Cvičení v posilovně

Při cvičení v posilovně pro zhubnutí není důležité zvedat co nejtěžší činky.

Mnoho lidí si myslí, že stačí začít chodit pravidelně do posilovny a kila ihned poletí samy dolů. Nutno ale říci, že klasické posilování není úplně optimální způsob jak hubnout. Při cvičení v posilovně s činkami dochází primárně k přeměně tukové hmoty na svaly. A svalnaté tělo nemusí být nutně cílem těch, kdo se jen snaží snížit svoji váhu.

Cvičení v posilovně má také různá rizika. Nestačí „popadnout“ první činku a začít s ní „jen tak mávat ve vzduchu“. Při nesprávně prováděném cviku hrozí různá rizika. Platí také, že cvičení bez systému není příliš efektivní.

Existuje celá řada programů na cvičení v posilovně. Od těch, které se zaměřují primárně na budování svalové hmoty, přes kondiční programy nebo cvičení v posilovně zaměřené čistě na redukci váhy.

Pokud je vaším cílem zformování postavy a redukce váhy, měli byste se při cvičení v posilovně zaměřit především na aerobní formy cvičení. Delší série s vyšším počtem opakování a menší zátěží. Cvičební program by měl zahrnovat všechny svalové skupiny.

Typické cvičení v posilovně by mělo začínat na rotopedu nebo běhacím pásu. 10 – 15 minut na prohřátí organismu a nastartování. Následuje protažení těla – spíše než lehké protahování by se mělo jednat o aktivní strečink. Následuje samotné cvičení – 30 – 40 minut.

Během něj byste se měli zaměřit především na komplexní cviky, které zapojují co nejvíce svalových skupin. Dobrým příkladem mohou být podřepy (které zatěžují nohy) spojené s pohyby rukou. Počet opakování při cvičení s činkami by měl být minimálně 15x v jedné sérii (klidně ale i 20 – 25). Mezi jednotlivými sériemi není nutné odpočívat. Intenzita cvičení je spíše mírná, není tedy nutné odpočívat.

Mohlo by vás zajímat: Cvičení na břicho, Cvičení a cviky na prsa, Cvičení a cviky na stehna

Nejlepší cvičení na stehna a zadek, jsou klasické dřepy (dřepů ale existuje více druhů). Samotné dřepy, vám ale nezajistí hubnutí na stehnech a na zadku. Pro hubnutí je vhodná i změna jídelníčku, a pravidelný pohyb (déletrvající aerobní aktivity, jako rychlá chůze, Nordic walking, běhání či jízda na kole).
Pro ženy je nejlepší doba cvičení na hubnutí hned po ránu. Pokud chce žena více síly nebo více vytrvalosti, pak by měla cvičit večer. Pro muže lepší cvičení večer (jak pro hubnutí, tak i pro zlepšení fyzické kondice).
Snažíte se pravidelně cvičit, a přesto nehubnete, ale váha se vám naopak zvyšuje? Jedním z důvodů, mohou být kompenzační mechanismy. Po cvičení se metabolismus přepne do úsporného režimu. Dalšími důvody, může být i zvýšená chuť k jídlu, která se téměř zaručeně dostaví po cvičení. Co s tím?
Při hubnutí rozhodně neplatí přímá úměra mezi množstvím potu nebo tím, jak vás bolí svaly, a tím kolik jste spálili tuku.
Na vzhledu vašeho poprsí se nemalou měrou podílí i prsní svalstvo. Proto je vhodné, cvičit na zpevnění prsního svalstva.
Jestli opravdu chcete zhubnout, tak se přestaňte vymlouvat na to, že nemáte dost času na cvičení. Buďte kreativní!