Optimální váha

Optimální váha pro muže a ženy ve věku 18 roků je pak 70 kg pro muže a 59 kilogramů pro ženy.

To, jaká by měla být optimální váha, se odvíjí především od vašeho věku, pohlaví, výšky. Není to ale to jediné, na čem záleží. Optimální váhu, resp. to jestli máte nadváhu, podváhu nebo jste obézní, vyjadřujte index BMI. Ten si můžete spočítat například v této kalkulačce BMI. Optimální váha by se pak měla pohybovat v rozmezí 20 – 25 BMI.

Vyjádření optimální váhy pomocí BMI je ale do jisté míry zavádějící. Tento výpočet vznikl spíše jako statistická metoda pro hodnocení populace. Tedy pro určení kolik % lidí v populaci trpí nadváhou nebo podvýživou. I ten kdo má optimální BMI nemusí být se vzhledem své postavy spokojen. To je dáno tím, že každý člověk je individualita, a má jiný tvar postavy. Také záleží na tom, jak jsou na těle rozloženy svaly nebo tukové vrstvy.

Optimální (doporučená váha) u dětí ve věku 10 roků je 34 kilogramů (není zohledněn faktor výšky). Optimální váha pro „náctileté“ ve věku 15 roků je 60 kg pro chlapce a 56 kilogramů pro dívky. Optimální váha pro muže a ženy ve věku 18 roků je pak 70 kg pro muže a 59 kilogramů pro ženy. Jedná se ale opět pouze o obecné, průměrné hodnoty, které nemají 100% přesnou vyjadřovací hodnotu.

Z výše uvedených čísel je tedy nutné vzít pouze to, že pokud je vaše váha výrazně odlišná – jedná se o nadváhu nebo podvýživu. V opačném případě – pokud se vaše váhy pohybuje poblíž optimální váhy a vy přesto nejste spokojeni s tím, jak vypadáte – je nutné pracovat spíše na tvaru postavy než pouze na prosté redukci váhy. Třeba se zaměřit na redukci tuku na stehnech, břiše, na zadku nebo na dalších tělesných partiích.

Mohlo by vás zajímat: BMI – Index tělesné hmotnosti, Doporučená rychlost hubnutí, Hubnutí o 10 kilo

Podle dostupných statistik, má 23% lidí v ČR obezitu. A dalších 35% má nadváhu. Téměř 60% lidé v ČR má tedy vyšší váhu, než kolik se považuje za „zdravé“. Se zvýšenou váhou, je spojena řada zdravotních rizik, a hrozí i zkrácená délka života.
Jaká by měla být ideální váha a postava? Například při výšce 168 cm, nebo jiné? V následující kalkulačce si to můžete sami spočítat, nebo se podívat na podrobné tabulky. Jedná se ale jen o orientační údaje, s malou vypovídací hodnotu. Pro lepší určení ideální váhy, je potřeba přesné měření na specializovaném přístroji, jako je například InBody.
Nic jako ideální váha vlastně neexistuje. Váha má sama o sobě, jen omezenou vypovídací hodnotu o tom, jak vypadá vaše postava.
Poradíme vám, jak spolehlivě zhubnout, a především to, jak si novou váhu udržet a znovu nepřibrat.
B komplex je označení pro skupinu 8 vitamínů - Thiamin (B1), Riboflavin (B2), Niacin (B3), kyselina pantotenová (B5), vitamín B6 (pyridoxal, pyridoxol, pyridoxamin), Biotin (B6, vitamín H), Cholin (B8), kyselina listová (B9) a kobalamin (B12).