Dietní vánoce aneb jak nepřibrat během vánoc

<span>Klasické české vánoční cukroví se dá bez velkého přehánění zařadit mezi kalorické bomby. Ale i vánoční cukroví lze pojmout dietně. </span> Klasické české vánoční cukroví se dá bez velkého přehánění zařadit mezi kalorické bomby. Ale i vánoční cukroví lze pojmout dietně.

Typické české vánoce má mnoho z nás spojeno doslova s „přejídáním“. V tomto ohledu jsou typické české vánoce opravdu výraznou kalorickou zátěží. Během dvou týdnů vánoc se tak dá „bez problému“ přibrat i 5 kilo nebo i více. Hromady cukroví, „dietní“ bramborový salát, smažené řízky, husa nebo kachna na Štěpána, vysedáváni u televize u vánočních pohádek a filmů. To je opravdu „výživná“ kombinace.

Pokud snad přemýšlíte nad tím, jak pojmout vánoce trochu zdravěji, abyste po novém roce nemuseli hledat nějaké návody typu „jak zhubnout po vánocích“. Pak se podívejte na následující článek, kde se podíváme na to, jak „přežít“ s co nejmenším váhovým přírůstkem, jak si užít vánoce trochu zdravěji.

Jak zbytečně nenabrat kila během vánoc

Vánoce – ve svém typickém „českém“ pojetí (i když toto není doména jen Čech a Moravy) – mohou představovat opravdovou výzvu pro vaši postavu. Zvláště pokud se snažíte zhubnout. Už delší dobu si hlídáte jídelníček, počítáte kalorie, chodíte cvičit a teď do toho „najednou“ přijdou vánoc. Ale i pokud jste zatím nehubnuli, tak po vánocích možná budete muset začít.

Dietní vánoční cukroví

Klasické české vánoční cukroví se dá bez velkého přehánění zařadit mezi kalorické bomby. Mezi nejčastější suroviny pro jeho výrobu patří máslo (a další tuky), bílá mouka a velké množství cukru. Už jen několik málo kousků cukroví se tak svoji kalorickou hodnotou vyrovná plnohodnotnému obědu.

Ale i vánoční cukroví lze pojmout dietně. Existuje mnoho různých receptů na dobré a přitom dietní (nebo alespoň ne tak extrémně kalorické) vánoční cukroví. Nebudeme vám teď radit nějaké konkrétní recepty – je jich opravdu hodně a každému chutná něco jiného. Pokud nechcete přes vánoce příliš mnoho přibrat, zkuste si letos připravit jen jeden nebo dva druhy toho „tradičního“ cukroví, jen tak na chuť, a doplnit to o nějaké nové, dietnější druhy.

I během vánoc nezapomínejte na pravidelné stravování

Pro vánoce je také typické to, že nestíháme pravidelně jíst. Buď se před Vánocemi honíme, abychom stihli vše nachystat – úklid, nákupy, stromeček, dárky. A ani po Štědrém dnu to nemusí být o moc lepší. To pak zase chodíme po návštěvách, nebo po vánočních večírcích. S tím je pak poměrně často spojeno nepravidelné a nárazové stravování.

A to pro naši postavu není vůbec dobré. Takže i v předvánočním shonu nezapomínejte na pravidelné jídlo. Vyhýbejte se nárazovému a nepravidelnému přejídání. To samé pak platí i pro návštěvy příbuzných nebo třeba různé vánoční a silvestrovské večírky. Není nic horšího než přijít na podobný večírek s prázdným žaludkem a pak zde „spořádat“ všechny možné jednohubky, chlebíčky apod.

Vánoce nemusí znamenat jen týden na gauči před televizí

Vánoc máme obvykle spojené s lenošením u televize. Proč ne. Je to jen jednou za rok, a změna režimu, chvíle odpočinku od celoročního shonu, není určitě na závadu. Vánoční relaxace a také přísun „vánočních“ kalorií by měl být alespoň trochu v rovnováze s pohybem (kalorickým výdejem).

A i když to momentálně vypadá spíše na „vánoce na blátě“, takže se nedá moc vyrazit na lyže nebo s dětmi sáňkovat (tedy pokud se nechystáte někam na hory, tak je to zatím poměrně nadějné), i tak se dá o vánocích podniknout spousta různých aktivit.

Můžete to být třeba už jen každodenní vycházka. Pokud si každý den na hodinu vyrazíte na procházku, tak při hodinové chůzi po rovině spalujte asi 0,22 kJ na 1 kilogram váhy. Při váze 60 kilo to je tedy 795 kJ. Což je cca 200 kcal.  To je asi 50 gramů vanilkových rohlíčků, nebo jedna porce bramborového salátu nebo také asi 3 deci šampaňského.

Sami vidíte, že za hodinovou procházku si toho o vánocích pak „za odměnu“ mnoho dopřát nemůžete. Ale každodenní procházka je určitě lepší než celý den strávený na gauči.

Vyhýbejte se extrémům

Asi nemá smysl se celé vánoce trápit hlady a mít výčitky svědomí při každém snězeném kousku cukroví. To pak z vánoc nebudete nic mít. Není ale dobrý ani druhý extrém – mísa bramborového salátu na posazení nebo plný tác cukroví večeru televize. Zkuste sami najít nějakou rozumnou rovnováhu mezi tím, abyste měli hezké vánoce a abyste pak po novém roce nemuseli nakupovat nové oblečení nebo přidělávat další dírky na pásku u kalhot.

Ostatní čtenáři si prohlédli:

Diskuse: Dietní vánoce aneb jak nepřibrat během vánoc

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar