Rafinovaný cukr

Cukr, tak jak jej známe, tedy v podobě bílých kostek, nebo býlích krystalků či bílého prášku se vyrábí z cukrové třtiny nebo třeba z řepky.

Co je to rafinovaný cukr? Cukr, tak jak jej známe, tedy v podobě bílých kostek, nebo býlích krystalků či bílého prášku se vyrábí z cukrové třtiny nebo třeba z řepky. Zatímco přírodní cukr je hnědý, rafinovaný cukr je bílý.

Toho, aby byl cukr bílý, a chutnal tak, jak jsme zvyklí, se dosahuje právě rafinací cukru. Základem pro výrobu cukru je šťáva vymačkaná z cukrové třtiny nebo cukrové řepy. Tato šťáva se dále čistí. Mimo jiné se do ní přidává třeba i vápno. Cílem je neutralizovat rostlinné kyseliny. Tím je přírodní cukrová šťáva zbavena celé řady látek, které sice mění vzhled a chuť cukru ale lidskému tělu nijak neškodí.

Existuje celá řada studií, která se snaží prokázat škodlivost rafinovaného cukru oproti jeho přírodním variantám. I když dosavadní výsledky nejsou dostatečně průkazné, existuje celá řada hypotéz, která spojuje nadměrnou konzumaci rafinovaného cukru s častějším výskytem rakoviny.

Existují také prokazatelné studie, které spojují nadměrnou konzumaci cukru s rychlejším procesem stárnutí. Ostatně, co dokáže nadměrná konzumace cukru, je poměrně dobře vidět na současné populaci USA, kde každý třetí člověk trpí nadváhou a obezitou.

Rafinovaný cukr má jen minimální výživnou hodnotu. Má sice vysoký obsah energie, ale jinak neobsahuje téměř žádné další látky, téměř žádné vitamíny a minerály. Z pohledu lidského těla jsou to tedy jen prázdní kalorie. Po požití cukru sice rychle vzrůstá hladina krevního cukru, ale to není ve výsledku pro tělo nic dobrého. Tělo musí tento cukr buď spotřebovat (proto jsou malé děti po požití cukru tak hyperaktivní) nebo uložit (tedy tukové zásoby).

Mohlo by vás zajímat: Nízký glykemický index, Omezení množství kalorií, Radikální způsob jak hubnout

Doporučená denní dávka soli, je cca 5 gramů na den. Doporučená denní dávka cukru je cca 30 gramů na den. Cukr i sůl, lidské tělo potřebuje. Nadbytečný příjem ale vyvolává různé zdravotní problémy. Nadbytek cukru nebo nadbytek soli, vás v konečném důsledku může i zabít.
Asi každého alespoň občas „přepadne“ chuť na něco sladkého. Na tom není nic špatného. Co ale dělat s tím, když vás neustále „honí mlsná“ a vy máte pořád chuť na sladké? Podívejte se, proč vás trápí chuť na sladké a jak se jí zbavit, nebo ji alespoň omezit.
Nejefektivnější metodou, jak zhubnout tuky, je nízkosacharidová dieta. Díky omezení množství sacharidů (na jídelníčku byste měli mít jen 5% sacharidů, cca 20 gramů na den), bude vaše tělo spalovat především tuky. A vy tak budete hubnout právě tam, kde potřebujete.
Pomůže vám bezlepková dieta zhubnout? Vyzkoušejte to, a uvidíte sami, že jídelníček bez lepku je podobný, jako ten při hubnutí.
Jak zhubnout po vánocích? Změna jídelníčku, omezení cukrů a tuků, pravidelné cvičení = to je ten nejlepší recept, jak začít shazovat kila.