvod je asi jasný.

Jaká je doporučená denní dávka hořčíku?

Doporučená denní dávka hořčíku je uváděna (vyhláška 446/2004 Sb.) jako 300 mg / osoba / den. Tato doporučená denní dávka hořčíku je ale spíše jen orientační. Je doloženo, že se s věkem potřeba hořčíku zvyšuje. Také třeba u sportovců (nebo obecně u lidí s velkou fyzickou aktivitou) je doporučena zvýšená dávka tohoto prvku, protože u nich dochází k rychlejšímu uvolňování hořčíku z těla. Pozor by si měli dát i lidé, kteří konzumují ve větší míře alkohol nebo diabetici. I oni potřebují vyšší příjem hořčíku z potravy nebo z potravinových doplňků.

Optimální dávka hořčíku pak tedy bude vyšší než oněch 300 mg. Doporučuje se dávka na úrovni 600 – 800 mg na den. Příjem hořčíku by také měl být doplněn dostatečně vysokou dávkou vápníku (1200 mg).

Ostatní čtenáři si prohlédli:

Diskuse: Hořčík a hubnutí: Aneb proč je dostatek hořčíku důležitý pro zdraví?

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar