Anaerobní metabolismus a spalování

Při anaerobním metabolismu nedochází ke spalování tuků.

Anaerobní metabolismus je proces, při kterém tělo nemá dostatek kyslíku. Opakem je pak aerobní metabolismus. Lidské tělo získává energii během procesu oxidace (oxidace, neboli hoření je proces, při kterém se látky slučují s kyslíkem, a uvolňuje se energie).

Lidé tělo běžně funguje v režimu aerobního spalování. Energie je získávána z ATP (adenosin tri fosfát). Ten si tělo vyrábí především z glukózy nebo z tukových zásob během procesu oxidace (aerobní spalování).

Pokud je energetický výdej příliš vysoký a/nebo pokud je v danou chvíli přísun kyslíku příliš nízký, mění se aerobní metabolismus na anaerobní. Během něj dochází k odlišným chemickým rekcím. Jedním z průvodních jevů anaerobního metabolismu, je vznik laktátu. Ten pak působí známou bolest svalů po příliš intenzivním cvičení.

Během anaerobního metabolismu také nedochází k efektivnímu spalování tuků. Buď je efektivita velmi nízká, nebo při vyšší zátěži se spalování tuků zastavuje úplně.

Pokud je vaším cílem hubnutí a zbavení se přebytečného tuku, pak by vaše cvičení nikdy nemělo být tak intenzivní, aby docházelo k anaerobnímu spalování. Doporučuje se nepřekračovat 75% maximální tepové frekvence. Optimum je v rozmezí 55 – 65% maximální tepové frekvence. Spíše než krátké, intenzivní cvičení (např. zvedání těžkých činek) je lepší delší, méně intenzivní cvičení (běh, jízda na kole, další „klidnější“ pohybové aktivity).

Mohlo by vás zajímat:Rychlé spalování tuku, Spalování kalorií, Spalování tělesného tuku, Spalování svalové tkáně

Bolest svalů po cvičení, je obvykle způsobena příliš vysokou intenzitou, nebo nedostatečným protažením a zahřátím před cvičením. Na bolest svalů, je nejlepší masáž, teplá koupel, a především odpočinek.
Metabolický věk je termín používaný k popisu stavu vašeho metabolismu vzhledem k vašemu věku. Pokud máte vyšší metabolický věk, pak to může znamenat nadváhu nebo obezitu, nějaký zdravotní problém, nevhodný jídelníček nebo celkově nezdravý životní styl.
Pro zrychlení metabolismu a spalování tuků, mohou velmi dobře fungovat i některé potraviny, které obsahují například kofein (káva, zelený čaj), jsou pálivá (chilli, kajenský pepř, zázvor) nebo třeba i Chia semínka. Rychlost metabolismu a spalování tuků, se dá zvýšit i dalšími způsoby.
Věděli jste, že nejvíce kroků (v přepočtu na délku pracovní doby) nachodí popeláři? Chůze je velmi dobrý způsob, jak začít hubnout. Nemusí to být nutně 10 000 kroků. Stačí i jen 6000 kroků. Podstatné je chodit svižněji (minimálně 4 km za hodinu), a delší dobu v jednom kuse (optimálně hodinu denně).
V této kalkulačce si můžete spočítat, kolik kalorií spálíte při chůzi. Chození je ideální aktivita, abyste začali hubnout. Chodit může každý, i ten kdo má nadváhu. Abyste při chození spalovali především tuky, je potřeba chodit na delší procházky svižným tempem.
Pokud každý den ujdete 10 tisíc kroků, pak podle některých studií máte velkou šanci na prodloužení délky života až o 3 roky.
Při zatížení 50% maximální tepové frekvence naše tělo spaluje cca 60% tuku a 40% glykogenu. Při zatížení 75% maximální tepové frekvence naše tělo spaluje cca 35% tuk a 65% glykogenu.
Zatímco klidová tepové frekvence s pravidelným tréninkem klesá, ta maximální je +/- stále stejná. Svoji maximální tepovou frekvenci si můžete spočítat v naší online kalkulačce.