BMI – Index tělesné hmotnosti

BMI (Body Mass Index), index tělesné hmotnosti je statistické vyjádření nadváhy, podvýživy a optimální váhy. O vašem těle příliš mnoho nevypovídá.

BMI je zkratka z anglického termínu Body Mass Index, v češtině tedy index tělesné hmotnosti. BMI je bezrozměrné číslo, které vyjadřuje vztah mezi hmotností a výškou. Slouží jako statistický ukazatel toho, jestli máte nadváhu, optimální váhu nebo trpíte podvýživou.

Výpočet BMI se provádí tak že svoji hmotnost vydělíte výškou na druhou.  Tj. výsledná jednotka je kg/m². Ta se ale zpravidla vynechává a BMI se udává jako bezrozměrné číslo. Index tělesné hmotnosti vznikl již v 18 století a vymyslel jej belgický matematik Adolphe Quetelet.

BMI je především statistický nástroj. Hodí se při sledování velkého počtu lidí. Pokud chcete určit, kolik procent lidí v populaci trpí nadváhou nebo podvýživou, je to vhodný nástroj. K posouzení individuální hmotnosti se ale příliš nehodí.

Na řadě míst věnovaných dietám a hubnutí se často BMI vzývá jako svatý grál. Doporučuje se, že musíte mít BMI takové a takové. BMI ale přitom nijak neodráží reálný stav. Nehodnotí typ metabolismu, množství tělesného tuku atp. Kulturista s velkým objemem svalové hmoty může mít stejné BMI jako člověk kterého byste spíše označili za tlustého nebo dokonce obézního.

BMI je tedy nutné brát s velkou rezervou. Optimální hodnota BMI by se měla pohybovat v rozmezí 18,25 – 25. Což znamená váhu 60 – 81 kg při výšce 180 cm. Vše nad 25 – 40 je mírná obezita až nadváha. Vše pod 18, 5 – 16,5 je podváha nebo podvýživa.

Mohlo by vás zajímat: Bazální metabolismus (BMR), Kalorie a kilojouly, Kalorické tabulky

Podle dostupných statistik, má 23% lidí v ČR obezitu. A dalších 35% má nadváhu. Téměř 60% lidé v ČR má tedy vyšší váhu, než kolik se považuje za „zdravé“. Se zvýšenou váhou, je spojena řada zdravotních rizik, a hrozí i zkrácená délka života.
Jaká by měla být ideální váha a postava? Například při výšce 168 cm, nebo jiné? V následující kalkulačce si to můžete sami spočítat, nebo se podívat na podrobné tabulky. Jedná se ale jen o orientační údaje, s malou vypovídací hodnotu. Pro lepší určení ideální váhy, je potřeba přesné měření na specializovaném přístroji, jako je například InBody.
Nic jako ideální váha vlastně neexistuje. Váha má sama o sobě, jen omezenou vypovídací hodnotu o tom, jak vypadá vaše postava.