BMI – Jak spočítat, kolik kilo potřebujete shodit?

<span>Nezlobte se na svou váhu. Ona za to nemůže. Naopak vám může pomoci shodit pár kilo.</span> Nezlobte se na svou váhu. Ona za to nemůže. Naopak vám může pomoci shodit pár kilo.

Existuje celá řada lidí, kteří si myslí, že mají nadváhu, nebo jsou dokonce obézní a přitom tomu tak není. Jiní lidé se zase rozhodnou začít hubnout, kvůli skutečné nadváze a nemají reálnou představu o tom, jaká by měla být jejich cílová hmotnost. V následujících odstavcích vám poradíme, o kolik byste měli shodit a jestli to opravdu potřebujete.

Jaká je optimální tělesná váha

BMI neboli anglicky „Body Mass Index“ (index tělesné hmotnosti) je číslo, které bere do úvahy výšku, váhu, věk a pohlaví. Toto číslo (resp. jeho výpočet), bylo stanoveno na základě dlouhodobých měření velké části populace. Pozor ale na to, že každý člověk je individuální. Není vždy úplně vhodné snažit se všechny individuální osobnosti zaškatulkovat do nějakých přihrádek. Samotné číslo BMI je tak spíše pomocníkem nebo nápovědou.

BMI pro „normální“ hmotnost by se mělo pohybovat v rozsahu 18,5 – 24,9. Pokud je číslo vyšší než 25 jedná se o různé stupně nadváhy a obezity. Pokud je naopak menší než 18,5, bude se jednat o různé stupně podvýživy.

Jak vypočítat optimální váhu a BMI

Základním údajem pro výpočet BMI je vaše výška. Ta se do výpočtu zadává v metrech. Například, pokud měříte 165 centimetrů, a vážíte 65 kilogramů, vzorec pro výpočet BMI, bude ve vašem případě vypadat tako:

 • BMI = 65 / (1,65×1,65)
 • Výsledek = 23,89
 • Obecně: BMI se rovná hmotnost (v kilogramech) lomeno výška v metrech na druhou

Uvedený příklad by pak znamenal, že se vaše váha začíná blížit horní hranici doporučené hmotnosti, byť jí ještě nepřekročil.

Kalkulačka výpočet BMI

Výpočet minimální a maximální doporučené váhy

Pro výpočet minimální a maximální doporučené váhy můžeme vycházet z výše uvedeného vzorce pro výpočet BMI.

Minimální váha se stanoví tak že vezmete svoji výšku na druhou a tu vynásobíte koeficientem 18,5 (minimální BMI):

 • Nejnižší doporučená váha = (1,65 x 1,65) x 18,5
 • Výsledek = 50,4 kg

Maximální doporučená váha se stanoví tak že v podobném výpočtu svoji výšku na druhou násobíte koeficientem 24,9 (maximální BMI):

 • Nejvyšší doporučená váha = (1,65 x 1,65) x 24,9
 • Výsledek = 67,8 kg

V uvedeném příkladu ženy s výškou 165 centimetrů by se váha měla pohybovat v rozmezí 50,4 – 67,8 kg. Pokud je tělesná hmotnost v tomto rozmezí, pak se nedá hovořit o nadváze či obezitě. Byť je z tohoto příkladu jasné, že mezi postavou s váhou 50 kg a 67 kg bude značný rozdíl.

Z uvedeného příkladu je tedy jasné to, co jsme zmiňovali již v úvodu. BMI není ukazatel toho, jestli máte začít hubnout nebo ne. BMI slouží spíše jako lékařská klasifikace toho, kdy je možné hovořit o nadváze a obezitě, a kdy naopak o podvýživě.

O tom jestli máte ideální postavu, nebo naopak jestli máte trochu tuku navíc, BMI příliš nevypovídá. Je to jen pomocník. Slouží ale zároveň i jako orientační ukazatel. Pokud si nějaká žena při výšce 165 centimetrů a váze 48 kilo bude myslet, že by měla zhubnout, není to příliš dobrý nápad.

To samé pak platí i pro ženy se stejnou výškou, ale váhou 75 kilogramů. Pokud mají pocit, že jejich váha je úplně v pořádku, není to tak úplně pravda. Vzhledem k tomu, že je jasně prokázaná spojitost mezi nadměrnou váhou, a kratší dobou života, srdečními poruchami, infarktem a celou řadou dalších zdravotních poruch, stálo by v takovém případě za úvahu pokusit se pár kilo shodit.

Ostatní čtenáři si prohlédli:

Diskuse: BMI – Jak spočítat, kolik kilo potřebujete shodit?

Diskuse: 15
 • Custom avatar Kristyna Rusinakova

  Je mi 16 a vazim 67 kg kolik potrebuju shodit?

  • Custom avatar ivana

   Me je 47 let a vazim 64 kg a taky se snazim zhubnout aspon 5 kg ale jde to pomalu jim 5krat denne a malo nejim sladky a to je pro me nejtessi protoze ho mam rada rano si dam 10.min.rozcvicku pak 10.min rotoped a 5.hod.rano vyjizdim do prace na kole dalsi 4 km.v praci jsem celej den na nohach a domu jedu znova na kole.a vecer jezdim na rotopedu 40.min. za tu dobu ujedu tak 20km.tak snad se ta vaha taky hne tak hodne stesti

  • Custom avatar Veronika

   Ahoj a jak jsi vysoká ?

 • Custom avatar Anička

  Ahojda sem Anička je mi 20 let a vážim kolem 60 kyl a potřebuju nutně zhubnout nemáte nějaká doporučení ? :)

  • Custom avatar Wendy

   nauč se psát a zčni cvičit ;)

 • Custom avatar Magdalena

  dobry den je me 30 mam 8 letou a 1.3 mesice miminko doma , po porodu me jeste zustalo 10 kg , a nemuzu se toho sbavit , merim 163 cm a vazim 68 kg. Nejim uzeniny, sladky . Je to pro me zatez tech 10kg mit.

 • Custom avatar Simona Sítařová

  Dobrý Den :) chtěla bych se zeptat je mi 16 let .. a vážím 67 kg .. :) a měřím 163cm chtěla bych zhubnout ale at jím jak jím tak mi to nejde mám docela větší boky takže bych chtěla zhubnout boky tím bych se vás chtěla zeptat jak bych měla správně jest :) a cvičit mám problémy ze zády takže náké lehčí cviky děkuji za odpověd Sítařová :)

 • Custom avatar katerina

  dobry den merim 169 a vazim 73kg je mi 28let kolik bych mela zhubnout dekuji

 • Custom avatar Ivana

  dobry den ,je mi 27let. meřim 164.avazim 71,5+-. mam 3 deti,ale sem pořad doma ,necvičim ,mam strašne chut na jidlo ,potřebuji pomocccc ,pomužte mi dekuji

 • Custom avatar Gabča

  Já našla skvělé video s jednoduchým výpočtem tady https://www.youtube.com/watch?v=vVqJL13cW8s ! :)

 • Custom avatar Petr Zahálka

  Co tady řešíte jděte prostě do posily a začněte makat jinak to neviřešíte!!!

 • Custom avatar Maike

  Je mi 11 let měřím 155 a vážím 46 kg kolik bych měla vážit ??

 • Custom avatar Týna (tohle stačí)

  Dobrý den, je mi 14 let a vážím 54kg , kolik bych ve svém věku měla vážit ?

 • Custom avatar KÁJA

  Dobrý den , je mi 13 let a vážím 50 kg , kolik bych ve svém věku měla vážit ?

 • Custom avatar Nikolka

  Dobrý den, je mi 12 let a měřím 148 cm moje váha je 40 kg, podle mě jsem tlustá a dělají se mi na přiše špeky a cvičím například tak, že: Jezdím na kole, skáču na trampolíně, chodím (pravidelně), plavu, honím se s pejskama a to je vše… :( už nevím co změnit jo a ještě posiluji břišní svaly :/ a také.. nezabírá nic už to dělám pár týdnu a ty ostatní sporty již hodně dlouho… prostě pořád se nemohu zbavit aspon 0,5 kila :( nevím co s tím co mám dělat

  Jen mám diabetes melitus 1… :( hubnutí je pro mě stokrát těžší
  Prosím jak zhubnu??! :-(

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar