Bazální metabolismus (BMR)

Bazální metabolismus zahrnuje všechny základní životní funkce.

Bazální metabolismus (BMR = Basal Metabolic Rate) je označení pro množství energie, kterou tělo vydává jen na udržení základních životních funkcí. Bazální metabolismus tedy zahrnuje dýchání, činnost oběhové a srdeční soustavy, činnost všech vnitřních orgánů. Bazální metabolismus naopak nezahrnuje energii vydanou na vědomé aktivity = pohyb, intenzivní duševní činnost.

Bazální metabolismu se používá při výpočtu celkové spotřeba energie. Ta se stanovuje právě jako součet bazálního metabolismus + všech aktivit. Výsledkem je pak celkový energetický výdej.

Při dietě a hubnutí by vás tedy spíše než hodnota bazálního metabolismu, měla zajímat hodnota celkového metabolismus. Tomu je pak nutné přizpůsobit odpovídající příjem energie z potravy.

Základní, bazální metabolismus, se vypočítá tak že:

BMR pro ženy = 655,1 + (9,56 x váha v kg) + (1,85 x výška v cm)  – (4,68 x věk roky)

BMR pro muže = 66,5 + (13,8 x váha v kg) + (5,0 x výška v cm) – (6,76 x věk roky)

Výsledkem tohoto výpočtu bazálního metabolismu je počet kcal (kilo kalorií), které tělo potřebuje k udržení základních životních funkcí po celý den. Pro přepočet na kilo jouly (KJ) výsledek vynásobte 4,185.

Mohlo by vás zajímat: BMI – Index tělesné hmotnosti, Kalorie v tuku, Nízký glykemický index

Bolest svalů po cvičení, je obvykle způsobena příliš vysokou intenzitou, nebo nedostatečným protažením a zahřátím před cvičením. Na bolest svalů, je nejlepší masáž, teplá koupel, a především odpočinek.
Metabolický věk je termín používaný k popisu stavu vašeho metabolismu vzhledem k vašemu věku. Pokud máte vyšší metabolický věk, pak to může znamenat nadváhu nebo obezitu, nějaký zdravotní problém, nevhodný jídelníček nebo celkově nezdravý životní styl.
Pro zrychlení metabolismu a spalování tuků, mohou velmi dobře fungovat i některé potraviny, které obsahují například kofein (káva, zelený čaj), jsou pálivá (chilli, kajenský pepř, zázvor) nebo třeba i Chia semínka. Rychlost metabolismu a spalování tuků, se dá zvýšit i dalšími způsoby.
Abyste za 2 týdny shodili 5 kilo, je nutné výrazně zvýšit energetický výdej, a současně omezit to, co sníte, tak aby se vám podařilo zhubnout.
Pokud rozumně upravíte svůj jídelníček, změříte se na vhodné cvičení, jako součást vašeho každodenního života, pak zjistíte, že shodit 15 kilo za dva měsíce je možné.
Při zatížení 50% maximální tepové frekvence naše tělo spaluje cca 60% tuku a 40% glykogenu. Při zatížení 75% maximální tepové frekvence naše tělo spaluje cca 35% tuk a 65% glykogenu.
Káva obsahuje mimo jiné rostlinný alkaloid kofein. Právě kofein je ta složka kávy, která má výrazný vliv na lidský organismus.
Hormonální antikoncepce je považována ze jednu z nejspolehlivějších metod, jak zabránit nechtěnému početí a těhotenství.