Vitamín A – k čemu je dobrý?

Zdrojem vitaminu A je alfa-karoten, beta-karoten a lykopen, což jsou oranžová a červená barviva.

Vitamín A je nutný pro tvorbu zrakového pigmentu používaného za nízkého osvětlení. Je to také důležitý antioxidant a je nezbytný pro vývoj epitelií, při jeho nedostatku buňky rohovatí.

Nedostatek vitamínu vede k šerosleposti, zvyšuje riziko zánětu očních spojivek a poškození oční sítnice, rohovatění a šupinatění kůže, snížení pohlavní aktivity, zpomalení pohlavního vývoje, snížení potence, snížení imunity, sklon k zánětům a některé další poruchy.

Nebezpečný je ale i jeho přebytek (hypervitaminóza), dlouhodobě může způsobovat třeba osteoporózu, nebo i zvýšenou citlivost na světlo, poruchy viděním, problémy s játry nebo problémy s nervovým systémem (bolesti hlavy, závratě, únava).

Zdrojem vitaminu A je alfa-karoten, beta-karoten a lykopen, což jsou oranžová a červená barviva. Tedy především „barevná“ zelenina a ovoce, jako je například mrkev, dýně, meruňky, mango, špenát, brokolice a další.

Vitamín A, je také možné získat z potravin živočišného původu. Velké množství retinolu obsahují především játra (hovězí, vepřová nebo kuřecí). Vitamín A (retinol) obsahuje i rybí olej, maso, mléko a mléčné výrobky nebo vejce (vaječný žloutek).

Mohlo by vás zajímat: Předávkování vitamínem A (projevy hypervitaminózy), Vitamín A a těhotenství, Vitamíny B komplex

Bolest svalů po cvičení, je obvykle způsobena příliš vysokou intenzitou, nebo nedostatečným protažením a zahřátím před cvičením. Na bolest svalů, je nejlepší masáž, teplá koupel, a především odpočinek.
Svrab je kožní onemocnění způsobené svrabovým roztočem, který se nazývá Sarcoptes scabiei. Svrab se obvykle projevuje několika charakteristickými příznaky – svědění, vyrážka, podrážděná kůže, otoky, nespavost. Svrab se obvykle léčí léky na předpis. Jedná se o infekční onemocnění.
Vitamín K patří mezi vitamíny rozpustné v tucích. Existují dvě hlavní formy – vitamín K1 a vitamín K2. Mezi hlavní účinky patří srážlivost krve (schopnost vázat vápenné ionty). A dále mineralizace kostí (prevence osteoporózy a zlomenin).
Vitamín A, je důležitý pro správnou funkci zraku nebo pokožky. Má vliv i na imunitu nebo správný průběh těhotenství. Vitamín A, je jedním z mála vitamínů, u kterých je možné předávkování s negativními důsledky (vysoké dávky vitamínu A mohou mít toxické účinky).
Pro úspěšné hubnutí, není nutné dodržovat nějakou přísnou dietu. Zhubnout se dá i bez diety. Jídelníček (nejenom) při hubnutí by měl být zdravý a přiměřený. Základem zdravého jídla, by měla být hrst bílkovin, hrst sacharidů a dvě hrsti zeleniny.
Léto je ideální doba na hubnutí. K dispozici je čerstvá zelenina. Jídelníček si můžete zpestřit při grilování (je mnoho dietních a zdravých potravin, které se dají ugrilovat). Pozor na zbytečné cukry (slazené nápoje, smetanové zmrzliny, apod.).
Vitamín C je nezbytný pro zdraví. Hraje zásadní roli i při hubnutí – nepřímo ovlivňuje spalování tuků. Je podstatný i pro tvorbu kolagenu – mladší vzhled pokožky. Vitamín C má i „zázračný“ účinek proti kocovině. Naopak při nedostatku vitamínu C, mohou hrozit i vážné zdravotní problémy.
Chia semínka, bývají někdy označována, jako „super potravina“. Obsahují velké množství zdravých živin (omega-3 mastné kyseliny). Chia semínka jsou velmi dobrá i při hubnutí – dokáží omezit pocit hladu a zajistí pocit sytosti, po delší dobu. Mají i mnoho různých benefitů pro naše zdraví.