Spalování svalové tkáně

Především pro ty, kdo pravidelně necvičí, a teprve s tím začínají, platí, že by jejich tepová frekvence během cvičení neměla přesáhnout 80% tepového maxima.

Pokud se snažíte zhubnout a cvičíte, měli byste si hlídat intenzitu cvičení a tepovou frekvenci. Při snaze o odbourání nadbytečného tuku totiž tak úplně neplatí, že čím více budete cvičit, tím rychleji budete hubnout. Je to dáno tím, jak funguje metabolismus a získávání energie v lidském těle při cvičení.

Především pro ty, kdo pravidelně necvičí, a teprve s tím začínají, platí, že by jejich tepová frekvence během cvičení neměla přesáhnout 80% tepového maxima. Optimální tepová frekvence pro nejefektivnější spalování tukové tkáně by se měla pohybovat kolem 65% maximální tepové frekvence.

Jakmile je totiž zátěž organismu příliš vysoká, začíná se měnit způsob, jak tělo získává energii. Při vyšší zátěži se totiž přestávají spalovat tuky a začne docházet ke spalování svalové tkáně. A to je něco co určitě při hubnutí nechcete. Vaším cílem je zbavit se přebytečného tuku. Svalová tkáň je naopak vaším pomocníkem, protože svalová tkáň vám pomáhá odbourávat kalorie i když zrovna necvičíte.

Mohlo by vás zajímat: Spalování tělesného tuku, Vyhlazení vrásek v obličeji, Jak zhubnout do plavek

Sarkopenie je oficiálně považována za nemoc (byť se vyskytuje především v důsledku přirozeného stárnutí – proto se ani nedá plně vyléčit). Sarkopenií trpí asi 10 % lidí na 60 roků. Prevence zahrnuje dostatečný příjem bílkovin a pravidelné cvičení (odporové cviky).
Bolest svalů po cvičení, je obvykle způsobena příliš vysokou intenzitou, nebo nedostatečným protažením a zahřátím před cvičením. Na bolest svalů, je nejlepší masáž, teplá koupel, a především odpočinek.
Kreatin je přírodní látka, která se přirozeně nachází v některých potravinách (především v mase). Kreatin je důležitý pro sportovce – podporuje růst svalové hmoty a regeneraci svalů, zvyšuje fyzickou výkonnost a zlepšuje i mentální výkon mozku. Roli hraje i při hubnutí.
Pro zrychlení metabolismu a spalování tuků, mohou velmi dobře fungovat i některé potraviny, které obsahují například kofein (káva, zelený čaj), jsou pálivá (chilli, kajenský pepř, zázvor) nebo třeba i Chia semínka. Rychlost metabolismu a spalování tuků, se dá zvýšit i dalšími způsoby.
Při zatížení 50% maximální tepové frekvence naše tělo spaluje cca 60% tuku a 40% glykogenu. Při zatížení 75% maximální tepové frekvence naše tělo spaluje cca 35% tuk a 65% glykogenu.
Zatímco klidová tepové frekvence s pravidelným tréninkem klesá, ta maximální je +/- stále stejná. Svoji maximální tepovou frekvenci si můžete spočítat v naší online kalkulačce.