Jak zhubnout po vánocích? 10 tipů jak rychle zhubnout

<span>Jak zhubnout po vánocích? Změna jídelníčku, omezení cukrů a tuků, pravidelné cvičení = to je ten nejlepší recept, jak začít shazovat kila.</span> Jak zhubnout po vánocích? Změna jídelníčku, omezení cukrů a tuků, pravidelné cvičení = to je ten nejlepší recept, jak začít shazovat kila.

Nový rok je tady, a vy přemýšlíte, jak se zbavit kil, která jste nabrali během vánočních svátků? Možná jste si při novoročním přípitku dali předsevzetí, že se pokusíte v novém roce zhubnout. To je ostatně jedno z vůbec nejčastějších předsevzetí, jaká si lidé do nového roku dávají. Připravili jsme pro vás 10 tipů, jak rychle zhubnout. Podívejte se na ně!

Typické české vánoce zahrnují mimo jiné i spoustu kalorického jídla. Ať už to je bramborový salát s majonézou, smažený kapr nebo řízek, husa nebo kachna s knedlíkem a se zelím na Štěpána, spousta cukroví atd. Jen málokdo z nás si to dokáže odpustit – vždyť vánoce jsou jen jednou za rok, a kdy jindy je lepší čas přestat se honit, stresovat a hodit všechny běžné starosti za hlavu.

Pokud i vy patříte mezi ty, kdo nyní hledají nějakou dobrou radu, jak zhubnout po vánocích, připravili jsme pro vás několik zaručených rad, jak rychle a efektivně shodit přebytečná kila. Následující doporučení zahrnují jednouché tipy, jak dostat svoji váhu zase zpět pod kontrolu. Pokud se budete těmito dobručeními řídit, uvidíte, že se vám povede snížit svoji váhu a vést zdravější život.

Tip 1: Dostatečný příjem vlákniny

Mezi potraviny s vysokým obsahem vlákniny patří především fazole, listová zelenina, čerstvé ovoce, čerstvá zelenina, celozrnné obiloviny, pečivo, těstoviny z celozrnné mouky (především pak z pšenice, ječmen, žito, proso, kukuřice), hnědá rýže.

Vláknina napomáhá rychlejšímu průchodu přijaté potravy trávicím traktem. Část vlákniny také snadno absorbuje vodu. Jídlo s obsahem vlákniny vám tedy zaplní žaludek a dodá pocit sytosti i bez toho, že by obsahovalo velké množství kalorií.

Tip 2: Omezte rafinované cukry

Sem patří především klasický „bílý“ cukr, ale i hnědý cukr a další. Mnoho potravin, jako jsou koláče, bílé pečivo, sušenky, čokoláda, slazené limonády, džusy, džemy, obecně jakékoliv „sladce chutnající potraviny“ obsahuje velké množství cukrů. To znamená i velké množství kalorií a přitom jen malou nebo dokonce vůbec žádnou výživnou hodnotu.

Omezení cukrů přitom nemusí být nijak extra radikální. Pro efektivní hubnutí a snižování váhy stačí i jen několik malých změn. Omezit slazené nápoje (limonády typu Coca-Cola, konzervované džusy s přidaným cukrem, sladké sirupy apod.). Místo cukru si do čaje dávat třeba přírodní med. Místo sladkých sušenek si dopřát kousek kvalitní čokolády (s vysokým obsahem kakaa) apod. I malé změny mají veliký dopad na vaši váhu.

Tip 3: Každý den čerstvá zelenina

Pravidelná konzumace zeleniny, a především pak listové zeleniny je základem úspěšného hubnutí. Listová zelenina obsahuje velký podíl vlákniny a také vitamíny. Současně ale jen málo kalorií. Zeleninový salát vám spolehlivě zaplní žaludek, dopřeje vám pocit sytosti a přitom vám pomáhá snižovat váhu. Nejméně jedno jídlo denně (ideálně pak oběd nebo večeře) by měla být čerstvá zelenina.

A není to jenom hlavní jídlo – zelenina je vhodný doplněk, jako rychlá svačinka. Místo toho, abyste mezi jednotlivými hlavními jídly dopřávali nějaké sladké tyčinky, kousek toho nebo onoho – dejte si pár kousků zeleniny. Při hubnutí je vhodné jíst nejméně 5 jídel denně. Snídani, oběd a večeři a kromě toho ještě svačinu mezi snídaní a obědem a mezi obědem a večeří. Cílem je dopřát vašemu tělu pravidelný přísun energie po malých dávkách.

Tip 4: Omezte živočišné tuky a tučná jídla

Tuky – jak asi každý ví – jsou jednou z hlavních příčin nadměrné váhy a obezity. Tuky obsahují nejvyšší množství kalorií ze všech potravin. Jen pro představu, jeden kilogram živočišného tuku (např. vepřové sádlo) obsahuje zhruba stejné množství jako 40 kilo syrové brokolice.

Podobě jako u cukrů, i u tuků platí, že se počítá jakákoliv i sebemenší změna. Nemusíte hned striktně vyloučit všechny tuky ze svého jídelníčku. Můžete na to jít cestou postupného nahrazování tuků a tučných jídel jinými alternativami. Jídlo, které byste běžně připravili na oleji, na pánvi, se určitě dá připravit i bez tuku, dušením, vařením nebo pečením.

Tip 5: čerstvé potraviny jsou „nad zlato“

Pokud je to možné, vyhýbejte se všem konzervovaným potravinám. Jídlo připravené z čerstvých surovin má úplně jiné výživové vlastnosti než konzervovaná potravina. Určitě víte, co vše se do konzervovaných potravin přidává. Mnoho různých chemických látek, aditiv a v neposlední řadě často i velké množství soli. Čerstvé potraviny nejsou dobré jenom pro vaši váhu, ale obecně pro zdravý život.

Tip 6: Hlídejte si množství soli

Jak již bylo zmíněno v předchozím tipu, jak zhubnout po vánocích, sůl je nepřítelem vaší váhy. Velké množství soli v jídle způsobuje zadržování vody v těle. A to nepotřebujete. Instantní potraviny, konzervované potraviny, uzeniny atd., všechny tyto potraviny obsahují mnoho soli. A to už nezmiňujeme takové „lahůdky“ jako jsou slané arašídy, brambůrky, tyčinky atd. Když se sečtou všechny tyto potraviny, které většina z nás běžně konzumuje každý den, zjistíme, že v potravinách přijmeme i dvoj nebo trojnásobné množství soli, než je optimální množství.

To znamená, zaměřte se na to, aby vaše jídlo neobsahovalo víc soli, než je nezbytně nutné.

Tip 7: Vyvážený jídelníček = zdravý život

Zapomeňte na všechny drastické redukční diety, které vám vnucují hladovění nebo nějaký velmi omezený jídelníček. Lidské tělo pro správné fungování potřebuje vyváženou stravu. Dostatečný přísun všech minerálů, vitamínů, bílkovin a i tuků. Není nic horšího než jednostranně zaměřená dieta. Sice po ní mohou jít kila rychle dolů, ale není to nic trvalého. Zvykněte si raději na pestrý a zdravý jídelníček, kde mají všechny složky zdravého stravy svoje místo. Uvidíte, že se vám vaše tělo za takovou „rozumnou dietu“ odvděčí. Zdravý „selský“ rozum je ve výsledku ta nejlepší metoda jak zhubnout.

Tip 8: Po alkoholu se určitě nehubne

Alkohol byste měli úplně vypustit nebo alespoň omezit na absolutní minimum. Nejenom, že to je vyložená kalorická bomba, alkohol má i další negativní účinky. Pravidelná konzumace alkoholu způsobuje zadržování vody v těle – váš obličej, ruce, břicho je pak „nateklé / odulé“. Některé alkoholické nápoje – typicky například různé koktejly – obsahují hodně kalorií a zároveň nemají žádnou výživnou hodnotu. Jsou to jen prázdné kalorie. Během konzumace alkoholu se zvyšuje chuť k jídlu, a to pak vede ke konzumaci různých nezdravých „pochoutek“.

Jedna sklenice červeného vína, malé pivo k obědu, to je optimální množství alkoholu. Cokoliv navíc byste si měli velmi dobře rozmyslet.

Tip 9: Cvičení a pravidelný pohyb

Zhubnout se dá i bez cvičení. Na tom není nic složitého. Celé hubnutí velmi zjednodušeně spočívá v tom, že musíte přijmout méně energie, než spotřebujete. Takže není nezbytně nutné cvičit, ale hodně to pomáhá. Při cvičení vydáte více energie = nemusíte se tolik omezovat v jídle. Při pravidelném cvičení se tuková tkáň mění na svaly. To možná není vaším cílem, ale měli byste si uvědomit, že svalová tkáň spotřebovává mnohem více energie než ta tuková. A to, i když nic neděláte. Pokud se necítíte na cvičení někde v posilovně nebo ve fitness centru, zkuste to jinak.

Pro nastartování hubnutí – a nejenom po vánocích – vám pomohou i pravidelné dlouhé procházky. Nebo třeba i jen to, že místo jízdy autobusem nebo tramvají, se projdete kousek pěšky. Nebo když místo výtahu půjdete raději těch několik pater pěšky.

Tip 10: Věřte si

Tohle je velmi důležité – pokud si nebudete sami věřit, vaše snaha zhubnout je předem ztracená. Nedávejte si nerealistické cíle. Zhubnout se nedá za den nebo za týden. Nepřemýšlejte o tom, jak rychle zhubnout dvacet kilo. Pokuste se v následujících dvou týdnech zhubnout o 1 – 2 kila. K tomu by vám mělo stačit jen pár úprav jídelníčku, nebo trocha fyzické aktivity navíc. Pokud se vám povede tento první krok, dejte si další cíl. Další dvě kila a pak další. Uvidíte, že každý splněný cíl vás bude obrovsky motivovat k tomu, abyste pokračovali dál.

Ostatní čtenáři si prohlédli:

Diskuse: Jak zhubnout po vánocích? 10 tipů jak rychle zhubnout

Diskuse: 1
  • Custom avatar Hanna

    Jednoduše úplně, stačí jíst v malém množství, pravidelně, do toho cvičit, běhat, co nejvíce omezit cukry a kila jdou dolů. Někdy to ale sama nemůžu vydržet, tak si dám aspoň sladké kafe, ale sladím ho nízkokalorickým sladidlem SlaDIA, které je přímo určené pro redukční diety, nebo pro ty, kteří chcou cukr omezit a s hubnutím nemám problém. Je to hlavně ale o tom pohybu!!

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar