Jak zhubnout a antikoncepce

<span>Hormonální antikoncepce je považována ze jednu z nejspolehlivějších metod, jak zabránit nechtěnému početí a těhotenství.</span> Hormonální antikoncepce je považována ze jednu z nejspolehlivějších metod, jak zabránit nechtěnému početí a těhotenství.

Okolo antikoncepce a její vlivu na hubnutí, na zvyšování nebo snižování váhy, panuje celá řada pověr a mýtů. Mnoho žen má pocit, že díky antikoncepci se jejich váha zvyšuje a jiné zase přísahají na to, že díky antikoncepci se jim povedlo úspěšně zhubnout. Jaký je vliv antikoncepčních pilulek (nebo i jiných forem antikoncepce) na hubnutí? V tomto článku se podíváme na vše, co souvisí s antikoncepcí a s jejím vlivem na ženskou postavu.

Antikoncepce a hubnutí

Hormonální antikoncepce je považována ze jednu z nejspolehlivějších metod, jak zabránit nechtěnému početí a těhotenství. V současné době je hormonální antikoncepce k dispozici jak ve formě tablet, tak jako různé podkožní implantáty, injekce, nitroděložní tělíska a jiné. Je pravda, že hormonální antikoncepce je v současnosti dostupná pouze pro ženy. Pro muže žádná spolehlivá antikoncepce zatím nebyla vyvinuta.

V zásadě existují dva druhy hormonální antikoncepce. Buďto je to kombinovaná antikoncepce, nebo hormonální pilulky založené pouze na progesteronu. Kombinovaná antikoncepce se zpravidla doporučuje spíše starším ženám (nad 35 roků, pokud nekouří), progestinové tablety jsou pak vhodné i pro mladší ženy.

Zvyšování váhy během užívání antikoncepce

Vliv antikoncepce na hubnutí je do značné míry individuální. Každá žena reaguje na konkrétní druh antikoncepce trochu jiným způsobem. Zatímco jedna žena po daném druhu antikoncepce bude nabírat váhu, na jinou to nebude mít vliv. Nejčastěji za nárůstem váhy, během braní antikoncepce, stojí zadržování vody v těle – což je způsobeno příliš vysokou hladinou estrogenu na úkor progesteronu.

Zadržování vody v těle je možné zabránit buď to volbou jiného druhu antikoncepčních pilulek, nebo vhodnou úpravou stravovacích návyků a životního stylu.

Jak hubnout s antikoncepcí

Pokud máte pocit, že je to právě antikoncepce, která způsobuje, že máte vyšší váhu, než by vám bylo milé, nemusíte si zoufat. Než se pustíte do nějaké drastické diety nebo intenzivního hubnoucího programu, měla byste navštívit svého lékaře.

Jak již bylo zmíněno výše, za domnělým „tloustnutím“ během antikoncepce bývá často jen nadměrné zadržování vody v těle. Tomu se dá zabránit volbou jiného druhu antikoncepce – takového, který má jen nízký obsah estrogenu. Antikoncepční tablety s nízkým obsahem estrogenu mají mnohem nižší míru retence vody v organismu, než některé jiné starší druhy.

Kromě změny druhu antikoncepce byste ale také měla popřemýšlet o tom, jak vypadá váš jídelníček a jestli se věnujete i nějakým pohybovým aktivitám.

Hubnutí během antikoncepce

Základem hezké a štíhle postavy je vždy především to, co jíte, a to co děláte. I když berete antikoncepci, neměli byste všechny negativa svádět jenom na ni. Pokud váš jídelníček obsahuje tučná jídla, mnoho cukrů a pokud váš kalorický příjem převyšuje spotřebu, pak to nebude jenom antikoncepcí.

Proto je nutné změnit jídelníček tak, aby obsahoval rozmanitou a vyváženou skladbu bílkovin, vlákniny a jen nízký obsah tuků. Je spolehlivě prokázáno, že nejúspěšnější metodou snížení váhy je pravidelný stravovací režim, který by měl zahrnovat nejméně 5 pravidelných jídel denně. Jídelníček by také měl obsahovat velký podíl zeleniny a ovoce. Kromě toho by na něm nemělo chybět ani celozrnné pečivo a dostatečný podíl bílkovin. Dobrým zdrojem bílkovin jsou například luštěniny jako fazole, nebo sója. Můžete si také dopřát rybu nebo drůbeží maso.

Kromě samotného jídelníčku nezapomínejte ani na pravidelný a vyvážený pitný režim. Vyhýbejte se sladkým nápojům, jako jsou různé limonády, Cola, slazené džusy apod. Pravidelný pitný režim (pramenitá voda, neslazené minerálky) napomáhá udržovat rovnovážné množství tekutiny v těle. Paradoxně zde platí, že pokud málo pijete – vaše tělo vodu zadržuje a hromadí si zásoby. Pokud pijete pravidelně a v dostatečném množství, pak nemá vaše tělo potřebu zbytečně hromadit vodu v těle.

Na co si dát pozor u antikoncepce

Pokud se snažíte stravovat zdravě, pravidelně cvičit a přesto se při antikoncepci vaše váha zvyšuje, pak byste měla vše konzultovat se svým lékařem. Je možné, že nemáte zvolený ideální typ hormonální antikoncepce, je možné že se projevují i některé další vedlejší účinky. Pokud budete pociťovat bolest hlavy, nevolnost, otoky či závratě, pak je nutné obrátit se na lékaře a prodiskutovat s ním změnu zvolné antikoncepce.

Ostatní čtenáři si prohlédli:

Diskuse: Jak zhubnout a antikoncepce

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar