Hubnutí a vitamín B komplex

<span>B komplex je označení pro skupinu 8 vitamínů  -  Thiamin (B1), Riboflavin (B2), Niacin (B3), kyselina pantotenová (B5), vitamín B6 (pyridoxal, pyridoxol, pyridoxamin), Biotin (B6, vitamín H), Cholin (B8), kyselina listová (B9) a kobalamin (B12).</span> B komplex je označení pro skupinu 8 vitamínů - Thiamin (B1), Riboflavin (B2), Niacin (B3), kyselina pantotenová (B5), vitamín B6 (pyridoxal, pyridoxol, pyridoxamin), Biotin (B6, vitamín H), Cholin (B8), kyselina listová (B9) a kobalamin (B12).

Jedním z málo známých receptů, jak rychle a efektivně hubnout, je pravidelné užívání vitamínů B komplex. B komplex je označení pro skupinu osmi vitamínů B – ty společně velmi napomáhají správnému fungování metabolismu. Tyto vitamíny mají nemalý vliv na trávení. Pokud pravidelné užívání vitamínů B komplex spojíte i s několika dalšími změnami životního stylu, může to ve výsledku vést k výrazné ztrátě hmotnosti. Pokud vás zajímá, jak vám může B komplex pomoc hubnout, přečtěte si následující článek.

Vitamíny B komplex

Vitamíny B komplex – to je označení pro skupinu 8 vitamínů typu B. Jedná se o vitamíny, které jsou rozpustné ve vodě, a jsou nezbytné pro správné fungování organismu. B komplex zahrnuje tyto vitamíny:

Vitamín B1 (thiamin) – tento vitamín pomáhá organismu vyrovnávat se se s únavou a se zvýšenou zátěží nervového systému. Tento vitamín se v lidském těle neukládá, tělo má zásoby jen na 4 – 10 dní. Pravidelné doplňování vitamínu B1 je důležité pro správné fungování organismu.

Vitamín B2 (riboflavin) – Riboflavin má velmi výrazný vliv na metabolismus cukrů, tuků a aminokyselin. Najdeme jej také jako součást enzymů v dýchacím řetězci. Riboflavin je tedy absolutně nezbytný pro buněčný metabolismus. Vitamín B2 tělo získává především z živočišných zdrojů, u striktních vegetariánů je tedy důležité, aby B2 přijímali jinou formou (tablety, ořechy, kakao).

Vitamín B3 (niacin) – tento vitamín se aktivně zapojuje do metabolismu sacharidů, tuků a aminokyselin. Hraje svoji roli při uvolňování energie z potravy. Napomáhá při snižování hladiny cholesterol v krvi.

Vitamín B5 (kyselina pantotenová) – tento vitamín ve formě koenzymu A je nezbytně nutný pro metabolismus cukrů a tuků. Dále se podílí na syntéze některých důležitých stavebních látek (aminokyseliny, hemoglobin, acetylcholin aj.).

Vitamín B6 (pyridoxal, pyridoxol, pyridoxamin) – ten je nezbytný pro správnou funkci celé řady enzymů. Podílí se na procesu štěpení glykogenu (glykogenolýze).

Vitamín B7 (biotin (vitamín H)) – nedostatek vitamínu H (B7) způsobuje negativní změny pokožky a nervové poruchy.

Vitamín B8 (Cholin)  – cholin zpomaluje rozvoj aterosklerózy a s tím související vznik kardiovaskulárních a cévních onemocnění, mezi něž patří srdeční infarkt, mozková mrtvice a další.

Vitamín B9 (kyselina listová (folacin, folát)) – podílí se na vzniku nukleových kyselin v organismu (absolutně nezbytné pro život). Dále se podílí na celé řadě reakci při metabolismu aminokyselin).

Vitamín B12 (kobalamin) – je velmi důležitý při procesu vytváření krve. Při jeho nedostatku dochází k chudokrevnosti (anémii) a zhoršování paměti.

B komplex a hubnutí

Jak je vidět na stručném popisu jednotlivých vitamínů skupiny B komplex, většina z nich se více či méně podílí na základních metabolických procesech, které jsou nezbytné ke správnému fungování lidského organismu. Velká část z nich má také vliv na metabolismus tuků a cukrů. A to je při hubnutí to co nás zajímá především.

Vitamíny z této skupiny si lidské tělo „neumí“ vyrobit a často je také ani neumí „skladovat“ v těle delší dobu. Pravidelný příjem vitamínů B komplex je tedy velmi důležitý. Ať už se rozhodnete pro jeden prášek, který obsahuje optimální množství jednotlivých vitamínů nebo o vyvážený jídelníček, který bude obsahovat potraviny bohaté na jednotlivé vitamíny B,vašemu hubnutí to velmi prospěje.

Zdroje vitamínů B komplex

Nejlepším zdrojem vitamínů B komplex jsou především kvasnice. Najdeme je i v mase, v sýrech a v dalších potravinách živočišného původu. Například vitamín B2 (riboflavin) je pak z jiných, než z živočišných zdrojů, dostupný jen ve velmi omezené míře.

Vitamíny B komplex v rostlinné potravě najdeme především v celozrnných obilovinách, obsahují je luštěniny a různé druhy ořechů. Zdrojem některých vitamínů B může být i kakao nebo jáhly.

Hubnutí ale nejsou jenom vitamíny

Pravidelný příjem vitamínů B komplex ale není samospasitelný. Pokud je vaším cílem rychle a efektivně snížit váhu, pak byste se měli zaměřit i na další aspekty. Začněte cvičit a zamyslete se nad tím, jak vypadá váš jídelníček.

Základem, nejenom hubnutí, ale především pak trvalého udržení optimální váhy, je pravidelné cvičení (nebo jiná fyzická aktivita). Nemusí se přitom jednat o žádné náročné cvičení. Často stačí jen velmi málo. I pravidelné delší procházky vám napomohou při udržení váhy pod kontrolou.

I drobné změny v jídelníčku mohou mít zásadní efekt. Stačí nahradit některé složky potravy těmi méně škodlivými/zdravějšími, a sami budete překvapeni, jak výrazný efekt mohou mít takové malé změny. Zkuste se vyhýbat slazeným limonádám a dalším sladkým nápojům. Divili byste se, kolik takto vaše tělo přijme „zbytečného“ cukru. Místo slazení čaje cukrem používejte med. K většině tučných potravin existuje nějaká nízkotučná varianta.

Hubnutí nemusí být jen striktní dieta. Často stačí jen používat zdravý rozum a udělat několik malých změn.

Ostatní čtenáři si prohlédli:

Diskuse: Hubnutí a vitamín B komplex

Diskuse: 2
  • Custom avatar petra

    Mohu jen doporučit!i já jsem před rokem začala B konplex a díky němu jsem zhubla téměř 20kg.

    • Custom avatar marta

      to určitě,teda

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar