Přestaňte hubnout a konečně zhubněte

<span>Hubnout a cvičit můžete i doma, v skupině, pod dohledem trenéra, budete ale mít větší motivaci.</span> Hubnout a cvičit můžete i doma, v skupině, pod dohledem trenéra, budete ale mít větší motivaci.

Hodně lidí se dlouhodobě snaží zhubnout s mizernými výsledky. Možná i vy jste už zkoušeli různé diety, různé úpravy jídelníčku, cvičení. Možná jste vyzkoušeli všechny možné zaručené dietní recepty, zaručené návody, jak zhubnout o deset kilo za týden a pořád nic. Na chvíli se vám podaří shodit pár kilo, ale zanedlouho je máte zpátky. Tak v čem je problém?

Nesnažte se hubnout, ale zhubněte

Upřímně, hodně lidí se snaží hubnout, ale zapomínají, že jejich cílem je ZHUBNOUT! Tohle není jen takové slovíčkaření. Je to poměrně hluboká pravda. Sice se říká že „někdy je i cesta cíl“. Ale to vy nechcete. Nechcete pořád do nekonečna hubnout. Vy chcete zhubnout, shodit přebytečná kila mít postavu, se kterou budete spokojeni.

Ta hlavní chyba je ve vaší hlavě. Říkáte si, měl – měla bych zhubnout. Dáváte si předsevzetí, že od Nového roku začnete hubnout, cvičit. Ale je to takovéto „možná, asi, bylo by to fajn“. Pokud se do hubnutí pustíte bez jasného cíle, tak už od začátku je výsledek shazování kil v nedohlednu.

Hubněte s jasným cílem

Mnohem lépe uděláte, že si hned od začátku stanovíte nějaký jasný cíl. Zhubnu o deset kilo do tří měsíců. Shodím 5 kilo a vejdu se zase do těch riflí, co mám už dva roky schované ve skříni, protože mi už nejdou natáhnout přes boky. Nebo něco podobného. Správný cíl pro úspěšné zhubnutí musí zahrnovat 3 klíčové faktory:

 • Kdy zhubnete: stanovte si nějaký rozumný termín, kdy tento cíl splníte: měsíc, 6 týdnů, 3 měsíce, do letní dovolené
 • Kolik zhubnete: o pět kilo, o deset kilo, o 10 centimetrů v pase, abych se vešla do šatů (lepší je ale nějaké měřitelné kritérium)
 • Reálnost: nemá cenu dávat si absolutně nereálné cíle. Pokud je vaše aktuální váha 100 kilo, tak nemá smysl dávat si cíl, že do 4 týdnů zhubnete o 50 kilo. To byste s největší pravděpodobností nemuseli přežít a hlavně tohle se vám na 99,9% nepovede.

Chci zhubnout: malý nebo velký cíl?

Jak bylo uvedeno výše, váš cíl pro úspěšné zhubnutí musí být reálný. To jestli ho nakonec na 100% splníte nebo ne, je vedlejší. Upřímně, pokud si dáte za cíl zhubnout deset kilo za měsíc, a na konci zjistíte, že jste zhubli jen o devět kilo, bude vám to tak moc vadit?

Pokud vám nejde jen o lehké snížení váhy o 2 – 3 kila, ale potřebujete výrazně zeštíhlet (5 – 10 – 20 kilo) je lepší nevolit hned od začátku cíl typu „zhubnu o 20 kilo“. Mějte na paměti, že i slona sníte jen tak že ho nakrájíte na kousky. Takže nedávejte si za cíl, že zhubnete hned o 20 kilo. Lepší bude říct si: během příštích 3 týdnů zhubnu o dvě kila. Když se vám to podaří (alespoň částečně) splnit, dejte si další cíl: „a teď během 6 týdnů zhubnu o pět kilo“ a tak dále.

Mějte ale pořád na paměti svůj celkový cíl. Udělejte si doma velký plakát / graf / nástěnku. Klidně to může být jakýsi „teploměr“ jako při různých sbírkách. A tam si pečlivě zapisujte svoje pokroky. Co na tom že občas vám ta čára v grafu poklesne. Hlavní je abyste měli pořád před očima, proč to vlastně celé děláte a jaký je váš cíl.

Hubnutí je hra

Zhubnout vám pomohou i různé psychologické triky. Vaše váha a spokojenost s tím, jak vaše tělo vypadá, je hodně o tom, co máte ve své hlavě. Určitě to znáte. Je podzim, venku je hnusně, vy máte depresi a pocit, že jste tlustá. Venku je krásný jarní den, vy jste plní energie a připadáte si jako mladá, štíhlá a krásná holka.

Hubnutí pro vás může být hra. Pokud vás alespoň trochu baví hrát hry, zapojte herní prvky i do svého hubnutí. Soutěžte sami se sebou, zkuste porazit vaše tělo v závodu o shození přebytečného tuku. Mohou to být drobnosti, evidujete si, co jíte? Zkuste každý den týden o kousek snížit množství kalorií (aneb přejeďte na další „level“ hry). Při cvičení zkuste udělat o jedno opakování navíc, přidávejte si váhu, zvyšujte obtížnost.

Dobře funguje i metoda cukr a bič: „Když dneska půjdu hodinu běhat a odpustím si dezert po obědě, mohu si pak po večeři vzít dva malé kousky čokolády.“

Věřím, že dokážu zhubnout

Jaká je vaše odpověď na otázku: „podaří se mi zhubnout?“. Pokud to není jednoznačné ANO (kterému 100% věříte), pak je to špatně. Možná jste už narazili na nejrůznější motivační techniky – hodně používané třeba ve světě prodejců. Ti se také motivují tím „jsi nejlepší, jsi skvělý obchodník, dneska uzavřeš 10 nových smluv“ apod. Ony to nejsou jen takové pomatené, „sektářské“ bláboly. Ono to doopravdy funguje. Pokud vy sami věříte, že dokážete splnit nějaký cíl, máte už 50% hotovo. I lidé, kteří běhají maratony, by se jen stěží dostali do cíle, kdyby nevěřili tomu, že těch pár desítek kilometrů zvládnou. Lidská psychika je úžasná. Pokud něčemu věříte a pokud je to alespoň trochu reálné, je velká šance že se vám to podaří splnit.

Ostatní čtenáři si prohlédli:

Diskuse: Přestaňte hubnout a konečně zhubněte

Diskuse: 5
 • Custom avatar Lucinka

  Já zhubla díky cviků, lehké úpravě jídelníčku a to vše jsem podpořila Slimaxem, který mi mé hubnutí ulehčil! Nemusela jsem držet žádné rapidní diety, o tom hubnutí stejně není :-) Konečně jsem na váze o kterou jsem dlouho bojovala :)

  • Custom avatar Majdalenka

   Hm, to zní dobře. A jak dlouho jste přípravek Slimax užívala jestli smím vědět? a celkově jak dlouho jste hubla? Děkuji

   • Custom avatar Lucinka

    Ahojky, přípravek jsem užívala a teda ještě stále užívám již půl roku. Předtím jsem už nějaký ten měsíc pokoušela zhubnout, ale bez většího výsledku, dokud mi kamarádka nedoporučila právě Slimax. :)

    • Custom avatar Majdalenka

     Dobrý den ještě jednou..a užívala jste slimax normal nebo femi? protože mě ještě 40 nebylo…tak je pro mě asi lepší ten normalní že? :)

 • Custom avatar Jana

  Holky, Slimax beru také a už jsem ho doporučila i mamce :-)

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar