Jarní detoxikace organismu

<span>Detoxikace organismu je jedna z věcí, která vám může pomoci dostat váš organismus zpět do rovnováhy a cítit se lépe. </span> Detoxikace organismu je jedna z věcí, která vám může pomoci dostat váš organismus zpět do rovnováhy a cítit se lépe.

Zima skončila a začíná jaro. Pokud se v poslední době cítíte unavení, máte pocit, že vás nic nebaví, že se vám nic nedaří, že byste potřebovali nějak nastartovat, pak je možná čas vyzkoušet detoxikaci organismu. Pokud podstoupíte krátkodobou detoxikační kůru, vaše tělo se zbaví nahromaděných toxinů a škodlivých látek. Tím se zbavíte přebytečné zátěže, která zbytečně unavuje vaše tělo. Uvidíte, že po skončení detoxikace se budete cítit mnohem lépe.

Mnoho lidí v současné době žije svůj život „v poklusu“. Ráno rychle vstát, honem do práce nebo školy. Ti, kdo mají děti, ještě musí rychle zvládnout vypravit ratolesti do školy nebo do skolky. V práci pak vyřizování jednoho úkolu za druhým. Vynecháváme jídla, jsme neustále ve stresu, málo pohybu, málo spánku, málo času na odpočinek a relaxaci. To vše si pak vybírá svou daň.

Detoxikace organismu je jedna z věcí, která vám může pomoci dostat váš organismus zpět do rovnováhy a cítit se lépe. Zkuste to a uvidíte sami.

Přirozená detoxikace: Pijte hodně vody

Správný pitný režim je jeden z nejpřirozenějších způsobů, jak dosáhnout detoxikace organismu. Pijte tolik vody, kolik můžete. Pijte často a pravidelně. Jedním ze způsobů je mít neustále po ruce láhev vody. Na pracovním stole, v autě, v kabelce, kdekoliv. Tak abyste ji měli pořád na očích, aby vás upozorňovala na to, že máte pít. Když pijete jenom ve chvíli, kdy už máte žízeň, tak je to pozdě. V takovou chvíli už totiž začíná být vaše tělo dehydratované. Je důležité pít často a pravidelně.

Pravidelný pitný režim vám kromě detoxikace může pomoci i zhubnout. Pokud například vypijete velkou sklenici vody 15 minut před jídlem, budete se během jídla cítit dříve plní / zasycení a sníte tak menší porci jídla. Pravidelné pití vody také napomáhá v tom, že vaše tělo přestane hromadit zásoby vody. Snažte se vypít alespoň 6 až 8 velkých sklenic vody denně (cca 2 až 3 litry vody – v závislosti na tom, jaká je vaše celková váha).

Přirozená detoxikace: Cvičení

Cvičení – především pak různé pohybové aktivity jako například běh nebo aerobik, jsou ideální způsob, jak se vaše tělo může velmi efektivně zbavit škodlivých toxinů. Během cvičení je dýchání hlubší, což napomáhá vyčistit plíce, dutiny, nos i průdušky. Během cvičení se potíte, díky čemuž se společně s potem tělo zbavuje toxinů přes kůži.

Přirozená detoxikace: Revize jídelníčku

Měli byste se hlouběji zamyslet nad tím, co vše obsahuje váš každodenní jídelníček. I jen dočasné vysazení některých potravin velmi pomůže k tomu, abyste se cítili lépe. Potraviny, kterým byste se měli především (alespoň dočasně) vyhnout:

 • Alkohol
 • Kofein
 • Mléko
 • Čokoláda a kakao
 • Konzervované ovocné šťávy, džusy (povolené jsou pouze ty čerstvé)
 • Slazené nealkoholické nápoje (limonády, džusy, coca-cola apod.)
 • Zpracované maso, jako je slanina, klobásy, uzeniny, salámy, párky apod.
 • Nadbytek soli

Obecně se ve svém jídelníčku vyhýbejte tukům. Celá řada toxinů se hromadí v tucích. Pozor také na průmyslově zpracované potraviny. Ty obsahují velké množství přidaných látek a jen minimální množství přírodních vitamínů.

Naopak se pokuste do svého jídelníčku zahrnout některé z následujících potravin, Jedná se především o ty, které obsahuji přírodní antioxidanty. Ty vám napomohou v přirozené detoxikaci organismu:

 • Kuřecí maso bez kůže nebo krůtí prsa
 • Vaječné bílky (jsou vynikajícím zdrojem bílkovin)
 • Bílé ryby, jako například platýze nebo tresky
 • Sardinky nebo makrely
 • Dušená hnědá nebo divoká rýže
 • Zelená listová zelenina
 • Některé koření, jako je česnek, skořice a zázvor
 • Čerstvé ovoce

Přirozená detoxikace: Vláknina

Zvyšte podíl vlákniny ve vašem jídelníčku. Dostatečný podíl vlákniny v jídle je přirozený a zdravý způsob, jak pročistit váš trávící systém. Vyšší zastoupení vlákniny na jídelníčku pomůže omezit nadýmání, omezí zácpu a pocit přeplněnosti.

Přirozená detoxikace: Pijte zelený čaj

Zelený čaj je jedním z nejlepších způsobů jak dosáhnout efektivní detoxikace vašeho organismu. Pijte několik šálků zeleného čaje (nebo vyzkoušejte i bílý čaj). Zelený čaj obsahuje antioxidanty, a jeho blahodárný efekt je známý již po tisíce let. Existují prokazatelné výsledky.

Pití zeleného čaje pomáhá na snížení krevního tlaku, snížení hladiny cholesterolu nebo dokonce i na potlačení rizika vzniku některých druhů rakoviny. Pravidelné pití zelného čaje navíc pomáhá nastartovat metabolismus a má prokazatelný vliv i na hubnutí. Zelený čaj můžete pít jak horký, tak i vychlazený. Především v teplých dnech je to vynikající osvěžení.

Ostatní čtenáři si prohlédli:

Diskuse: Jarní detoxikace organismu

Diskuse: 3
 • Custom avatar Veronika

  Máte někdo zkušenosti i s doplňky? Kamarádka přišla minule k nám velmi natěšená, že si koupila Naturefood, prej to je ze složek přírodných. Osobně tedy nemám k tomu nějaký vztah. Mám full time, takže velmi na cvičení čas nemám. Vyprávěla mi i o tom, že se jí zlepšila imunita – že se lépe cítí, že taková zdravější. Vím, že mamina zase když byla mladá zase citron jídla jako pomeranč: D: D

  • Custom avatar Danys

   Doplňky typu chlorela, mladý ječmen a podobně určitě doporučuji, nedoporučuji však formu v tabletkách, šumivé vitamínky a podobně. To jsou všechno anorganické látky (většinou složené s dolomitů, skořápek, škeblí a podobně…) a spíš než nás posílí, tak nám berou energii a navíc vycucávájí z nás minerály, abychom tu anorganickou formu mohli strávit. Nejlepší alespoň co jsem se dočetl například v knize Džusový půst jsou ovocné a zeleninové šťávy, tedy detox na šťávách, protože jednak dochází k samotrávení toxinů a škodlivých látek ((jako u jiných půstů), ale zároveň do sebe dostáváte obrovské množství organických vitamínů, minerálů a enzymů.Štávy, které obsahují jak ovoce tak zeleninu jsou ideální, protože zeleninové šťávy tělo budují, díky velkému množství bílkovin a ovocné šťávy zase tělo čistí – detoxikují organismus a zásobují ho energií v podobě sacharidů. Tyto šťávy například pro detox dělá firma Black Kale, http://www.blackkale.cz jsou fantastické a v BIO kvalitě ;-)

 • Custom avatar Danys

  Super informace. Nejlepší alespoň co jsem se dočetl například v knize Džusový půst jsou ovocné a zeleninové šťávy, tedy detox na šťávách, protože jednak dochází k samotrávení toxinů a škodlivých látek ((jako u jiných půstů), ale zároveň do sebe dostáváte obrovské množství organických vitamínů, minerálů a enzymů.Štávy, které obsahují jak ovoce tak zeleninu jsou ideální, protože zeleninové šťávy tělo budují, díky velkému množství bílkovin a ovocné šťávy zase tělo čistí – detoxikují organismus a zásobují ho energií v podobě sacharidů. Tyto šťávy například pro detox dělá firma Black Kale, http://www.blackkale.cz jsou fantastické a v BIO kvalitě ;-)

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar