Omezení množství kalorií

Omezení množství kalorií je tak zaručený způsob, jak začít snižovat svoji váhu. Na omezení množství přijatých kalorií je ostatně založena většina diet.

Existuje nějaký zaručení způsob, jak snížit váhu, a zhubnout? Ale ano, existuje, a není to nic převratného. Základem úspěšného hubnutí je především to, abyste měli nižší kalorický příjem než je váš energetický výdej. Toho je možné dosáhnout dvěma různými způsoby. Buďto zvýšíte svůj energetický výdej (začnete intenzivně cvičit nebo se věnovat jiným aktivitám). Nebo omezíte kalorický příjem.

Omezení množství kalorií je tak zaručený způsob, jak začít snižovat svoji váhu. Na omezení množství přijatých kalorií je ostatně založena většina diet. Omezení kalorií může být i velmi radikální. To se ale příliš neporučuje, protože na prudké omezení kalorického příjmu tělo zpravidla reaguje tak, že začne naopak hromadit tukové zásoby. A vede to i následně k jo-jo efektu.

Nebo se můžete pokusit postupně omezovat množství kalorií ve vašem běžném jídelníčku. Základem pro tento způsob snižování váhy je mimo jiné to, abyste měli přehled, kolik kalorií vlastně váš běžný jídelníček zahrnuje. Měli byste si tedy začít evidovat vše, co jíte a zorientovat se i v tom, kolik které potraviny obsahují kalorií. Jakmile budete mít představu, jaký je váš běžný kalorický příjem, můžete začít postupně omezovat jejich množství, a postupně tak redukovat svoji váhu.

Mohlo by vás zajímat: Kalorie v alkoholu, Kalorie v brokolici, Kalorie v pivě, Kalorie v tuku

Jedna kcal (kilo kalorie) je 4,185 kJ (kilojoule). Pro zjednodušení si tedy stačí pamatovat, že jedna kalorie (kcal), jsou asi 4 kilojouly (kJ).
Hotová jídla z těstovin jsou zpravidla méně kalorická než klasické „hotovky“. Hodně ale záleží, s čím tyto těstoviny budou.
Pro potlačení (snížení) chuti k jídlu, je tedy vhodné volit takové potraviny, které mají spíše nižší glykemický index, a současně které mají vyšší podíl vlákniny
Zdravý a vyvážený jídelníček by měl obsahovat vše nezbytné, co naše tělo potřebuje. Co vše by na takovém jídelníčku nemělo chybět?
Pokud rozumně upravíte svůj jídelníček, změříte se na vhodné cvičení, jako součást vašeho každodenního života, pak zjistíte, že shodit 15 kilo za dva měsíce je možné.
Pří této krátkodobé dietě můžete za dva dny zhubnout až 0,5 – 2 kila. Část z úbytku váhy půjde na skutečně „spálené“ tuky. Zbytek úbytku váhy pak bude mít na svědomí pročištění organismu, především trávicího traktu.
1 kilogram tělesného tuku odpovídá přibližně 7000 kalorií (kcal). Takže na to abyste zhubli o jedno kilo, musíte někde ušetřit právě takové množství kalorií.
Kolik kalorií za den? Jaký je doporučený příjem energie pro muže nebo ženu nebo dítě? Spočítejte si to v naší kalkulačce.