Vitamín A a těhotenství

I pro těhotné ženy ale platí, že hlavním zdrojem vitamínu A, by měly být pouze běžné potraviny.

Vitamín A hraje klíčovou roli během těhotenství, protože je nezbytný pro normální růst a vývoj plodu.

Současně ale platí, že příliš vysoký příjem vitamínu A, zejména ve formě retinolu (aktivní forma vitamínu A, kterou obsahují některé živočišné potraviny), může být škodlivý pro plod a zvýšit riziko vrozených vad.

Doporučená denní dávka pro ženy (od 14 roků a více), je cca 700 mikrogramů. Pro těhotné ženy se doporučuje mírně zvýšená dávka vitamínu A (cca 750 – 770 mikrogramů). Pro kojící ženy, je pak doporučována zhruba dvojnásobná doporučená denní dávka vitamínu A (cca 1300 mikrogramů).

I pro těhotné ženy ale platí, že hlavním zdrojem vitamínu A, by měly být pouze běžné potraviny (pestrý a zdravý jídelníček). Není příliš vhodné používat nějaké potravinové doplňky, které obsahují zvýšené množství vitamínu A. Pozor také na různé kosmetické přípravky, obohacené vitamínem A.

U vitamínu A, totiž může hrozit i předávkování, které má i poměrně vážné zdravotní důsledky. Zvláště během těhotenství. Nadbytek retinolu z doplňků může být spojen s vývojem vrozených vad plodu, zejména v prvním trimestru těhotenství.

Beta-karoten (provitamín A který obsahuje ovoce a zelenina) je obecně považován za bezpečný a nezpůsobuje stejná rizika předávkování jako retinol (který se nachází v některých potravinách živočišného původu).

Mohlo by vás zajímat: Předávkování vitamínem A (projevy hypervitaminózy), Vitamín A – k čemu je dobrý?, Hubnutí při kojení

Svrab je kožní onemocnění způsobené svrabovým roztočem, který se nazývá Sarcoptes scabiei. Svrab se obvykle projevuje několika charakteristickými příznaky – svědění, vyrážka, podrážděná kůže, otoky, nespavost. Svrab se obvykle léčí léky na předpis. Jedná se o infekční onemocnění.
Vitamín K patří mezi vitamíny rozpustné v tucích. Existují dvě hlavní formy – vitamín K1 a vitamín K2. Mezi hlavní účinky patří srážlivost krve (schopnost vázat vápenné ionty). A dále mineralizace kostí (prevence osteoporózy a zlomenin).
Vitamín A, je důležitý pro správnou funkci zraku nebo pokožky. Má vliv i na imunitu nebo správný průběh těhotenství. Vitamín A, je jedním z mála vitamínů, u kterých je možné předávkování s negativními důsledky (vysoké dávky vitamínu A mohou mít toxické účinky).
Pro úspěšné hubnutí, není nutné dodržovat nějakou přísnou dietu. Zhubnout se dá i bez diety. Jídelníček (nejenom) při hubnutí by měl být zdravý a přiměřený. Základem zdravého jídla, by měla být hrst bílkovin, hrst sacharidů a dvě hrsti zeleniny.
Pro zrychlení metabolismu a spalování tuků, mohou velmi dobře fungovat i některé potraviny, které obsahují například kofein (káva, zelený čaj), jsou pálivá (chilli, kajenský pepř, zázvor) nebo třeba i Chia semínka. Rychlost metabolismu a spalování tuků, se dá zvýšit i dalšími způsoby.
Velká většina žen tak v období prvních 6 měsíců po porodu přirozeně hubne o 0,8 – 1 kilo za měsíc. Tím, že kojíte, pak celý proces hubnutí jenom urychlíte.
Doba těsně po porodu určitě není vhodný čas na nějaké radikální hubnutí. Vaše tělo potřebuje i několik týdnů na zotavení z prodělaného porodu.
Pro potlačení (snížení) chuti k jídlu, je tedy vhodné volit takové potraviny, které mají spíše nižší glykemický index, a současně které mají vyšší podíl vlákniny