Předávkování vitamínem A (projevy hypervitaminózy)

Předávkování vitamínem A může způsobit nevolnost, zvracení, bolesti břicha.

Vitamín A, je jedním z mála vitamínů, u kterých může dojít i k předávkování. Hypervitaminóza může mít i velmi závažné zdravotní důsledky (v případě velmi vysoké dávky, může dojít i k otravě).

Předávkování vitamínem A, může být někdy způsobeno nadměrnou konzumací potravin nebo doplňků obsahujících tuto látku. Projevy předávkování vitamínem A mohou zahrnovat:

Problémy se zrakem: Zatímco nedostatek vitamínu A může způsobit šeroslepost; nadbytek vitamínu A může vést k opačnému jevu, kdy se objevuje zhoršené vidění za dobrý světelných podmínek. Může docházet k rozmazanému vidění, dvojitému vidění nebo citlivosti na světlo.

Kožní projevy: Přebytek vitamínu A může způsobit suchou a šupinatou kůži, svědění nebo vyrážky. Také může dojít k odlupování kůže na dlaních a chodidlech, což je známé jako dermatitida.

Problémy s trávením: Předávkování vitamínem A může způsobit nevolnost, zvracení, bolesti břicha a další gastrointestinální problémy.

Osteoporóza: Nadbytek vitamínu A může negativně ovlivnit kosti a zvyšovat riziko osteoporózy.

Problémy s játry: Přebytek vitamínu A může způsobit problémy s játry, včetně hepatitidy.

Problémy s nervovým systémem: Přebytek vitamínu A může mít vliv na nervový systém a způsobit bolesti hlavy, závratě a únavu.

Předávkování vitamínem A je obvykle spojováno s konzumací vysokých dávek vitamínu A z doplňků, nikoli z přirozené stravy (z rostlinné stravy ani nemůže dojít k předávkování, u živočišné by k tomu v extrémních případech mohlo dojít).

Je důležité dodržovat doporučené denní dávky. A případně konzultovat s lékařem, jestli je pro vás vhodný nějaký potravinový doplněk obsahující vitamín A (zvláště pokud máte dostatek vitamínu A v běžném jídelníčku).

Mohlo by vás zajímat: Vitamín A – k čemu je dobrý?, Vitamín A a těhotenství, Jahodová dieta

Svrab je kožní onemocnění způsobené svrabovým roztočem, který se nazývá Sarcoptes scabiei. Svrab se obvykle projevuje několika charakteristickými příznaky – svědění, vyrážka, podrážděná kůže, otoky, nespavost. Svrab se obvykle léčí léky na předpis. Jedná se o infekční onemocnění.
Vitamín K patří mezi vitamíny rozpustné v tucích. Existují dvě hlavní formy – vitamín K1 a vitamín K2. Mezi hlavní účinky patří srážlivost krve (schopnost vázat vápenné ionty). A dále mineralizace kostí (prevence osteoporózy a zlomenin).
Vitamín A, je důležitý pro správnou funkci zraku nebo pokožky. Má vliv i na imunitu nebo správný průběh těhotenství. Vitamín A, je jedním z mála vitamínů, u kterých je možné předávkování s negativními důsledky (vysoké dávky vitamínu A mohou mít toxické účinky).
Vousy u mužů (chlapců) začínají růst mezi 12 a 16 rokem. Rychlost růstu vousů (a jejich množství, hustota či kvalita) je ovlivněna především genetikou. Velkou roli hraje množství hormonu testosteronu. Roli hraje ale i strava (jídelníček), stres a zdravotní stav. Rychlost růstu je možné podpořit (kosmetika, změny jídelníčku, masáže).
Vitamín C je nezbytný pro zdraví. Hraje zásadní roli i při hubnutí – nepřímo ovlivňuje spalování tuků. Je podstatný i pro tvorbu kolagenu – mladší vzhled pokožky. Vitamín C má i „zázračný“ účinek proti kocovině. Naopak při nedostatku vitamínu C, mohou hrozit i vážné zdravotní problémy.
Vitamín D má zásadní vliv na vstřebávání fosforu a vápníku (a tím i na správný růst kostí). Do značné míry ale ovlivňuje i imunitní systém. Lidé s vážným průběhem onemocnění COVID měli velmi nízkou hladinu vitamínu D v těle. Vitamín se tvoří v kůži, když jsme na slunci. Nebo ho obsahují některé potraviny.
B komplex je označení pro skupinu 8 vitamínů - Thiamin (B1), Riboflavin (B2), Niacin (B3), kyselina pantotenová (B5), vitamín B6 (pyridoxal, pyridoxol, pyridoxamin), Biotin (B6, vitamín H), Cholin (B8), kyselina listová (B9) a kobalamin (B12).