Kolik kalorií se spálí při chůzi

Množství kalorií, které spálíte při chůzi, se odvíjí od toho, jaká je vaše váha, jakou půjdete rychlostí a jak dlouho dobu.

Množství kalorií, které spálíte při chůzi, se odvíjí od toho, jaká je vaše váha, jakou půjdete rychlostí a jak dlouho dobu.

Na této stránce najdete kalkulačku pro výpočet kalorií spálených kalorií. Můžete se podívat i na tabulku, kolik kalorií spálíte za minutu chůze při různé rychlosti.

Na počet kalorií spálených při chůzi má vliv i technika chůze. Například při chození s holemi (Nordic walking) se spaluje až o 20 – 30% více kalorií, než při běžné chůzi.

Roli hraje i to, kde budete chodit. Při chůzi do kopce (nebo po schodech), spalujete o 50 – 100% více kalorií.

Určitou roli pak může hrát i okolní teplota, váš aktuální zdravotní stav, nebo dokonce i to, co jste naposledy snědli před procházkou. Tyto faktory jsou ale spíše zanedbatelné (jejich vliv je už poměrně malý).

Abyste při chůzi spálili co nejvíce kalorií, pak je dobré chodit svižným tempem (nebo rychlou chůzí). Tj. cca 5 – 6 kilometru za hodinu. To pak spalujete až 0,07 – 0,1 kalorie (kcal), na jedno kilo váhy za jednu minutu chůze.

Pokud byste vážili 60 kilo a chodili 1 hodinu, pak spálíte 250 – 350 kalorií. Při vyšší hmotnosti je to více kalorií. Při váze 75 kilo to bude 300 – 400 kalorií.

Mohlo by vás zajímat: Výpočet – kalorie při chůzi, Spalování tuků při chůzi, Jak se ochladit v létě

Jedno pivo, může zvýšit hladinu alkoholu v krvi o 0,2 až 0,3 promile. Vystřízlivění po vypití jednoho piva, bude trvat cca 2 hodiny. Hladina alkoholu v krvi a rychlost odbourávání, ale závisí na mnoha individuálních faktorech (pohlaví, váha, a jiné).
Metabolický věk je termín používaný k popisu stavu vašeho metabolismu vzhledem k vašemu věku. Pokud máte vyšší metabolický věk, pak to může znamenat nadváhu nebo obezitu, nějaký zdravotní problém, nevhodný jídelníček nebo celkově nezdravý životní styl.
Pokud chcete zhubnout, nebo si zlepšit zdraví (a snížit riziko předčasného úmrtí), pak není nutné nachodit 10 000 kroků za den. Podle nejnovější vědecké studie, stačí jen necelé 4 tisíce kroků. Prokazatelný přínos, má už jenom 3867 kroků za den.
Zhubnout se dá i po padesátce. Možná to bude trochu pomalejší, ale není to nic nereálného. Je nutné cvičit (aerobní aktivity a silové cvičení) a také upravit jídelníček (bílkoviny, zdravé tuky a komplexní sacharidy).
Nejefektivnější způsob, jak zhubnout (pro muže) je asi cvičení. A to především silové cvičení, zaměřené na rozvoj fyzické síly. Nedílnou součástí snahy o hubnutí, by ale měly být i nějaké změny jídelníčku. Nemusí to být nějaká striktní dieta. Stačí jíst trochu zdravěji a rozumněji.
Pro výpočet množství alkoholu v různých nápojích (pivo, víno, tvrdý alkohol, apod.), můžete použít tuto kalkulačku. Podle objemu a procentního obsahu alkoholu v nápoji, si můžete snadno porovnat, kolik alkoholu je v nich obsaženo. Třeba pivo často obsahuje více alkoholu než jeden panák tvrdého.
Pro zrychlení metabolismu a spalování tuků, mohou velmi dobře fungovat i některé potraviny, které obsahují například kofein (káva, zelený čaj), jsou pálivá (chilli, kajenský pepř, zázvor) nebo třeba i Chia semínka. Rychlost metabolismu a spalování tuků, se dá zvýšit i dalšími způsoby.
Věděli jste, že nejvíce kroků (v přepočtu na délku pracovní doby) nachodí popeláři? Chůze je velmi dobrý způsob, jak začít hubnout. Nemusí to být nutně 10 000 kroků. Stačí i jen 6000 kroků. Podstatné je chodit svižněji (minimálně 4 km za hodinu), a delší dobu v jednom kuse (optimálně hodinu denně).