Optimální tepová frekvence

Optimální tepová frekvence je pro každého jednotlivce trochu jiná. Zjednodušený výpočet si můžete udělat vy sami.

Optimální tepová frekvence proto, abyste maximálně efektivně spalovali tuky, by měla být v rozmezí 55 – 65% maximální tepové frekvence. Jen tak dosáhnete toho, že vaše tělo bude spalovat maximální množství tuků. Při nižší tepové frekvenci totiž tělo nemá tak velkou spotřebu energie a množství spáleného tuku je velmi nízké. Při vyšší tepové frekvenci, pak také klesá množství spáleného tuku, protože organismus přechází na jinou formu spalování.

Optimální tepová frekvence je pro každého jednotlivce trochu jiná. Zjednodušený výpočet si můžete udělat vy sami. Výpočet optimální tepové frekvence vychází z maximální tepové frekvence. Tu zjistíte tak, že od čísla 220 odečtete svůj věk. Pokud je vám tedy například 35 roků, vaše maximální tepová frekvence bude 185.

Optimální tepová frekvence (pro nejefektivnější spalování tuků) by se pak tedy měla pohybovat v rozmezí 100 – 120 tepů za minutu. U starších osob (nad 50 roků) se obecně doporučuje, aby jejich tepová frekvence nepřekračovala 55 – 60% tepového maxima. Při tepu nad 75% maxima už tělo pracuje v režimu anaerobního spalování, při kterém se odbourá jen minimum z tukových zásob.

Mohlo by vás zajímat: Cvičení na boky, Anaerobního metabolismus a spalování, Cvičení v posilovně

Pokud běžíte příliš rychle, s příliš vysokou intenzitou, a jste hodně zadýchaní, tak se tuky nespalují. Hlídejte si tepovou frekvenci. A to, jak se vám dýchá. Je lepší běžet s nižší intenzitou.
Při hubnutí rozhodně neplatí přímá úměra mezi množstvím potu nebo tím, jak vás bolí svaly, a tím kolik jste spálili tuku.
Zatímco klidová tepové frekvence s pravidelným tréninkem klesá, ta maximální je +/- stále stejná. Svoji maximální tepovou frekvenci si můžete spočítat v naší online kalkulačce.
Typickou „začátečnickou“ chybou všech, kdo se snaží zhubnout, je „přepálit“ start.
Pravidelné běhání je jeden z nejefektivnějších způsobů jak se zbavit přebytečného tuku a zlepšit si fyzickou kondici.