Jednoduché cukry

Jednoduché cukry, jsou takové cukry, které jsou tvořeny jednotlivými molekulami – monosacharidy – nebo jsou tvořeny dvěma spojenými molekulami – disacharidy.

Jednoduché cukry, jsou takové cukry, které jsou tvořeny jednotlivými molekulami – monosacharidy – nebo jsou tvořeny dvěma spojenými molekulami – disacharidy. Obecně platí, že tyto cukry jsou v lidském těle tráveny velmi rychle. Velmi snadno přecházejí v zažívacím traktu do krve, mají tedy vysoký glykemický index (GI).

Tím, že se jednoduché cukry velmi snadno vstřebávají, tělo je neumí tak rychle zpracovat a dochází k tomu, že jsou ukládány jako tělesný tuk. Rychlý nárůst hladiny cukru je pak následován stejně rychlým poklesem, což vnímáme jako negativně jako pocit hladu. Jídlo obsahující velký podíl jednoduchých cukrů vás tedy zasytí na mnohem kratší dobu, než kdybyste zvolili jiný pokrm s nižším obsahem jednoduchých cukrů.

Pro hubnutí, resp. pro udržení optimální váhy, tedy jednoduché cukry nejsou to nejvhodnější, a měli bychom je v maximální možné míře omezovat. Mezi potraviny, které obsahují jednoduché cukry, patří především všechny sladké potraviny – sladkosti, sušenky, slazené nápoje a limonády. Například půl litru Coca-Coly obsahuje asi 860 kilojoulů a přibližně 60 gramů cukru. Není to ale jenom Coca-Cola, některé slazené džusy mají hodnoty energie a cukru ještě vyšší.

Pro hubnutí, a udržení optimální váhy, je tedy nutné tyto potraviny v dietním jídelníčku omezit. Místo sladkých nápojů pít pouze stolní nebo minerální vodu nebo zelený čaj. Místo sladkostí si dopřát kousek zeleniny nebo ovoce, a když už je nejhůř, pak tedy pár kousků kvalitní čokolády s vysokým obsahem kakaa (alespoň 70%). Sladká jídla si dopřávat jen omezené míře, nikdy ne jako hlavní jídlo, ale pouze jako doplněk.

Mohlo by vás zajímat: Recepty na zdravá jídla, Snížení cholesterolu, Umělá sladidla, Alzheimerova choroba

Doporučená denní dávka soli, je cca 5 gramů na den. Doporučená denní dávka cukru je cca 30 gramů na den. Cukr i sůl, lidské tělo potřebuje. Nadbytečný příjem ale vyvolává různé zdravotní problémy. Nadbytek cukru nebo nadbytek soli, vás v konečném důsledku může i zabít.
Asi každého alespoň občas „přepadne“ chuť na něco sladkého. Na tom není nic špatného. Co ale dělat s tím, když vás neustále „honí mlsná“ a vy máte pořád chuť na sladké? Podívejte se, proč vás trápí chuť na sladké a jak se jí zbavit, nebo ji alespoň omezit.
Nejefektivnější metodou, jak zhubnout tuky, je nízkosacharidová dieta. Díky omezení množství sacharidů (na jídelníčku byste měli mít jen 5% sacharidů, cca 20 gramů na den), bude vaše tělo spalovat především tuky. A vy tak budete hubnout právě tam, kde potřebujete.